Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół Obrad XXI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 27 października 2004r.

Protokół Obrad XXI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 27 października 2004r.




Protokół

Obrad XXI sesji Rady Gminy Pępowo
w dniu 27 października 2004r.




Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1430, a zakończyła o godzinie 1650.
W sesji uczestniczyło 14 radnych tj. 93% ustawowego składu Rady. Nieobecny był Radny Tomasz Bujak. W obradach uczestniczyli również: Stanisław Krysicki - Wójt Gminy, Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy,. Urszula Wabińska Sekretarz Gminy, Kierownicy Wydziałów Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół oraz sołtysi.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Po stwierdzeniu quorum Przewodniczący udzielił głosu Krystynie Klepackiej Dyrektor Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pępowie, która w krótkim wystąpieniu przekazała Radzie Gminy, Wójtowi i pracownikom Urzędu Gminy podziękowanie za przeprowadzony remont budynku Szkoły. Na ręce Wójta przekazała pamiątkowy album obrazujący kolejne etapy prac przy remoncie Szkoły.
Do porządku obrad nie zgłoszono uwag i przyjęto go jednomyślnie.
Porządek obrad sesji:
  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,
  2. Interpelacje i zapytania radnych,
  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,
  4. Informacja o wynikach kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz wynikach kontroli przeprowadzonych przez inne organy,
  5. Przedstawienie wstępnych założeń finansowych i inwestycyjnych na 2005r..
  6. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1.  zmiany budżetu gminy na 2004 rok,
  2. zaopiniowania zadania w zakresie rekultywacji gruntów gminnych,
  3. wyrażenia woli utworzenia „Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego” w Gostyniu.

7. Informacja nt. złożonych oświadczeń majątkowych.
8. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,
9. Wolne głosy i wnioski.

W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym - stanowi ona załącznik do niniejszego protokółu.
Uwag do przedstawionej informacji nie zgłoszono.
W drugiej części tego punktu Wójt poinformował o powstaniu Fundacji w Stanach Zjednoczonych im. Grażyny i Wojciecha Cioromskich potomków byłych właścicieli Skoraszewic - Sypniewskich, którzy w ramach tej fundacji ufundowali stypendium dla Szkoły w Skoraszewicach w wysokości 2000 dolarów rocznie. Pierwsza wpłata nastąpiła w roku ubiegłym, następne corocznie mają wpływać na konto Szkoły. Środki te można wykorzystywać na potrzeby Szkoły w Skoraszewicach. Jednocześnie potomkowie Grażyny i Wojciecha Cioromskich proszą aby w budynku Szkoły w Skoraszewicach umieścić tablicę pamiątkową upamiętniającą ich rodzinę. W/wym chcą taką tablicę ufundować i proszą aby ją umieścić w holu w Szkole w Skoraszewicach. Następnie odczytał treść napisu, który ma być umieszczony na tablicy.
Wypowiedź Wójta uzupełnił Stefan Kempa Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skoraszewicach. Wyjaśnił iż fundator ponosi pełne koszty wykonania tablicy. Uroczyste odsłonięcie tablicy nastąpi w chwili przyjazdu syna w/wym do Polski - będzie to najprawdopodobniej w listopadzie br. Wyjaśnił również iż nie do końca jeszcze jest wypracowana koncepcja wykorzystania otrzymanych środków finansowych.
W nawiązaniu do powyższego Wójt poinformował, że powstał zamiar przebudowy istniejącego Domu Kultury w Skoraszewicach, by mógł on służyć dzieciom i młodzieży jako sala sportowa. Być może można będzie wykorzystać te środki właśnie na ten cel.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
Rada Gminy przez aklamację zaakceptowała koncepcję wmurowania tablicy upamiętniającej G.W. Cioromskich w Szkole Podstawowej w Skoraszewicach.
W punkcie 4 Skarbnik Gminy przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową, w okresie od połowy grudnia 2003r. do końca marca 2004r. Kontrola obejmowała badanie budżetu gminy za 2002 rok.
Zalecenia i odpowiedź na zalecenia w załączeniu do niniejszego protokółu.
Wszelkie wątpliwości zgłoszone podczas obrad Sesji zostały przez Skarbnika na bieżąco wyjaśnione.
W dalszej części tego punktu Urszula Wabińska Sekretarz Gminy przedstawiła wyniki pozostałych kontroli i tak:
- przeprowadzona została kontrola wewnętrzna badająca wykonanie 5% budżetu z roku 2004 i 2003. Kontrola nie ujawniła nieprawidłowości poza dwoma niewielkimi usterkami w szkołach, a dotyczącymi nanoszenia na bieżąco zmian w budżecie oraz stosowania na fakturach zapisu wynikającego z ustawy o zamówieniach publicznych.
- kontrole w USC i ewidencji ludności - bez uwag,
- kontrola ewidencji działalności gospodarczej - bez zaleceń,
- kontrola archiwum zakładowego - wydano zalecenie by akta kat. A umieścić w specjalnych kartonikach. Zalecenie zostało wykonane.
Innych kontroli nie przeprowadzono.
W punkcie 5 Skarbnik przedstawił założenia podatkowe na 2005 rok oraz założenia do budżetu gminy na 2005 rok. Powyższe w załączeniu do niniejszego protokółu.
Następnie Wójt przedstawił projekt planu inwestycji w Gminie Pępowo na 2005 rok - stanowi on załącznik do niniejszego protokółu.
Na zakończenie stwierdził iż realizacja przedstawionych inwestycji będzie uzależniona od możliwości finansowych gminy.
Dyskusji nie podjęto.
W punkcie 6 podjęto uchwały w sprawach:
  1. zmiany budżetu gminy na 2004 rok - Skarbnik wyjaśnił iż proponuje się zwiększenie dochodów budżetu o kwotę 11.466 zł. Są to zaległe środki przekazane przez Wojewodę jako refundacja oświetlenia ulicznego. Zaproponował przeznaczenie tych środków na zmniejszenie deficytu budżetowego.

Ponadto poinformował, że zmiany w wydatkach budżetu dotyczą Szkoły Podstawowej w Skoraszewicach.
Szczegółowa propozycja zmian w załączeniu do niniejszego protokółu.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy Pępowo na 2004 rok podjęto jednomyślnie - Uchwała Nr XXI/107/2004.
  1. zaopiniowania zadania w zakresie rekultywacij gruntów gminnych - projekt uchwały omówił Henryk Mikołajczak Kierownik Wydziału Rolnictwa. Wyjaśnił iż w 2005 roku planuje się budowę i modernizację drogi gminnej nr 758037 z Gębic do Kościuszkowa o długości 1,44 km. Zadanie to wydaje się efektywne w aspekcie wykorzystania obszarów rolniczych. Droga ta stanowi dojazd do gruntów rolnych, a jej modernizacja przyczyni się do usprawnienia transportu rolniczego oraz zmniejszenia awaryjności maszyn i pojazdów mechanicznych. Zaopiniowanie powyższego zadania przez Radę Gminy jest niezbędne by móc skorzystać z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, którego środkami terenowymi dysponuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Wg zasad dofinansowania wydatków Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych Województwa Wielkopolskiego na 2005 rok stawka jednostkowa dofinansowania na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych o szerokości minimum 4 m, z dotychczasowej drogi gruntowej na drogę o nawierzchni z kruszywa kamiennego lub brukowca kamiennego wynosi 50 tys. zł na 1 km.

Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zaopiniowania zadania w zakresie rekultywacji gruntów gminnych podjęto jednomyślnie - Uchwała Nr XXI/108/2004.
  1. wyrażenia woli utworzenia „Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego” w Gostyniu. - Wójt wyjaśnił iż w celu zapewnienia właściwego

funkcjonowania Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Powiatu Gostyńskiego, a
tym samym sprawnej i stałej obsługi Samorządowego Funduszu Poręczeń
Kredytowych Sp. z o.o. w Gostyniu Zarząd Stowarzyszenia wystąpił do gmin z
wnioskiem o rozpatrzenie możliwości powołania stowarzyszenia osób prawnych.
Obecna formuła (stowarzyszenie osób fizycznych) nie gwarantuje bowiem finansowej
stabilności. Jest to spowodowane nieregularnymi wpływami dotacji i składek
członkowskich. Stabilność finansowa byłaby zapewniona, gdyby było to
stowarzyszenie osób prawnych. Mogłyby przystąpić do tej organizacji samorządy,
które wówczas przekazywałyby roczne składki członkowskie (zamiast dotacji). Cele i
zadania nie zmieniłyby się.
Aby takiej zmiany dokonać przepisy wymuszają przeprowadzenie likwidacji
dotychczasowego stowarzyszenia , a powołanie w jego miejsce stowarzyszenia osób
prawnych. Elementy przemawiające za utworzeniem stowarzyszenia osób prawnych
to przede wszystkim stabilizacja finansowa uzyskana dzięki składkom członkowskim.
Zapewni to sprawne i właściwe funkcjonowanie nie tylko stowarzyszenia, ale i
obsługiwanego przez stowarzyszenie funduszu poręczeń. Ponadto w stowarzyszenia
osób prawnych samorządy jako członkowie będą miały możliwość sprawowania
większej kontroli nad działalnością.
W związku z powyższym zaproponował podjęcie przedłożonej uchwały wraz z
załączonym projektem statutu stowarzyszenia.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie wyrażenia woli utworzenia „Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego” w Gostyniu podjęto jednomyślnie - Uchwała Nr XXI/109/2004
W punkcie 7 Przewodniczący przedstawił informację nt. złożonych przez Radnych oświadczeń majątkowych. Poinformował również o informacji otrzymanej od Wojewody Wielkopolskiego a dotyczącej oświadczenia złożonego przez Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy. Nie odczytał informacji na temat złożonych oświadczeń majątkowych otrzymanej z Urzędu Skarbowego w Gostyniu z uwagi na opatrzenie jej pieczęcią „Tajemnica skarbowa”. Poinformował radnych iż informacja ta jest dostępna dla radnych w biurze Rady Gminy.
Wójt odczytał informację na temat oświadczeń majątkowych, które wpłynęły na jego ręce. Poinformował iż wszystkie oświadczenia złożone zostały w wymaganym terminie i nie stwierdzono w nich żadnych uchybień,
Powyższe informacje stanowią załącznik do niniejszego protokółu.
W punkcie 8 - w związku z nie zgłoszeniem interpelacji i zapytań radnych punkt ten stał się bezprzedmiotowy.
W punkcie 9 - wolne głosy i wnioski głos zabrali:
- Józef Śląski - Radny Powiatu Gostyńskiego - pytał czy gmina złożyła wniosek o ochronę kasztanowców, gdyż najprawdopodobniej będą w starostwie środki na ten cel.
- Wójt - wyjaśnił iż została przeprowadzona przez młodzież inwentaryzacja kasztanowców rosnących przy drogach gminnych. Zgodnie z wyliczeniami na terenie gminy rośnie ok. 260 kasztanowców. Informację na ten temat przekazano do Starostwa. Jeżeli trzeba będzie poczynić jeszcze dalsze starania to zostaną one wykonane.
- Stanisław Idkowski - uważał iż liczba kasztanowców ustalona przez młodzież jest za niska. Na ul. Sportowej rośnie 95 kasztanowców, zaś na drodze od Anielina do Babkowic jest ich 630 szt.
- Andrzej Puślecki - podziękował za naprawę dachu na świetlicy w Ludwinowie.

Dalszej dyskusji nie podjęto.


W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął XXI sesję Rady Gminy Pępowo.




Protokółowała                                         Przewodniczący
Irena Chajec                                    mgr Kazimierz Zaremba










5


4






Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2004-10-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie