Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad XXVIII sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 12 września 2005r.

Protokół obrad XXVIII sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 12 września 2005r.


Protokół obrad XXVIII sesji Rady Gminy Pępowo
w dniu 12 września 2005r.

Obradom przewodniczył Andrzej Nowakowski Wiceprzewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1000, a zakończyła o godzinie 1115.
W sesji uczestniczyło 14 radnych tj. 93,3% ustawowego składu Rady. Nieobecny był Radny Kazimierz Zaremba. W obradach uczestniczyli również: Stanisław Krysicki - Wójt Gminy, Urszula Wabińska - Sekretarz Gminy, Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy, kierownicy poszczególnych wydziałów Urzędu Gminy, Dyrektorzy Szkół i Sołtysi.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Do porządku obrad zgłoszono następujące uwagi:
  1. Wójt Gminy Stanisław Krysicki zaproponował rozszerzenie punktu 5 o podpunkt e o treści: podjęcie uchwały w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej.

Innych uwag nie zgłoszono.
Zaproponowaną zmianę jak i całość porządku obrad przyjęto jednomyślnie (14 głosów za)

Porządek obrad sesji:
  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,
  2. Interpelacje i zapytania radnych,
  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,
  4. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Pępowo za II półrocze 2005 r.,
  5. Podjęcie uchwał w sprawie:
  1. zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo,
  2. zaopiniowania planu aglomeracji,
  3. zmiany budżetu gminy Pępowo na 2005 r.,
  4. zbycia nieruchomości zabudowanej
  5. powołania komisji inwentaryzacyjnej.
  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,
  2. Wolne głosy i wnioski.


W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym - stanowi ona załącznik do niniejszego protokółu. Uwag do informacji nie zgłoszono.
W punkcie 4 - Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu gminy Pępowo za I półrocze 2005r. - sprawozdanie w załączeniu do niniejszego protokółu. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę na działy, w których do końca roku mogą wystąpić braki środków. M.in. jest to opieka społeczna gdzie może zabraknąć na zasiłki i pomoc w naturze - ze środków własnych. Występują natomiast oszczędności w dodatkach mieszkaniowych. Oszczędności te zostaną przeznaczone na zasiłki i pomoc w naturze. Dalej poinformował, że wysoko został wykonany budżet w ochronie p.poż. W innych działach budżetu wykonanie oscyluje w granicach 50%.
Poinformował, że przedłożone sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową - opinia w załączeniu do protokółu.
Na zakończenie swej wypowiedzi stwierdził, iż realizacja budżetu przebiega w miarę prawidłowo i nie powinno być zagrożeń w jego realizacji.
Dyskusji na temat sprawozdania nie podjęto.
Sprawozdanie było szczegółowo analizowane na posiedzeniach Komisji Rady i tam wyjaśniono wszelkie wątpliwości.
W punkcie 5 obrad sesji podjęto uchwały w sprawach:
a) zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo - temat omówił Grzegorz Matuszak inspektor ds. Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Środowiska, który wyjaśnił, że proponowana uchwała była podjęta na poprzedniej sesji. Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody dopatrzył się jednak braku opinii Konserwatora Zabytków oraz pewnych rozbieżności w datach ( nie wzięto pod uwagę faktu, że Życie Gostynia, które dostępne jest we wtorki ma datę z czwartku) i uchylił uchwałę.
Obecnie uzyskano opinię Konserwatora Zabytków. Tekst uchwały nie uległ zmianie i stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w miejscowościach: Pępowo i Ludwinowo podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w głosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVIII/146/2005.
b) zaopiniowania planu aglomeracji - temat omówił Grzegorz Matuszak inspektor ds. Planowania Przestrzennego, Budownictwa i Ochrony Środowiska, który wyjaśnił, że sprawa dotyczy kanalizacji wsi. W skład proponowanej przez Wojewodę aglomeracji wejdą następujące miejscowości: Pępowo, Siedlec, Gębice, Krzekotowice, Wilkonice, Babkowice. Wieś Skoraszewice wejdzie w skład aglomeracji Gogolewo, która obejmie swym zasięgiem następujące miejscowości: Gogolewo, Rogowo, Chwałkowo, Niepart, Skoraszewice. Przy takim układzie wskaźnik dla aglomeracji Pępowo wynosi obecnie 124 mieszkańców na km sieci, natomiast dla aglomeracji Gogolewo 120 mieszkańców. Umieszczenie zadania w tym programie nie jest równoznaczne z gwarancją jego wykonania, jest tylko jednym z czynników, który może być bardzo pomocny przy ubieganiu się o środki finansowe na wykonanie zadania.
Dyskusja:
- Stanisław Idkowski - pytał czy Krobia wyraziła zgodę na włączenie Skoraszewic do aglomeracji Gogolewo.
- Grzegorz Matuszak - wyjaśnił, że tak. Nastąpiło to w ramach Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji Wiejskich w Strzelcach Wielkich.
Na tym dyskusję zakończono.
Uchwałę w sprawie zaopiniowania planu aglomeracji podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w glosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVIII/147/2005.
c) zmiany budżetu gminy Pępowo na 2005 r. - propozycję przedstawił Ryszard Zjeżdżałka Skarbnik Gminy. Zaproponował zwiększenie planowanych dochodów i wydatków o kwotę 9.890 zł tj. o dotacje otrzymane na wybory, które muszą zostać wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem. Następnie zaproponował przesunięcie środków na zadania inwestycyjne w związku z rozstrzygnięciem przetargów na: termomodernizację Ośrodka Zdrowia, budowę chodnika w Centrum Pępowa, budowę drogi Kościuszkowo - Gębice oraz budowę trzech dróg asfaltowych.
Uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy w załączeniu do niniejszego protokółu.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu i zmian w budżecie gminy Pępowo na rok 2005 podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w glosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVIII/148/2005.
d) zbycia nieruchomości zabudowanej - Wójt wyjaśnił, że chodzi o zbycie budynku mieszkalnego w Siedlcu zajmowanego przez Panią E. Troczyńską. Budynek ten nie jest w zbyt dobrym stanie technicznym. Lokatorka z racji, że jest nauczycielką nie płaci czynszu. Wymieniona wyraża chęć wykupu budynku już od 2 lat. Nie było jednak zgody wsi, co do jego sprzedaży. Obecnie taka zgoda jest i jeżeli Rada podejmie proponowaną uchwałę zostanie zlecona wycena budynku.
Dalej stwierdził, iż jest rozważana sprawa by docelowo budynek szkoły w Siedlcu przeznaczyć na przedszkole. Szkoła uległaby likwidacji, a uczęszczające tam dzieci włączone zostałyby do szkoły w Pępowie.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w glosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVIII/149/2005.
e) powołania komisji inwentaryzacyjnej - Wójt wyjaśnił, że taka komisja już istniała, lecz jej skład się zdezaktualizował. W skład nowej Komisji zaproponował: Cecylię Zielińską, Katarzynę Pazołę i Katarzynę Kmiecik - Rosę.
Zadaniem Komisji będzie sporządzenie spisów inwentaryzacyjnych mienia komunalnego.
Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie powołania komisji inwentaryzacyjnej podjęto jednomyślnie - na 14 obecnych w glosowaniu udział wzięło 14 radnych - Uchwała Nr XXVIII/150/2005.

W punkcie 6 - z uwagi na nie zgłoszenie interpelacji i zapytań radnych punkt ten stał się bezprzedmiotowy.
W punkcie 7 wolne głosy i wnioski głos zabrali:
- Eugeniusz Mikołajczyk - pytał, dlaczego mieszkanie w Siedlcu sprzedaje się p. Troczyńskiej, a nie w przetargu.
- Wójt - wyjaśnił, że zgodnie z przepisami lokale mieszkalne zamieszkane sprzedaje się na rzecz najemców.
Na tym dyskusję zakończono.


W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął XXVIII sesję Rady Gminy Pępowo.



Protokółowała                 Wiceprzewodniczący
Irena Chajec                   Andrzej Nowakowski






Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2005-09-12
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie