Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad III sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 16 grudnia 2002 r.

Protokół obrad III sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 16 grudnia 2002 r.


Protokół
obrad III sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 16 grudnia 2002r.




Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1700, a zakończyła o godzinie 1900.
W sesji uczestniczyło 15 radnych tj. 100% ustawowego składu Rady.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Do porządku obrad nie zgłoszono uwag i przyjęto go jednomyślnie.
Porządek obrad sesji:

  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,

  2. Interpelacje i zapytania radnych,

  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,

  4. Określenie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych na 2003r.,

  5. Określenie wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w tym podatku,

  6. Zmiany w budżecie gminy na 2002r,

  7. Wyznaczenie przedstawicieli do reprezentowania gminy Pępowo w:

  1. Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Regionu Wielkopolski,

  2. Stowarzyszeniu - Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej,

  3. Zgromadzeniu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych

  2. Wolne głosy i wnioski.


W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - zgłoszono jedno zapytanie:
- Radny Janusz Bzodek - pytał dlaczego mimo zapewnień ze strony Powiatu do dnia dzisiejszego nie wyznaczono przejścia dla pieszych. Warunki jakie miały być spełnione zostały przez gminę wykonane, a przejścia dla pieszych do dnia dzisiejszego nie ma.
W punkcie 3 - Wójt Stanisław Krysicki poinformował o swej działalności w okresie
międzysesyjnym. W omawianym okresie zostały opracowane zmiany do budżetu gminy na 2002 rok, przydzielono 200 zł dotacji dla Skoraszewic na organizację wieczoru wigilijnego, 150 zł dotacji dla dzieci niepełnosprawnych, wydano decyzję w sprawie rozgraniczenia gruntów (łąka) przy ul. St. Nadstawek, utworzono trzecią pracownię komputerową w szkole podstawowej w Pępowie, zakupiono sprzęt do wychowania fizycznego - CSK, odbył się przetarg na dowożenie dzieci do szkół, odbyły się wybory do Izb Rolniczych, podjęto decyzję o nagrodzie dla najlepszego absolwenta szkoły średniej.
Ponadto wójt wziął udział w:

  • posiedzeniach Komisji Rady Gminy, które rozpatrywały stawki podatków i opłat lokalnych na 2003 rok oraz projekt budżetu na 2003 rok,

  • posiedzeniu Stowarzyszenia Rozwoju Powiatu Gostyńskiego,

  • konwencie Wójtów i Burmistrzów

Uwag do przedstawionej informacji nie było.
W punkcie 5 przystąpiono do uchwalenia podatku: od nieruchomości, od posiadania psów oraz opłaty targowej i administracyjnej na 2003 rok. Na wstępie proponowane stawki podatkowe uzasadnił Wójt Stanisław Krysicki. Wyjaśnił iż ustalając stawki podatkowe brano pod uwagę fakt by nadmiernie nie obciążać podatników oraz utrzymać politykę podatkową stosowaną w gminie od wielu lat. Proponowany wzrost podatków to średnio wzrost o stopień inflacji.
Następnie Skarbnik Gminy wyjaśnił iż w niektórych pozycjach wzrost podatków jest wyższy niż stopień inflacji, a w niektórych stawki podatkowe pozostały na poziomie ubiegłego roku. Średnio podatki wzrastają o stopień inflacji. Wyjaśnił również iż w stosunku do projektu omawianego na Komisjach Rady nastąpiła jedna zmiana. Z uchwały wykreślono opłaty za sporządzenie testamentu gdyż te od roku 2003 określone zostały w ustawie o opłacie skarbowej. Następnie szczegółowo omówił proponowane stawki podatkowe. Stanowią one załącznik do niniejszego protokółu.
W dyskusji nad powyższym głos zabrali:

  • Radny Tomasz Bujak - stwierdził iż w przedstawionych propozycjach jest kilka pozycji w których podwyżka jest o stopień inflacji, a w kilku pozycjach podwyżka jest znacznie wyższa. W związku z tym proponował by wszystkie podatki pozostawić na poziomie roku ubiegłego lub wszystkie podwyższyć równo o stopień inflacji.

  • Radny Zygmunt Gulcz - przedstawił opinię Komisji Budżetu, Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Działalności Gospodarczej o propozycji stawek podatkowych. Opinia ta była pozytywna. Poinformował również iż Komisja się ukonstytuowała - zastępcą Przewodniczącego Komisji wybrano Eugeniusza Mikołajczyka.

  • Radny Wiesław Krajka - również zwrócił uwagę na rozbieżności w proponowanych podwyżkach podatków. Proponował by wszystkie podatki podwyższyć równo o stopień inflacji lub pozostawić na poziomie roku ubiegłego.

  • Radny Janusz Bzodek - przedstawił opinię Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska o proponowanych stawkach podatkowych. Opinia Komisji była pozytywna. Wyjaśnił iż na posiedzeniu Komisji nikt nie zgłaszał wniosków formalnych w sprawie ich zmian.

  • Radny Marek Popiołek - przedstawił opinię Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Wypoczynku w sprawie stawek podatkowych na 2003 rok. Opinia Komisji była pozytywna. Podczas posiedzenia Komisji nie zgłoszono żadnych uwag.

  • Przewodniczący Rady Kazimierz Zaremba - zauważył iż proponowane stawki podatkowe są znacznie niższe niż w innych gminach. W stosunku do niektórych stawek podatkowych zmienił się sposób naliczania i dlatego różnią się one od tych z roku bieżącego. Następnie omówił poszczególne stawki podatkowe.

  • Ryszard Zjeżdżałka - wyjaśnił iż podwyższenie podatku od pozostałych budynków uderzyłoby głównie w podatników podatku od nieruchomości, a podatek ten i tak jest wysoki. Dlatego zdecydowano się go pozostawić na poziomie roku bieżącego.

  • Radny Tomasz Bujak - wyjaśnił iż na posiedzeniu Komisji Rolnictwa nie składał wniosku formalnego w sprawie zmiany stawek podatkowych gdyż wniosek taki nie uzyskałby akceptacji, gdyż większość (6) członków Komisji to radni klubu "Ziemi Pępowskiej". Odnośnie podatku rolnego stwierdził iż to nie Rada ustala cenę żyta tylko taka została ustalona przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Dalszej dyskusji nie podjęto
Przed przystąpieniem do głosowania projektu uchwały Przewodniczący pytał Radnego Bujaka czy jego propozycja zmiany stawek podatkowych jest wnioskiem formalnym czy tylko głosem w dyskusji. Radny oświadczył iż był to głos w dyskusji.
Uchwałę w sprawie stawek podatku: od nieruchomości, od posiadania psów oraz opłaty targowej i administracyjnej na terenie gminy w 2003 roku podjęto 13 głosami za, przy braku przeciwnych i 2 głosach wstrzymujących się. Uchwała Nr III/ 16 / 2002.
W punkcie tym Skarbnik przedstawił propozycję ustalenia wzorów deklaracji na podatek od nieruchomości, deklaracji na podatek rolny, deklaracji na podatek leśny, informacji w sprawie podatku od nieruchomości, informacji w sprawie podatku rolnego i informacji w sprawie podatku leśnego.
W dyskusji nad powyższym Przewodniczący Rady zwrócił uwagę by wzory wypełnionych formularzy powyższych deklaracji i informacji były wywieszone na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
Innych uwag nie było.
Uchwałę w powyższej sprawie podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr III/ 17/ 2002).
W punkcie 5 Skarbnik Gminy przedstawił propozycję stawek podatku od środków transportowych na 2003 rok. Wyjaśnił iż proponuje się podwyższenie tego podatku średnio o 2,7 - 3%. Propozycje stawek podatkowych w załączeniu do protokółu.
W dyskusji głos zabrali:

  • Radny Wiesław Krajka - prosił o wyjaśnienie czy w § 2 pkt 2 liczba osi dotyczy samego ciągnika, a masa dotyczy ciągnika i naczepy.

  • Skarbnik Gminy - wyjaśnił iż wartości te wynikają z ustawy. Liczba osi dotyczy samego pojazdu, zaś masa dotyczy zespołu pojazdów.

Dalszej dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w tym podatku podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr III/ 18 /2002).
W punkcie 6 porządku obrad Skarbnik przedstawił propozycję zmiany budżetu i zmian w budżecie gminy na 2002 r. Główne zmiany po stronie dochodowej to dodatkowe dotacje - ze Starostwa jako współudział w budowie ścieżki rowerowej oraz środki na dofinansowanie modernizacji oczyszczalni ścieków. Inne zmiany to zmiany w budżecie z zakresu oświaty dokonywane na wniosek szkół, oraz przeznaczenie dodatkowych środków na działalność z zakresu kultury fizycznej i sportu.
Szczegółowa propozycja zmian w załączeniu do protokółu.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu i zmian w budżecie gminy Pępowo na 2002r podjęto 14 głosami za, przy braku przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się. (Uchwała Nr III/ 19 /2002)
W punkcie 7 wyznaczono przedstawicieli do reprezentowania Gminy w:

  1. Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Województwa Wielkopolskiego - Wójta Stanisława Krysickiego. Uchwałę w tej sprawie podjęto jednomyślnie (Uchwała Nr III/ 20 / 2002),

  2. Stowarzyszeniu - Związek Gmin Rzeczypospolitej Polskiej - Wójta Stanisława Krysickiego - Uchwałę podjęto jednomyślnie (Uchwała Nr III/ 21 / 2002),

  3. Zgromadzeniu Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich - pierwszym przedstawicielem zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym jest Wójt Stanisław Krysicki, zaś na drugiego przedstawiciela Rada wyznaczyła Radnego Zygmunta Gulcza - uchwałę w tej sprawie podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr III/ 22 / 2002)

W punkcie 8 - Wójt udzielił odpowiedzi Radnemu Januszowi Bzodkowi w sprawie przejścia dla pieszych w Babkowicach. Wyjaśnił iż przejście dla pieszych ma zostać wyznaczone przez Rejon Dróg w Gostyniu. Trudno odpowiedzieć dlaczego zadanie to do dnia dzisiejszego nie zostało wykonane. Sprawa zostanie przypomniana Starostwu. Apelował również do Radnego Powiatowego by sprawą się zainteresował.
W punkcie 9 - wolne głosy i wnioski - głos zabrali:

  • Władysława Andrzejczak - apelowała do Rady by wprowadziła zwolnienie z podatku od posiadania psów za 1 psa we wszystkich gospodarstwach domowych.

  • Kazimierz Zaremba - wyjaśnił iż właśnie takie zwolnienie Rada wprowadziła.

  • Józef Śląski - zobowiązał się iż na najbliższej sesji Rady Powiatu poruszy sprawę przejścia dla pieszych w Babkowicach.

  • Henryk Mikołajczak - zwrócił uwagę iż dodatkowe środki zostały przeznaczone na sport. W drużynie Dąbroczanki gra dwóch zawodników z Pępowa, pozostali są spoza terenu. Uważał iż jeśli ktoś chce tworzyć drużynę zawodową to niech ona będzie finansowana z innych źródeł a nie z pieniędzy wszystkich podatników. Zwrócił uwagę by Rada spojrzała na tę sprawę przy uchwalaniu budżetu gminy na rok 2003.

  • Wiesław Krajka - zwrócił uwagę na wymianę oświetlenia w Czeluścinku. Z sygnałów jakie do niego dochodzą zadanie to nie do końca jest realizowane należycie. Z relacji mieszkańców wynika iż najsłabsza część oświetlenia nie jest wymieniana

  • Franciszek Szafraniak - podziękował za remont świetlicy w Magdalenkach. Przypomniał również iż brakuje w świetlicy stołów. Ponadto zwrócił uwagę iż ostatnio w Magdalenkach została zerwana linia elektryczna. Proponował by dokonać pomiarów czy nie są one zawieszono zbyt nisko.

  • Stanisław Krysicki - udzielił odpowiedzi przedmówcom:

  1. W gminie gra pięć drużyn piłkarskich. Ze środków na sport finansowane są również inne zawody sportowe w gminie np. turniej drużyn podwórkowych. Gdyby nie było środków od sponsorów Gminie trudno byłoby finansować potrzeby z zakresu sportu. Ponadto zaznaczył iż jest to pewna forma promocji gminy Pępowo.

  2. W Czeluścinku spór toczy się o 1 lampę. Inwestycję realizuje energetyka i to jej fachowcy stwierdzili, które elementy oświetlenia należy wymienić, a które nie.

  3. Winny zerwania przewodu w Magdalenkach został ustalony. Dalej sprawa zostanie załatwiona z Energetyką. Stoły do świetlicy w Magdalenkach zostaną zakupione.


W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął III sesję Rady Gminy Pępowo.


Protokółowała Przewodniczący
Irena Chajec mgr Kazimierz Zaremba



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2002-12-16
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie