Strona główna » Dokumenty » Obwieszczenia » Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: Przebudowa drogi powiatowej nr 4907 P Siedlec - Pępowo"

Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: Przebudowa drogi powiatowej nr 4907 P Siedlec - Pępowo"

Numer dokumentu: WRG.6220.9.2020
Rok (4 cyfry): 2020

Pępowo, 29.12.2020 r.
WRG.6220.9.2020
ZAWIADOMIENIE
W trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), dalej k.p.a , w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) zawiadamiam strony postępowania o wydanej w dniu 29.12.2020 r. decyzji, której treść podaję niżej.
Zawiadomienie uznaje się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.


Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak




Art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „§ 1. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.
§ 2. Dzień, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej wskazuje się w treści tego obwieszczenia, ogłoszenia lub w Biuletynie Informacji Publicznej. Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej.”

Art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk: „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.”



Pępowo, 29.12.2020 r.
WRG.6220.9.2020



Decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach


Na podstawie art. 104, art. 127 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Powiatu Gostyńskiego, ul. Wrocławska 256, 63-800 Gostyń działającego przez pełnomocnika Krzysztofa Nawrockiego KD-Projekt, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

stwierdzam

I. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: „Przebudowie drogi powiatowej nr 4907P Siedlec – Pępowo”.

II. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Prace wykonawcze, w rejonie terenów wymagających ochrony przed hałasem prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00.
2. Teren budowy wyposażyć w sorbenty; wszelkie wycieki niezwłocznie neutralizować.
3. Zaplecze budowy zabezpieczyć przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego.
4. Pnie drzew znajdujących się w strefie robót budowlanych, na czas prowadzenia prac zabezpieczyć przed uszkodzeniami a odsłonięte systemy korzeniowe przed przesuszeniem i przemarznięciem.
5. Miejsca składowania materiałów budowlanych i postoju ciężkiego sprzętu wyznaczyć poza obrysem rzutu koron drzew.
6. Wycinkę drzew i krzewów przeprowadzić od początku września do końca lutego.
7. Wycinkę drzew ograniczyć max. do 6 lip oraz 85 jesionów.
8. Przeprowadzić nasadzenia rekompensacyjne drzew w liczbie co najmniej równej liczbie drzew przeznaczonych do wycinki, a w przypadku usuwania drzew o obwodach 101- 200 cm zwiększyć stosunek liczby drzew nasadzonych do liczby drzew wyciętych do 2:1, o obwodach 201-300 cm, do 3:1, a obwodach powyżej 300 cm do 4:1.
9. Do sadzenia zastosować prawidłowo wyprodukowany materiał szkółkarski drzew: prawidłowo uformowanych, o wyprowadzonej koronie i prostym pniu oraz proporcjonalnej bryle korzeniowej. Zapewnić im pielęgnację i regularne podlewanie przez okres co najmniej 3 lat. Do nasadzeń rekompensacyjnych zastosować gatunek jesion wyniosły.
10. Na etapie prowadzenia prac ziemnych, co najmniej raz dziennie, przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta przenosić w bezpieczne miejsce; taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
11. Na odcinku od km 2+400 do km 2+600, na czas realizacji przedsięwzięcia wykonać tymczasowe ogrodzenie ochronne, po obu stronach drogi, ograniczające wchodzenie zwierząt na plac budowy.
12. Do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie.
13. Miejsca postoju oraz tankowania maszyn i urządzeń budowlanych, stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące.
14. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
15. Potrzeby sanitarne ekip budowlanych i osób przebywających na terenie budowy zabezpieczyć poprzez ustawienie przenośnych sanitariatów (sanitariaty powinny posiadać szczelne zbiorniki na ścieki) opróżnianych przez wyspecjalizowane firmy.
16. Zapewnić szczelność powierzchni w szczególności w strefach rozładunku i magazynowania materiałów budowlanych.
17. Odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
18. Przed przystąpieniem do planowanych robót związanych z budową lub przebudową urządzeń wodnych (przepustów, rowów) dokonać zgłoszenia wodnoprawnego lub uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

Do Urzędu Gminy Pępowo w dniu 22.07.2020 r. wpłynął wniosek Powiatu Gostyńskiego, ul. Wrocławska 256, 63-800 Gostyń, działającego przez Krzysztofa Nawrockiego, KD Projekt, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: Przebudowie drogi powiatowej nr 4907 P Siedlec-Pępowo.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), tj. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

Natomiast zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę ,decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji jest Wójt Gminy Pępowo.

W oparciu o art. 74 ust 3a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) uwzględniając analizę dokumentacji w szczególności lokalizację przedsięwzięcia, organ uznał, że stronami postępowania są: wnioskodawca oraz podmioty, którym przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości znajdujących się w obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie rozumianym jako przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie oraz obszar znajdujący się w odległości 100 m od granic tego terenu. Wobec faktu, że liczba stron postępowania przekracza 10, organ zawiadomił strony o podejmowanych czynnościach w trybie art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego. Strony o dokonywanych czynnościach informowane były poprzez umieszczanie zawiadomień w BIP na stronie internetowej Gminy Pępowo. Ponadto zawiadomienia wywieszano na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Pępowo i w miejscowości Pępowo oraz Siedlec. Zgodnie z art. 74 ust. 3 z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) ustawy „Jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego”.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 9 ww. ustawy dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku prowadzonym przez Wójta Gminy Pępowo (karta 21/2020).

Na podstawie art. 64 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Pępowo pismem z dnia 10.08.2020 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie , Zarząd Zlewni w Lesznie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu w opinii sanitarnej nr ON – NS.9011.2.35.2020 z dnia 27 sierpnia 2020 r. wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny odziaływania przedsięwzięcia na środowisko pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4907 P Siedlec-Pępowo”.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie nr WOO-II.4220.144.2020.ZP.4 z dnia 19.10.2020 r. wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska. Jednocześnie wskazano warunki i wymagania jakie należy uwzględnić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie warunki i wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie w opinii nr WR.ZZŚ.2.435.261.2020.RG z dnia 17.11.2020 r. wyraził opinię że, dla przedsięwzięcia pn.: „ Przebudowa drogi powiatowej nr 4907 P Siedlec-Pępowo” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazano jednocześnie wymagania które należy określić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.

Po zapoznaniu się z przedstawianą przez wnioskodawcę kartą informacyjną przedsięwzięcia, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu, opinią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie oraz w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Pępowo stwierdził że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia ceny oddziaływania na środowisko.

Biorąc pod uwagę kryteria wymienione w art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.), przeanalizowano: rodzaj, skalę i charakter przedsięwzięcia, zakres robót związanych z jego realizacją, wielkość zajmowanego terenu, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt 3 lit. a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) na podstawie karty informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że planowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie drogi powiatowej nr 4907P poprzez wzmocnienie i poszerzenie jezdni trasy zasadniczej i częściową rozbiórkę istniejącej konstrukcji, a także wykonanie chodnika dla pieszych, przebudowę przepustów oraz zjazdów. Trasa przebiegać będzie po istniejącym śladzie drogi. Korekcie poddany zostanie jedynie przebieg istniejących łuków w planie, dostosowując ich parametry do wymaganych warunków przez zastosowanie normatywnych promieni i wprowadzenie krzywych przejściowych. W ramach projektowanej przebudowy drogi powiatowej nie przewidziano znaczących korekt wysokościowych trasy. Projektowaną niweletę dostosowano do istniejących warunków. Szerokość jezdni wyniesie 6,0 m, a prędkość projektowa 60 km/h. Nawierzchnia wykonana zostanie z betonu asfaltowego. Ponadto wykonane zostaną pobocza umocnione o szerokości 1 m. Początek planowanej inwestycji zlokalizowany jest na wlocie do miejscowości Siedlec, natomiast koniec w miejscowości Pępowo na skrzyżowaniu przedmiotowej drogi powiatowej z ul. Nadstawek. Rozbudowa obejmie odcinek o łącznej długości 4,25 km.

Wnioskodawca uzasadnia realizację przedsięwzięcia koniecznością poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i poprawy jakości przejazdu, a także koniecznością poprawy warunków środowiskowych, zwłaszcza środowiska gruntowo - wodnego, m. in. poprzez usprawnienie odprowadzenia wody z korpusu drogi.

Uwzględniając art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) stwierdzono, że uciążliwości związane z realizacją przedsięwzięcia będą krótkookresowe i ustąpią po zakończeniu jego realizacji.

W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. c, d i g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) stwierdzono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie wiązała się z oddziaływaniem na klimat akustyczny, zarówno w fazie realizacji jak i eksploatacji. Na etapie prac wykonawczych spodziewać należy się krótkotrwałej i odwracalnej emisji hałasu do środowiska, której źródłem będzie praca urządzeń i pojazdów obsługujących budowę. Celem ograniczenia uciążliwości w tym zakresie nałożono warunek, aby prace wykonawcze, w rejonie terenów wymagających ochrony przed hałasem prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00. W porze dnia, z uwagi na znacznie większy poziom tła akustycznego, roboty ziemne i budowlane nie będą odczuwalne jako uciążliwe.

W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 2 lit h oraz art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) na podstawie informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że w rejonie drogi objętej rozbudową w miejscowościach Siedlec oraz Pępowo występuje pojedyncza zabudowa mieszkaniowa, głównie o charakterze zagrodowym. Pozostałe odcinki drogi przebiegają pośród terenów rolniczych. Zgodnie z treścią karty informacyjnej przedsięwzięcia natężenie ruchu na przedmiotowej drodze wynosi: 768 pojazdów lekkich i 31 pojazdów ciężkich w porze dnia oraz 136 pojazdów lekkich i 4 pojazdy ciężkie w porze nocy. Po zrealizowaniu przedsięwzięcia przewiduje się ogólne zwiększenie natężenia ruchu pojazdów na rozpatrywanym odcinku drogi, ale udział pojazdów ciężkich ulegnie zmniejszeniu w stosunku do stanu istniejącego. Biorąc pod uwagę prognozowane natężenie i strukturę ruchu, nie przewiduje się przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu na terenach podlegających ochronie akustycznej, określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112).

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d i g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) stwierdzono, że realizacja przedsięwzięcia wiązać się będzie z krótkotrwałą emisją substancji do powietrza. Analiza dokumentacji wykazała, że źródłem emisji substancji do powietrza będą procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Wobec faktu, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy, a także ustaną po zakończeniu prac budowlanych uznano je za pomijalne. Ponadto, zgodnie z informacjami przedstawionymi w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, planuje się zastosowanie następujących rozwiązań w celu ograniczenia emisji wtórnej pyłu na etapie prac budowlanych: transport materiałów sypkich będzie odbywał się pojazdami wyposażonymi w przykrywane naczepy; materiały sypkie na terenie placu budowy magazynowane będą w miejscach osłoniętych przed wiatrem. Mając na uwadze rodzaj planowanego przedsięwzięcia oraz funkcję jaką droga pełni w istniejącym układzie komunikacyjnym stwierdzono, że na etapie eksploatacji nie będzie ona istotnym źródłem emisji substancji do powietrza. W związku z powyższym stwierdzono, że realizacja przedsięwzięcia nie przyczyni się do znaczącego pogorszenia jakości powietrza w rejonie zainwestowania w porównaniu do stanu istniejącego.

Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) stwierdzono, że ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo-wodne. W celu ochrony środowiska gruntowo-wodnego uwzględniając opinie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie nałożono warunki, aby teren budowy wyposażyć w sorbenty, a wszelkie wycieki niezwłocznie neutralizować, zabezpieczyć zaplecze budowy przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego oraz nakazano aby do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie i w trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń . Zgodnie z treścią karty informacyjnej przedsięwzięcia zaplecze budowy zostanie zlokalizowane poza terenami sąsiadującymi z ciekami mimo to zobowiązano inwestora aby: miejsca postoju oraz tankowania maszyn i urządzeń budowlanych stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące, zapewnić szczelność powierzchni w szczególności w strefach rozładunku i magazynowania materiałów budowlanych, potrzeby sanitarne ekip budowlanych i osób przebywających na terenie budowy zabezpieczyć poprzez ustawienie przenośnych sanitariatów (sanitariaty powinny posiadać szczelne zbiorniki na ścieki) opróżnianych przez wyspecjalizowane firmy. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4, ustawy Prawo wodne, przepisy dotyczące wykonania urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio m.in. do dobudowy, rozbudowy, przebudowy tych urządzeń (rowy, przepusty). W związku z powyższym zgodnie z art. 389 pkt 6, na wykonanie urządzeń wodnych wymagane jest pozwolenie wodnoprawne. Natomiast zgodnie z art. 394 ust. 1 pkt .10 i 11 ustawy Prawo wodne na przebudowę rowu polegają na wykonaniu przepustu lub innego przekroju zamkniętego na długości nie większej niż 10 m lub na przebudowę lub budowę urządzeń odwadniających zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych wymagane jest dokonanie zgłoszenia wodnoprawnego. W związku z powyższym uwzględniając opinię Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie nałożono warunek aby przed przystąpieniem do planowanych robót związanych z budową lub przebudową urządzeń wodnych (przepustów rowów) dokonać zgłoszenia wodnoprawnego lub uzyskać pozwolenie wodnoprawne.

Na odcinku przedmiotowej drogi przebiegającej przez miejscowość Siedlec (odc. dł. 1350 m) woda opadowa z jezdni i chodników kierowana będzie do istniejących wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Na pozostałym odcinku woda opadowa z jezdni drogi odprowadzana będzie do istniejących rowów przydrożnych w sposób niezorganizowany tj. poprzez spływ powierzchniowy. W ramach poprawy systemu odwodnienia wnioskodawca przewiduje prace przy przepustach pod koroną drogi i pod zjazdami, przebudowę istniejących rowów przydrożnych poprzez regulację ich przebiegu. Wykonana zostanie korekta ich głębokości i pochyleń w celu poprawy spływu wody. Przy wlotach i wylotach przepustów znajdujących się pod koroną drogi zaprojektowano umocnienie dna cieku narzutem kamiennym. Ponadto zapisy karty informacyjnej przedsięwzięcia wskazują, że na projektowanym odcinku drogi powiatowej projektuje się umocnienie rowów przydrożnych (umocnienie ze względu na niweletę rowów) darniną, faszyną oraz matą trawiastą. Przewidziano również rozbiórkę istniejących przepustów pod zjazdami publicznymi oraz indywidualnymi. Na długości przebudowywanej trasy w miejscach występowania rowów drogowych pod zajazdami zastosowane zostaną przepusty z rur PEHD o średnicy 40 cm.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w granicach jednostki planistycznej gospodarowania wodami – jednolite części wód powierzchniowych (JCWP) – Dąbroczna o kodzie PLRW600017146699. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (Dz.U. z 2016 r. poz. 1967) JCWP Dąbroczna została oceniona jako silnie zmieniona część wód (SZCW) o złym stanie, zagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry potencjał ekologiczny i dobry stan chemiczny. Dla JCWP określono odstępstwo – przedłużenie terminu osiągnięcia celu środowiskowego (2027 r.) ze względu na brak możliwości technicznych oraz występującą presją rolniczą. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie JCWPd nr 79 o kodzie PLGW600079, które charakteryzuje się dobrym stanem ilościowym i dobrym stanem chemicznym. JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny. Teren inwestycji zlokalizowany jest poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP). Teren inwestycji nie znajduje się w obrębie stref ochronnych ujęć wód podziemnych. Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.


Roboty ziemne w projektowanym pasie drogowym poprzedzone zostaną usunięciem warstwy próchniczej. Zostanie ona zgromadzona poza obszarem prac ziemnych. Planuje się ponowne wykorzystanie tej warstwy na terenie przedsięwzięcia lub przekazanie jej innym podmiotom do wykorzystania, pod warunkiem że warstwy te będą spełniać standardy jakości gleby i ziemi.

W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) ustalono, że gospodarowanie odpadami w związku z realizacją i eksploatacją przedmiotowego przedsięwzięcia odbywać się będzie na zasadach określonych w aktualnie obowiązujących przepisach szczegółowych. Na etapie prac wykonawczych źródłem powstawania odpadów będą przede wszystkim prace budowlane oraz funkcjonowanie tymczasowego zaplecza budowy. Powstawać będą odpady opakowaniowe, sorbenty, materiały filtracyjne, tkaniny do wycierania, a także odpady komunalne. Na etapie prowadzenia prac realizacyjnych powstawać mogą również odpady niebezpieczne tj. zużyte oleje, opakowania zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi. Jako warunek niniejszej decyzji nałożono aby odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy. Z uwagi na specyfikę przedsięwzięcia należy uznać, że na etapie eksploatacji droga nie będzie stanowić znaczącego źródła powstawania odpadów - wytwarzane będą m.in.: odpadowa masa roślinna, odpady powstałe w wyniku ewentualnych wypadków drogowych lub likwidacji awaryjnych rozlewów substancji oraz odpady z czyszczenia ulic. Odpady te będą gromadzone selektywnie i przekazywane do dalszego zagospodarowania.

Biorąc pod uwagę lokalizację i rodzaj przedmiotowego przedsięwzięcia, zastosowane rozwiązania i środki chroniące środowisko gruntowo-wodne oraz wody powierzchniowe, rozwiązania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej oraz postępowanie z odpadami, a także uwzględniając stanowisko organu właściwego do oceny wodnoprawnej, nie przewiduje się negatywnego oddziaływania przedmiotowego przedsięwzięcia na środowisko gruntowo-wodne, w tym na stan jednolitych części wód podziemnych (JCWPd) i powierzchniowych (JCWP) oraz możliwość osiągnięcia celów środowiskowych.

W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, g, i, j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.), na podstawie uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia. ustalono, że teren przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany: na obszarach wodno-błotnych; w strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych; na obszarach wybrzeży i środowiska morskiego; na obszarach górskich; na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne; na obszarach przylegających do jezior; na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej. Biorąc pod uwagę przedstawione przez wnioskodawcę analizy i założenia co do funkcjonowania planowanego przedsięwzięcia nie przewiduje się przekroczenia standardów jakości środowiska.

Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 138). Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie zostanie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez planowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj i skalę przedsięwzięcia należy stwierdzić, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco na postępujące zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji. Przyjęte rozwiązania techniczne, w tym konstrukcja drogi oraz zastosowane materiały ograniczą wrażliwość przedsięwzięcia na zmiany klimatu.

Biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i lokalizację przedmiotowego przedsięwzięcia oraz przeprowadzoną analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w odniesieniu do zapisów art. 63 ust 1 pkt 1 lit. b i pkt 3 lit. f ustaw z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) nie przewiduje się powiązań, ani kumulowania oddziaływań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami.

Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) należy stwierdzić, iż eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz znaczącym negatywnym wpływem na bioróżnorodność. Podczas realizacji inwestycji wykorzystywane będą m.in.: beton asfaltowy, kruszywa, cement, asfalt, prefabrykaty oraz materiały z tworzyw sztucznych, woda, energia elektryczna, paliwo. Woda wykorzystywana do celów technologicznych będzie dostarczana na teren budowy w pojemnikach z tworzyw sztucznych.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.), na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55 z późn. zm.), a najbliższymi obszarami Natura 2000, zlokalizowanymi 14,5 km od przedsięwzięcia są: specjalny obszar ochrony siedlisk Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300002 oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Dąbrowy Krotoszyńskie PLB300007.

Do wycinki przeznaczono 6 lip o obwodach do 151 cm oraz 84 jesionów o obwodach do 345 cm. W celu zmniejszenia skali wycinki drzew zaplanowano wycinkę jednostronną, tj. po prawej stronie drogi (zachodniej). Po stronie lewej drogi do wycinki przeznaczono jedynie 4 drzewa. Na drzewach przeznaczonych do wycinki, jak wskazano w uzupełnieniu karty informacyjnej przedsięwzięcia, nie stwierdzono obecność gniazd ptaków, ani dziupli. Nie mniej jednak, celem ochrony ptaków lęgowych w niniejszej opinii nałożono warunek przeprowadzenia wycinki drzew poza okresem lęgowym ptaków, który dla większości gatunków ptaków przypada przeciętnie od 1 marca do 31 sierpnia.

W celu rekompensaty uszczerbku w szacie roślinnej w związku z planowaną wycinką drzew nałożono warunek, aby przeprowadzić nasadzenia rekompensacyjne drzew w liczbie co najmniej równej liczbie drzew przeznaczonych do wycinki, a w przypadku usuwania drzew o obwodach 101-200 cm zwiększyć stosunek liczby drzew nasadzonych do liczby drzew wyciętych do 2:1, o obwodach 201-300 cm, do 3:1, a obwodach powyżej 300 cm do 4:1. Mając na uwadze efektywność wykonania nasadzeń zastępczych, nasadzenia drzew powinny spełniać podstawowe wymogi jakościowe dla dorosłego materiału szkółkarskiego, w tym: pokrój roślin typowy dla gatunku, korona właściwie wyprowadzona: jeden wyraźny przewodnik, pień prosty i silny, bryła korzeniowa - proporcjonalnie uformowana w stosunku do części nadziemnej. Nowo posadzone drzewa winny być zabezpieczone przed przewróceniem, np. poprzez przywiązanie do palików i do czasu ukorzenienia się w nowym miejscu drzewom należy zapewnić regularne podlewanie oraz nawożenie przez okres co najmniej 3 lat. Do nasadzeń należy wykorzystać gatunek jesion wyniosły, co pozwoli na zachowanie istniejącej obecnie jednogatunkowej alei jesionowej. Zgodnie z treścią uzupełnienia karty informacyjnej przedsięwzięcia nasadzenia te zostaną przeprowadzone jako uzupełnienie zadrzewień po jednej stronie drogi oraz jako nowe nasadzenia po stronie, po której nastąpi wycinka.

W celu ochrony pni drzew nie przeznaczonych do wycinki przed przypadkowym uszkodzeniem przez ciężki sprzęt nałożono warunek odpowiedniego zabezpieczenia pni drzew nie przeznaczonych do wycinki przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz warunek ochrony odsłoniętych systemów korzeniowych przed przesuszeniem i przemarznięciem. Nałożono także warunek składowania materiałów budowlanych i wyznaczania miejsc postoju ciężkiego sprzętu poza obrysem rzutu koron drzew.

Celem minimalizacji negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na płazy sformułowano warunek, aby na etapie prowadzenia prac ziemnych, co najmniej raz dziennie, przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta przenosić w bezpieczne miejsce i aby taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przez zasypaniem wykopów. W związku z lokalizacją przedsięwzięcia w pobliżu zbiorników wodnych, cieków, w tym rzeki Dąbroczni nałożono dodatkowy warunek, aby na odcinku od km 2+400 do km 2+600 wykonać tymczasowe ogrodzenie ochronne, po obu stronach drogi, ograniczające wchodzenie zwierząt na plac budowy. Wskazane jest ogrodzenie z siatki o wysokości 50 cm i oczkach o wielkości poniżej 5 mm.

Mając na względzie lokalizację planowanego przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, w terenie przekształconym antropogenicznie oraz realizację przedsięwzięcia zgodnie z nałożonymi warunkami, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.

Uwzględniając powyższe oraz brak transgranicznego charakteru oddziaływania na poszczególne elementy przyrodnicze, jak również wielkość i złożoność oddziaływania stwierdzono, że przedsięwzięcie nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska.

Realizacja przedsięwzięcia nie spowoduje naruszenia wymagań ochrony środowiska zawartych w obowiązujących przepisach, o ile spełnione zostaną warunki określone w przedłożonych dokumentach

Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko: „Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Nie dotyczy to decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanej dla drogi publicznej…..”. Biorąc powyższe pod uwagę Wójt Gminy Pępowo nie bada zgodności lokalizacji przedmiotowego przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Strony były każdorazowo informowane o podejmowanych czynnościach administracyjnych. Nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

Zgodnie z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwości zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacja sprawy.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji decyzji.



Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak


Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Wójta Gminy Pępowo w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.




Załącznik:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia

Otrzymują:
1. Krzysztof Nawrocki, KD-Projekt, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela – Pełnomocnik Powiatu Gostyńskiego, ul. Wrocławska 256, 63-800 Gostyń.
2. Pozostałe Strony Postepowania– zgodnie z art. 49 KPA.
3. a/a

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (ePUAP);
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (ePUAP);
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie;
4. Starosta Gostyński (po stwierdzeniu ostateczności decyzji).




Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Nr WRG.6220.9.2020 Z dnia 29.12.2020 r.
Pępowo,29.12.2020 r.

WRG.6220.9.2020

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Przebudowa drogi powiatowej nr 4907 P na odcinku Siedlec- Pępowo”

Inwestycja zlokalizowana jest w województwie wielkopolskim w południowo-wschodniej części powiatu gostyńskiego, na terenie gminy Pępowo. Inwestycja zlokalizowana będzie na działkach o następujących numerach ewidencyjnych : 382, 348, 486, 472, 495, 483 (po podziale 483/1 483/2), 477 (po podziale 477/1 i 477/ 2), 536, 4, 22/2, 9, 724/1, 6/1, 6/2, 10, 723/1, 723/2, 7/1, 7/2, 13/3, 40, 50321/3 obręb Pępowo 82/1, 87, 55, 54/8, 33, 267 obręb Siedlec. Teren na którym zlokalizowana jest planowana inwestycja, wykorzystywany jest obecnie jako teren komunikacyjny - droga powiatowa nr 497P – zarządzana przez Powiatowy Zarząd Dróg w Gostyniu. Szacunkowa powierzchnia nieruchomości zajmowanej w związku z realizacją analizowanej inwestycji wynosi: około 147 541 m2 (docelowy pas drogowy), z czego powierzchnia obiektu budowlanego wynosi: droga (chodniki, zjazdy, skarpy i wykopy) około 39 800 m2 . Początek planowanej inwestycji zlokalizowany jest na wylocie do miejscowości Siedlec natomiast koniec w miejscowości Pępowo na skrzyżowaniu przedmiotowej drogi powiatowej z ul. Nadstawek. Długość odcinka objętego opracowaniem wynosi ok. 4,25 km. Szerokość jezdni – 6 m, prędkość projektowa 60 km/h (z lokalnymi ograniczeniami).
Projekt przebudowy drogi obejmuje:
• remont jezdni trasy zasadniczej,
• rozbiórkę istniejącej (pod poszerzenia) oraz wykonanie nowej konstrukcji nawierzchni jezdni,
• budowę chodników,
• przebudowę i budowę zjazdów,
• przebudowę i budowę przepustów (pod drogę i pod zjazdami),
• odwodnienie korpusu drogowego (rowy przydrożne),
• dostosowanie parametrów łuków pionowych i poziomych do warunków tdp wraz z korektą łuków,
• oznakowanie poziome i pionowe,
• elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego,
• wycinkę drzew i krzewów w korpusie drogowym.
Trasa w planie przebiegać będzie po istniejącym śladzie drogi. Korekcie poddano jedynie przebieg istniejących łuków w planie dostosowując ich parametry do wymaganych warunków tpd przez zastosowanie normatywnych promieni i wprowadzenie krzywych przejściowych.
W ramach niniejszego projektu przewidziano utrzymanie lokalizacji istniejących skrzyżowań. W celu poprawy bezpieczeństw oraz zwiększenia przepustowości skrzyżowań przewidziano dostosowanie geometrii (promienie i szerokości) do obowiązujących przepisów.
W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych, na terenie zabudowanym, po stronie lewej przewidziano wykonanie chodnika dla pieszych o szerokości 1,50 m i nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Przedmiotowy chodnik zaprojektowano jako odsunięty od jezdni pasem zieleni. Spadek poprzeczny jest jednostronny i wynosi 2 % w kierunku projektowanego rowu drogowego. Szerokość chodników 1,50 m (z lokalnym zwężeniem wynikającym z warunków terenowych). Pomiędzy krawędzią chodnika a krawędzią przylegających skarp rowów i nasypów zastosowano opaskę gruntową szerokości 0,50 m. W niektórych miejscach z uwagi na ograniczenia terenowe oraz skarpy o nachyleniu 1:1 zastosowano umocnienia skarp z płyt ażurowych. W miejscach przejść dla pieszych nawierzchnię chodnika zaniżono do poziomu + 2 cm mierząc od krawędzi jezdni. Poza przejściami, gdzie chodnik/ciąg pieszo-rowerowy przylega do jezdni przewidziano wyniesienie chodnika 12 cm powyżej krawędzi jezdni.
Wzdłuż przebudowywanego odcinka drogi występują zjazdy publiczne i indywidualne. Przewidziano wykonanie zjazdów o parametrach minimalnych warunków tdp:
• zjazdów publicznych o szerokości od 4,5 m do 6,0 m oraz szerokości pobocza 0,75 m, wyokrąglonych łukiem o promieniu 5,0 m;
• zjazdów indywidualnych o nawierzchni asfaltowej o szerokości od 4,5 m do 6 m, szerokość pobocza 0,75 m, wyokrąglonych łukiem o promieniu 5,0 m,
• zjazdów indywidualnych w terenie zabudowanym o nawierzchni z kostki o szerokości od 3,5 m do 6,0 m,
• zjazdy istniejące (publiczne i indywidualne) o szerokości istniejącej lecz większej niż szerokość jezdni da drodze.
Na zjazdach niweleta została zaprojektowana w dowiązaniu do istniejącego terenu.
Projektuje się pobocza jako umocnienie o szerokości 1 m.
W istniejącym pasie drogowym, po stronie prawej drogi, do wycinki przewiduje się łącznie ok. 90 szt. drzew. Wycinka wynika tylko i wyłącznie z konieczności poszerzenia jezdni oraz faktu, że drzewa rosną w skrajni drogowej niejednokrotnie wrastają w krawędź drogi. Przewidziano poszerzenie jednostronne i wycinkę jednostronną. Przewiduje się także lokalne (w zależności od potrzeb) usunięcie istniejącej roślinności trawiastej w granicach prowadzonych robót. Ponadto przewiduje się humusowanie z obsianiem traw pasów zieleni oraz skarp rowów. W związku z realizacją inwestycji, w zamian za przewidywaną wycinkę drzew planuje się nasadzenia zieleni rekompensacyjnej. Nowoprojektowane nasadzenie rekompensacyjne planuje się wprowadzić na dostępnych terenach w pasie drogowym, zlokalizowanych między projektowana trasa zasadniczą , a granica inwestycji.
W ramach projektowanej przebudowy drogi powiatowej nr 4907 P nie przewidziano znaczących korekt wysokościowych trasy. Projektowaną niweletę dostosowano do istniejących warunków.
W ramach poprawy systemu odwodnienia przewidziano roboty przy przepustach pod koroną drogi i pod zjazdami, przebudowę istniejących rowów przydrożnych. Na odcinku przedmiotowej drogi przebiegającej przez miejscowość Siedlec woda opadowa z jezdni i chodników kierowana będzie do istniejących wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę do istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Na pozostałym odcinku woda opadowa z jezdni drogi odprowadzana będzie do istniejących rowów przydrożnych, które przewidziano oczyścić. Wody opadowe z jezdni odprowadzane będą do rowów w sposób niezorganizowany tj. poprzez spływ powierzchniowy. Wykonana zostanie korekta ich głębokości i pochyleń w celu poprawy spływu wody. Przy wlotach i wylotach przepustów znajdujących się pod koroną drogi zaprojektowano umocnienie dna cieku narzutem kamiennym. Na projektowanym odcinku drogi powiatowej projektuje się na stępujące umocnienie rowów przydrożnych (umocnienie ze względu na niweletę rowów):
- umocnienie dna rowu darniną;
- umocnienie dna rowu faszyną;
- umocnienie dna rowu matą trawiastą;
Przewidziano rozbiórkę istniejących przepustów pod zjazdami publicznymi oraz indywidualnymi. Na długości przebudowywanej trasy w miejscowościach występowania rowów drogowych pod zjazdami zastosowano przepusty z rur PEHD o średnicy 40 cm.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Obwieszczenia
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2024)
Autor informacji: Aldona Kaliszewska
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2020-12-29
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-12-29
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie