Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad XVI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 maja 2004r.

Protokół obrad XVI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 maja 2004r.




Protokół
obrad XVI sesji Rady Gminy Pępowo
w dniu 28 maja 2004r.




Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1430, a zakończyła o godzinie 1700.
W sesji uczestniczyło 14 radnych tj. 93,3% ustawowego składu Rady. Nieobecny był Andrzej Puślecki. W obradach uczestniczyli również: Stanisław Krysicki - Wójt Gminy, Urszula Wabińska - Sekretarz Gminy, Tadeusz Prokop Komendant Powiatowy Policji w Gostyniu, Eugeniusz Karpiński Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lesznie, kierownicy poszczególnych wydziałów Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół i Sołtysi.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Do porządku obrad nie zgłoszono uwag i przyjęto go jednomyślnie.

Porządek obrad sesji:
  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,
  2. Interpelacje i zapytania radnych,
  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,
  4. Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego,
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1. zawarcia porozumienia o przeprowadzeniu przez Miasto Leszno rekultywacji gminnego składowiska komunalnego zlokalizowanego na terenie gminy Pępowo,
  2. uchwalenie statutów dla sołectw
  3. zmiany budżetu gminy na 2004r.,
  4. ustalenie wynagrodzenia Wójta,
  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,
  2. Wolne głosy i wnioski.


W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym - stanowi ona załącznik do niniejszego protokółu.
Tematem punktu 4 była informacja ostanie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Przedstawił ją Tadeusz Prokop Komendant Powiatowy policji w Gostyniu - informacja w załączeniu do niniejszego protokółu.
Ponadto stwierdził iż wszystkie założone zadania na 2003r. zostały zrealizowane. Stan porządku na terenie gminy Pępowo jest zadawalający. Nie planuje się zwiększenia obsady Posterunku w Pępowie. Policjanci z Pępowa prowadzą jedynie postępowanie z zakresu ruchu drogowego, pozostałe sprawy prowadzone są przez pion kryminalny Komendy Powiatowej w Gostyniu. Na zakończenie stwierdził iż gmina Pępowo jest jedną z bezpieczniejszych gmin w powiecie gostyńskim. Podziękował wszystkim za współpracę.
Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Zaremba pozytywnie ocenił pracę Rewiru Dzielnicowych w Pępowie. Pogratulował Policji osiąganych wyników.
Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego przyjęto bez uwag.
W punkcie 5 podjęto uchwały w sprawach:
  1. zawarcia porozumienia o przeprowadzeniu przez Miasto Leszno rekultywacji gminnego składowiska komunalnego zlokalizowanego na terenie gminy Pępowo. Temat omówił Eugeniusz Karpiński Naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Lesznie. Wyjaśnił iż proponowany projekt uchwały jest konsekwencją uchwały podjętej przez Radę w sprawie przystąpienia do Spółki pn. Miejski Zakład Oczyszczania, która dotychczas była jednoosobową spółką Miasta Leszna. W kwietniu br. odbyło się uroczyste nadzwyczajne zgromadzenie wspólników i została tam podjęta uchwała o przystąpieniu m.in. gminy Pępowo do wspólnego przedsięwzięcia pn. gospodarka odpadami dla miasta Leszna i subregionu leszczyńskiego. Obecna uchwała została wywołana na wskutek podpowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który jest jednostką pośredniczącą między MZO jako wnioskodawcą a Komisją Europejską aby podzielić temat gospodarki odpadami na dwa tematy tj. część inwestycyjną, która przynosi dochody i na część rekultywacyjną czyli polegającą na zamknięciu składowisk działających na terenie gmin zrzeszonych w MZO. Dzieląc ten temat na dwie części są szanse na większe pieniądze z Unii Europejskiej. Dalej omówił szansie i zagrożenia propozycji. Unia Europejska finansuje z Funduszu Spójności tylko duże projekty jeżeli wartość przedsięwzięcia jest nie niższa niż 10 mln euro. Niechętnie są finansowane przedsięwzięcia, które obejmują mniej niż 100 tys. mieszkańców. Im większa liczba mieszkańców, im większy obszar to daje większe szanse na uzyskanie dofinansowania. Na dzień dzisiejszy spółka obejmuje teren 18 gmin plus powiat rawicki jako instytucja zamieszkiwany przez 250 tys. mieszkańców. W związku z tym że został przekroczony warunek graniczny 100 tys. mieszkańców stawia to spółkę w korzystnej sytuacji przy ubieganiu się o fundusze unijne. Na dzień dzisiejszy spółka ma już złożony wniosek o środki unijne, jest opracowane studium wykonalności, raport oddziaływania na środowisko oraz jest przyzwolenie społeczne na realizację zadania. Jest również miejsce na składowisko, które znajduje się w Trzebani koło Osiecznej. Zadanie gminy po podjęciu uchwały o powierzeniu Miastu Leszno rekultywacji istniejącego składowiska to to że przekazuje się Miastu Leszno obowiązek rekultywacji i zobowiązuje się do współfinansowania tej rekultywacji w takiej części w jakiej nie zostanie ona pokryta z dotacji unii europejskiej. Jest zapewnienie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, że koszt rekultywacji w 85 % zostanie sfinansowany przez Unię Europejską. Składowisko przed rekultywacją musi być dopełnione i w okresie tym na składowisko mogą trafiać odpady spoza gminy. Dalej wyjaśnił iż w posiadanym przez Gminę Regulaminie o utrzymaniu czystości i porządku winno być wskazane iż wszystkie odpady z terenu gminy będą trafiały na składowisko w Trzebani bez wskazywania podmiotu zbierającego i wożącego odpady.

Dyskusja:
  • Stanisław Idkowski - pytał kto będzie właścicielem składowiska w Czeluścinie po podjęciu proponowanej uchwały. Kto do czasu jego dopełnienia będzie pobierał opłaty za składowanie na nim odpadów.
  • Kazimierz Zaremba - pytał czy w przypadku kłopotów finansowych gmina mogłaby się wycofać z przedsięwzięcia.
  • Eugeniusz Karpiński - wyjaśnił iż podjęcie uchwały oznacza przekazanie składowiska w zarząd w spółce. Po rekultywacji składowisko zostanie zwrócone gminie. Przychód z dopełnienia składowiska będzie przychodem spółki. W kosztach rekultywacji będzie wykonywany monitoring składowiska.

Dalej wyjaśnił iż na dzisiejszym etapie wystąpienie gminy ze spółki jest możliwe, później raczej nie.
  • Kazimierz Zaremba - pytał czy drugi i trzeci punkt uchwały dotyczą składowiska w Trzebani. Dalej poruszył sprawę dopełnienia składowiska - na jaki okres Wójt musi podpisać porozumienie na dopełnienie składowiska. Czy będzie możliwość zerwania umowy na dopełnienie składowiska zapewniając sobie tym samym możliwość funkcjonowania oddzielnego.
  • Eugeniusz Karpiński - wyjaśnił iż na dzień dzisiejszy w Trzebani jest składowisko, które będzie zrekultywowane. Nowe będzie budowane obok. Tak że zapisy nie dotyczą budowy nowego składowiska. Czy jest określony termin porozumienia - nie. Uchwała pozwala Wójtowi na podpisanie porozumienia. Porozumienie zostanie spisane kiedy będzie pozytywna decyzja Komisji Europejskiej. Nic nie będzie podpisywane w ciemno.
  • Stanisław Idkowski - czy w momencie przekazania spółce składowiska będzie ona opłacać zatrudnionego tam pracownika.
  • Eugeniusz Karpiński - wyjaśnił, że tak. Po to właśnie spółka musi mieć dochody.
  • Andrzej Nowakowski - pytał czy Wójt będzie zobowiązany tylko liczyć na uzupełnienie składowiska przez MZO czy może załatwić sobie firmę, która będzie uzupełniała składowisko we własnym zakresie i czerpać z tego zyski.
  • Eugeniusz Karpiński - wyjaśnił iż MZO będzie zainteresowane uzupełnianiem składowiska bo inaczej Komisja powie iż nie da pieniędzy na zrekultywowania składowiska, które jest ekonomicznie nieuzasadnione. Spółce chodzi o uzupełnienie składowiska. Teoretycznie jeżeli gmina znajdzie kogoś kto np. przez pół roku dopełni składowisko to jest sprawą gminy. MZO chce tylko otrzymać składowisko do rekultywacji, które będzie można z czystym sumieniem zamknąć i nikt nie zarzuci, że jego zamknięcie jest ekonomicznie nieuzasadnione.
  • Zygmunt Gulcz - jeżeli gmina przystąpi do przedsięwzięcia w Trzebani to czy każdy mieszkaniec tej gminy będzie miał obowiązek oddawania śmieci do Trzebani, czy też będzie miał wybór. Są też tacy mieszkańcy, którzy twierdzą, że nie mają śmieci - czy w tym przypadku będą musieć mieć te śmieci.
  • Eugeniusz Karpiński - uważał iż wszyscy mieszkańcy wytwarzają śmieci. W Lesznie założono, że każdy mieszkaniec musi mieć podpisaną umowę z firmą wywozową. Rada Gminy będzie musiała ustalić w swoim regulaminie wielkość wytwarzanych śmieci przez każdego mieszkańca. Jeżeli ktoś nie zawrze umowy na dostawę śmieci powinny być wyciągnięte konsekwencje.

Na tym dyskusję zakończono.
Uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia o przeprowadzeniu przez Miasto Leszno rekultywacji gminnego składowiska komunalnego zlokalizowanego na terenie gminy Pępowo podjęto 11 głosami za, przy braku przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się - Uchwała Nr XVI/87/2004.
  1. uchwalenia statutów dla sołectw - projekt statutu omówił Wójt Gminy. Poinformował iż statut był konsultowany na zebraniach wiejskich. Na zebraniu w Gębicach zgłoszono poprawki do pierwotnego projektu, które polegały głównie na wprowadzeniu zapisów dotyczących roli Przewodniczącego Rady Sołeckiej. Propozycje poprawek zostały pozytywnie zaopiniowane przez wszystkie Komisje Rady Gminy.

Zgłoszone poprawki stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
W dyskusji nad powyższym Rady Wiesław Krajka poparł poprawki zgłoszone na zebraniu wsi Gębice wyrażając jednocześnie uznanie dla mieszkańców Gębic za wykonaną pracę.
Dalszej dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie uchwalenia statutów dla sołectw podjęto jednomyślnie. Uchwała Nr XVI/88/2004.
  1. zmiany budżetu gminy Pępowo na 2004r. - Wójt poinformował iż proponuje się zwiększenie dochodów o kwotę 449.387 zł na co składają się: dotacja na wybory do Parlamentu Europejskiego, dotacja na sfinansowanie wyprawek szkolnych i dotacja na świadczenia rodzinne oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego. Zaproponował zwiększenie wydatków o kwotę 449.387 zł.

Dyskusji na powyższy temat nie podjęto:
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu Gminy Pępowo na 2004r. podjęto jednomyślnie - Uchwała Nr XVI/89/2004.
  1. ustalenia wynagrodzenia Wójta. Przewodniczący poinformował iż zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 marca 2004r zmieniającym rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania i wymagań kwalifikacyjnych pracowników samorządowych zatrudnionych w Urzędach Gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich zmieniły się kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Propozycja zmian obejmuje stawki minimalne ( 3.300 zł wynagrodzenie zasadnicze, 1030 zł dodatek funkcyjny, 660 zł dodatek za staż pracy i 866 zł dodatek specjalny - ogółem wynagrodzenie brutto 5.856,00 zł)

Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Wójta podjęto jednomyślnie - Uchwała Nr XVI/90/2004.
W punkcie 6 - w związku z nie zgłoszeniem interpelacji i zapytań radnych punkt ten stał się bezprzedmiotowy.
W punkcie 7 wolne głosy i wnioski głos zabrali:
- Stanisław Krysicki Wójt Gminy - poinformował o zamierzeniach na najbliższy czas. Przedstawił również pismo Ministerstwa Rolnictwa w sprawie możliwości przedłużenia spłaty kredytów suszowych.
Na tym dyskusję zakończono.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął XVI sesję Rady Gminy Pępowo.

Protokółowała                                 Przewodniczący
Irena Chajec                                mgr Kazimierz Zaremba





Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2004-05-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie