» Protokół obrad XXVII sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 3 czerwca 2005r.
Protokół
obrad XXVII sesji Rady Gminy Pępowo
w dniu 3 czerwca 2005r.
Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 10
00, a zakończyła o godzinie 12
05.
W sesji uczestniczyło 14 radnych tj. 93,3% ustawowego składu Rady. Nieobecny był Radny Andrzej Kempa. Radny Andrzej Nowakowski przybył na sesję w trakcie omawiania pktu 3. W obradach uczestniczyli również: Stanisław Krysicki - Wójt Gminy, Urszula Wabińska - Sekretarz Gminy, Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy, kierownicy poszczególnych wydziałów Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół i Sołtysi.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Do porządku obrad nie zgłoszono uwag i przyjęto go jednomyślnie.
Przed przystąpieniem do realizacji porządku obrad uczczono minutą ciszy Ks. Zenona Półrolniczaka.
Porządek obrad sesji:
- Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,
- Interpelacje i zapytania radnych,
- Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,
- Podjęcie uchwał w sprawie:
- zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo,
- nadania nazwy placu,
- zasad korzystania z targowiska gminnego oraz sposobu ustalenia opłat za korzystanie z urządzeń targowiska,
- zmiany budżetu gminy Pępowo na 2005 rok,
- uznania drzewa za pomnik przyrody,
- wyrażenia zgody na przekazanie linii oświetlenia ulicznego wraz z lampami w miejscowości Pępowo.
- Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,
- Wolne głosy i wnioski.
W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym - stanowi ona załącznik do niniejszego protokółu.
W dyskusji nad powyższym głos zabrali:
- Radny Tomasz Bujak - wnioskował o zebranie poboczy w Krzyżankach (na odcinku między RKS a wioską). Swój wniosek uzasadniał tym, że w obecna sytuacja powoduje niszczenie drogi.
- Józef Grobelny - Kierownik Służb Technicznych Urzędu Gminy - zwrócił uwagę na fakt, że droga, o której mówił Radny Bujak jest drogą powiatową, Gmina zaś zbiera pobocza przy drogach gminnych.
- Kazimierz Zaremba - Przewodniczący Rady Gminy - poinformował, że najgorszy odcinek omawianej drogi jest od hydroforni w kierunku spółdzielni. Poparł wniosek Radnego Bujaka o zdjęcie poboczy na tym odcinku.
Innych uwag do przedstawionej informacji nie zgłoszono.
W punkcie 4 obrad sesji podjęto uchwały w sprawach:
- zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo - temat omówił Grzegorz Matuszak inspektor ds. Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Środowiska. Wyjaśnił, że proponowana uchwała kończy procedurę planistyczną. Uchwała wywołująca dotyczyła 7 obszarów. Sześć z nich jest gotowych do uchwalenia. Dalej poinformował, że przy opracowywaniu zmian zachowano wymaganą procedurę. Mieszkańcy nie zgłosili uwag do proponowanych zmian.
Następnie omówił kolejno wszystkie obszary. Na zakończenie poinformował, że opłatę planistyczną ustalono na poziomie ustawowym.
Pełny tekst uchwały w załączeniu do niniejszego protokółu.
Dyskusja:
- Kazimierz Zaremba - na wstępie wyjaśnił, że proponowane zmiany były omawiane na wspólnym posiedzeniu wszystkich Komisji Rady. Pytał czy teren przy ulicy Stanisławy Nadstawek jest przeznaczony pod stację paliw, czy będą to tereny pod działalność przemysłową. Ponadto sugerował by przy wydzielaniu działek na tzw. stawie nie wyznaczać ich o szerokości 4,5m, gdyż spowoduje to, że nabywca będzie musiał wykupić, co najmniej 2 działki by móc na nich coś pobudować.
- Grzegorz Matuszak - wyjaśnił, że tereny przy ul. St. Nadstawek są zapisane w planie pod działalność produkcyjną. O stacji paliw mówił, gdyż kierował się sugestią wnioskodawcy tej zmiany.
- Stanisław Krysicki - Wójt Gminy - wyjaśnił, iż decyzja o wielkości działek zostanie podjęta po podziale geodezyjnym terenu. Ponadto poinformował, że po podjęciu uchwały będzie można wystąpić do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa o przejęcie gruntów w Ludwinowie.
Dalszej dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVII/140/2005.
- nadania nazwy placu - propozycję nazwy przedstawił Wójt Gminy. Wnioskował, aby plac nazwać imieniem Cyryla Ratajskiego. Zaznaczył, iż w Pępowie stało się już tradycją, że ulice noszą nazwę wybitnych ludzi związanych z tym terenem. Dalej poinformował, że Cyryl Ratajski pochodził z naszej parafii. Urodził się w Zalesiu, a ochrzczony był w kościele w Pępowie. Z wykształcenia był adwokatem. Był wybitnym wielkopolaninem, politykiem i samorządowcem. Był „ojcem” targów poznańskich. Jego praca przenosiła się na inne samorządy. Jako Prezydent Poznania doprowadził to miasto w okresie międzywojennym do pełnego rozkwitu. W okresie międzywojennym był też Ministrem Spraw Wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego. W grudniu 1940 roku został mianowany przez gen. Sikorskiego delegatem rządu emigracyjnego na kraj i wraz z gen. Grotem - Roweckim współtworzył podziemne państwo polskie. Zmarł w 1942 roku mając lat 67.
Stwierdził, iż Cyryl Ratajski wywodził się z naszego terenu (ziemi kobylińskiej i pępowskiej). Za jego zasługi należy uczcić jego nazwisko.
Życiorys Cyryla Ratajskiego w załączeniu do niniejszego protokółu.
Następnie przewodniczący poinformował, że temat był szeroko dyskutowany na wspólnym posiedzeniu Komisji, gdzie większością głosów zaakceptowano przedstawioną propozycję.
Dyskusji nie podjęto
Uchwałę w sprawie nadania nazwy placu podjęto 13 głosami za, przy braku przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się - Uchwała Nr XXVII/141/2005.
- zasad korzystania z targowiska gminnego oraz sposobu ustalenia opłat za korzystanie z urządzeń targowiska - propozycję regulaminu targowiska omówił Wójt Gminy. Poinformował, że po uchwaleniu regulaminu do targowiska zostanie doprowadzona woda i ustawione zostaną sanitariaty, by spełniało ono wymogi sanitarne. Przyjęcie Regulaminu targowiska umożliwi w przyszłości ustalenie opłat za korzystanie z urządzeń targowiska.
Tekst Regulaminu w załączeniu do niniejszego protokółu.
Przewodniczący poinformował, że temat został przedyskutowany i zaakceptowany na wspólnym posiedzeniu Komisji.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zasad korzystania z targowiska gminnego oraz sposobu ustalenia opłat za korzystanie z urządzeń targowiska podjęto jednomyślnie - na obecnych na sesji 14 radnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVII/142/2005.
- zmiany budżetu gminy Pępowo na 2005 rok - na wstępie głos zabrał Wójt Gminy wyjaśniając, że podczas omawiania zmian w budżecie na posiedzeniu Komisji nie były znane jeszcze koszty przebudowy Domu Kultury w Skoraszewicach. Obecnie te dane już są w związku z czym prosił by uwzględnić je w proponowanych zmianach budżetu gminy. Nie uwzględnienie ich spowoduje niemożność ogłoszenia przetargu i realizacja zadania mogłaby się znacznie wydłużyć w czasie. Koszt zadania to ok. 700 tys. zł. Brakujące 350 tys. zł proponował przesunąć z wolnych środków budżetowych pozostałych z roku 2004.
Przewodniczący stwierdził, iż propozycja jest słuszna, choć nietania. Pozostawienie sprawy na kolejną sesję mogłoby przedłużyć termin realizacji inwestycji.
Dyskusja:
- Andrzej Nowakowski - opowiedział się za przedstawioną propozycją i szybką realizacją zadania gdyż jak stwierdził koszty inwestycji stale rosną. Dalej stwierdził, że jeżeli budowa gimnazjum nie będzie kolidowała z tym zadaniem to należy je realizować i zrobić wszystko by zrealizować je w roku bieżącym.
- Stanisław Idkowski - stwierdził, iż nie jest to nowa propozycja. Modernizacja sali w Skoraszewicach była planowana i Wójt ma przyzwolenie Rady na realizację tego zadania. Wycofanie się z realizacji zadania byłoby błędem. Opowiedział się za wyasygnowaniem środków finansowych na ten cel.
- Tomasz Bujak - opowiadał się za modernizacją sali w Skoraszewicach. W chwili obecnej w szkole w Skoraszewicach nie ma gdzie prowadzić zajęć wychowania fizycznego.
- Eugeniusz Mikołajczyk - proponował by modernizację sali prowadzić etapami - tak jak remont świetlicy w Czeluścinie, który do dnia dzisiejszego zdaniem radnego nie jest zakończony. Ponadto uważał, iż jest coraz mniej dzieci i obiekt ten w niedalekiej przyszłości może być niewykorzystany.
- Stefan Kempa - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Skoraszewicach - wyjaśnił, iż sala sportowa dla szkoły w Skoraszewicach jest niezbędna. Podczas konsultacji mieszkańcy Skoraszewic opowiadali się za wielofunkcyjnością sali. Nie będzie więc służyła ona tylko szkole. Podziękował radnym za poparcie projektu.
- Wójt - wyjaśnił, iż koszty modernizacji wzrastają przy wielofunkcyjności sali. Pobudowany kompleks będzie służył wsi, młodzieży, szkole, straży pożarnej itp. Zbudować byle co to lepiej, zdaniem Wójta nie budować wcale. Obiekt ten ma służyć pokoleniom. Nikt nie przewiduje likwidacji szkoły w Skoraszewicach. Być może w przyszłości rozważona będzie sprawa zmiany obwodów szkolnych. Sprawy Skoraszewic nie należy mieszać ze świetlicą w Czeluścinie. W Skoraszewicach z obiektu korzystać będą nie tylko dzieci i mieszkańcy Skoraszewic. Obiekt będzie służył szerszej rzeszy mieszkańców gminy Pępowo.
- Wiesław Krajka - opowiedział się za modernizacją świetlicy w Skoraszewicach. Stwierdził, iż w perspektywie jest budowa sali sportowej w Pępowie. Odłożenie inwestycji w Skoraszewicach mogłoby spowodować perturbacje z budową sali w Pępowie.
Na tym dyskusję nt. modernizacji sali w Skoraszewicach zakończono.
W dalszej części tego punktu Skarbnik Gminy omówił proponowane zmiany w budżecie gminy. Zaproponował zwiększenie dochodów o: dotację na budowę drogi Gębice - Kościuszkowo w kwocie 105 tys. zł oraz o dotację dla OPS na wypłatę środków z tytułu ubezpieczenia społecznego. Następnie zaproponował zwiększenie wydatków o kwotę 475.500 zł z czego 350 tys. zł na modernizację sali w Skoraszewicach, 105 tys.zł na drogę Gębice - Kościuszkowo oraz dla OPS środki otrzymanej dotacji. Zaproponował również inne zmiany polegające na przesunięciach w poszczególnych działach budżetu.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy Pępowo na 2005 rok podjęto 13 głosami za, przy braku przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym - na 14 obecnych w głosowaniu wzięło udział 14 radnych - Uchwała Nr XXVII/143/2005.
- uznania drzewa za pomnik przyrody - propozycję w tym zakresie przedstawił
Grzegorz Matuszak. Wyjaśnił, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie. Motywem do podejmowania ochrony pomnikowej są najczęściej okazałe rozmiary drzewa, a zwłaszcza grubość jego pnia. Jest to tzw. pierśnica , czyli średnica lub obwód pnia na wysokości piersi, a dokładnie 1,30 m nad ziemią. Do drzew spełniających te parametry można zakwalifikować drzewo wskazane we wniosku złożonym przez Koło Miłośników Przyrody przy Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pępowie.
Drzewo to - Dąb Szypułkowy /nazwa łacińska:
Qercus Rober/ rośnie na skraju lasku
/działka nr ew. 105 stanowiąca własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa
będąca w użytkowaniu Stadniny Koni „Pępowo” z siedzibą w Gogolewie/
zlokalizowanego około 200 m od drogi Folwark Anielin - Pępowo Pałac przy drodze do
Folwarku Bielawy. Właściciel gruntu nie wnosi sprzeciwu dla ustanowienia takiej formy
ochrony przyrody dla wymienionego drzewa, zatem zasadne wydaje się podjęcie przez
Radę Gminy uchwały w sprawie uznania drzewa za pomnik przyrody. Zaproponował by
dąb ten nosił nazwę „Dąb Kazimierza”. Zaznaczył, że jest to również propozycja
młodzieży szkolnej.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
Uchwałę w sprawie uznania dzrewa za pomnik przyrody podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w głosowaniu wzięło udział 14 radnych - Uchwała Nr XXVII/144/2005.
Po podjęciu Uchwały Przewodniczący wręczył młodzieży z Koła Miłośników Przyrody przed chwilą podjętą uchwałę z prośbą by opiekowali się tym drzewem. Wójt Gminy wręczył młodzieży Zarządzenie, w którym powierzył im opiekę nad pomnikiem przyrody.
- wyrażenia zgody na przekazanie linii oświetlenia ulicznego wraz z lampami w miejscowości Pępowo - projekt uchwały omówił Wójt Gminy. Wyjaśnił, iż chodzi o 4 lampy w centrum Pępowa. Przekazanie oświetlenia powoduje iż w przyszłości Energetyka będzie prowadziła wszelkie remonty na tej linii. W przeciwnym wypadku takiej modernizacji by nie prowadziła.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie linii oświetlenia ulicznego wraz z lampami w miejscowości Pępowo podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVII/145/2005.
W punkcie 5 - z uwagi na nie zgłoszenie interpelacji i zapytań radnych punkt ten stał się bezprzedmiotowy.
W punkcie 7 wolne głosy i wnioski głos zabrali:
- Eugeniusz Mikołajczyk - pytał, kiedy będę zainstalowane dodatkowe lampy oświetlenia ulicznego w Czeluścinie,
- Stanisław Idkowski - stwierdził, iż jeżeli zakupiono nowe nagłośnienie dla CSK to na sesji winno być wykorzystywane. Obecne nie do końca jest sprawne.
- Marek Popiołek - pytał, co dalej z wnioskiem o wyznaczenie dodatkowych przejść dla pieszych w miejscowości Pępowo.
- Ryszard Kaczmarek - podziękował radnym za poparcie w sprawie modernizacji sali w Skoraszewicach.
- Stefan Kempa - informował o bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu w Gębicach (dla jadących w kierunku Skoraszewic). Jest brak widoczności od Krobi, jest też złe rozwiązanie komunikacyjne.
- Marek Popiołek - poinformował, że sprawa skrzyżowania w Gębicach jest powodem wielu skarg mieszkańców. Jest złe oznakowanie tego skrzyżowania.
- Jan Kmiecik - informował o suchych drzewach w Krzyżankach. Podziękował radnym za decyzję w sprawie modernizacji sali w Skoraszewicach.
- Wójt - stwierdził, iż sprawa skrzyżowania zostanie przekazana do Powiatowego Zarządu Dróg. Dalej poinformował, że w czerwcu zostanie podpisana umowa na dodatkowe oświetlenie. Odnośnie suchego drzewa w Krzyżankach wyjaśnił, zostanie przeprowadzona wizja lokalna, podczas której zostanie wydana opinia, co dalej robić z tym drzewem.
Na zakończenie zaprosił wszystkich na uroczystości „Dni Pępowa”
Na tym dyskusję zakończono.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął XXVII sesję Rady Gminy Pępowo.
Protokółowała Przewodniczący
Irena Chajec mgr Kazimierz Zaremba