Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad V sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 lutego 2003 r.

Protokół obrad V sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 lutego 2003 r.


Protokół
obrad V sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 lutego 2003r.




Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1300, a zakończyła o godzinie 1630.
W sesji uczestniczyło 15 radnych tj. 100% ustawowego składu Rady z tym że radny Eugeniusz Mikołajczyk przybył w trakcie realizacji punktu 3, a radny Zygmunt Gulcz w trakcie realizacji punktu 4 porządku obrad. W obradach uczestniczyli również: Aneta Karkosz Prezes Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, Andrzej Nowacki i Antoni Rogala - przedstawiciele Izby Rolniczej i Czesław Waleński - przedstawiciel Związku Kółek i Organizacji Rolniczych.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Do porządku obrad nie zgłoszono propozycji zmian i przyjęto go jednomyślnie.
Porządek obrad sesji:

  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji

  2. Interpelacje i zapytania radnych,

  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,

  4. Informacja o Samorządowym Funduszu Poręczeń Kredytowych,

  5. Informacja o przebiegu zebrań sprawozdawczo - wyborczych do samorządu mieszkańców wsi,

  6. Przyjęcie stanowiska w sprawie sytuacji w rolnictwie,

  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

  • powołania zespołu szkół,

  • przyjęcia planów pracy Rady Gminy i Komisji,

  • zmian w budżecie gminy na 2003 rok.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,

  2. Wolne głosy i wnioski.

W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym. Informacja stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Informację przyjęto bez uwag.
W punkcie 4 - Aneta Karkosz - Prezes Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych przedstawiła informację o działalności Funduszu. Wyjaśniła iż w chwili obecnej fundusz zakończył procedurę rejestracyjną. Głównym celem funduszu jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości. Udziałowcami funduszu są Powiat Gostyński oraz Gminy z terenu powiatu gostyńskiego. Siedziba funduszu mieści się w Gostyniu przy ul. 1 Maja (wejście od rynku). Szczegółowe zasady działania funduszu określa regulamin funkcjonowania Samorządowego Funduszu Poręczeń Kredytowych stanowiący załącznik do niniejszego protokółu. Jest również drugi podmiot działający na rzecz rozwoju powiatu gostyńskiego tj. Stowarzyszenie Rozwoju Gospodarczego Powiatu Gostyńskiego. Podmiot ten będzie się zajmował przygotowaniem kompleksowego systemu obsługi podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą. Podmiot ten również chce szkolić przedsiębiorców zwłaszcza rolników. Działania te mają na celu poprawę jakości życia rolników i małych przedsiębiorców.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
W punkcie 5 - Wójt Gminy przedstawił informację o przebiegu zebrań sprawozdawczo - wyborczych do samorządu mieszkańców wsi, które odbyły się w okresie od 13.01 - 29.01.2003r.
Informacja w załączeniu do protokółu.
Informację przyjęto bez uwag.
W punkcie 6 - podjęto stanowisko w sprawie sytuacji w rolnictwie. Kazimierz Zaremba - Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił iż trudna sytuacja w rolnictwie nie powinna być obojętna Radzie Gminy i dlatego w dowód poparcia proponuje się podjęcie określonego stanowiska i przekazanie go kompetentnym władzom.
Przed przedstawieniem projektu stanowiska oddał głos Wójtowi Gminy.

  • Stanisław Krysicki - stwierdził iż samorząd nie może stać obok problemów jakie pojawiły się w rolnictwie. Brak jednolitej polityki rolnej powoduje że konflikty i zubożenie wsi narastają. Obecnie problemy dotyczą każdego działu w rolnictwie i dotykają również innych grup społecznych żyjących w otoczeniu rolnictwa. Taka sytuacja doprowadza do zapaści cywilizacyjnej wsi. Nie ma się co łudzić, jeśli sytuacja w rolnictwie się nie poprawi, gmina nie będzie miała szerokich możliwości rozwojowych. Znaczna część dochodów gminy pochodzi właśnie z tych źródeł. Stwierdził iż osobiście wspiera i będzie wspierał rolników w walce o poprawę sytuacji w rolnictwie. Stanowisko rządu przeznaczające środki finansowe na wykup nadwyżek trzody chlewnej jest działaniem doraźnym nie załatwiającym problemu. Dotychczasowe spotkania z przedstawicielami władz wojewódzkich jak i Premierem Kalinowskim również niewiele dały. Organizowane będą kolejne spotkania z parlamentarzystami i przedstawicielami rządu.

  • Kazimierz Zaremba - przedstawił projekt stanowiska Rady Gminy - stanowi ono załącznik do niniejszego protokółu.

  • Janusz Bzodek - Przewodniczący Komisji Rolnictwa - stwierdził iż wszystkie rządy począwszy od roku 1990 źle traktowały rolnictwo. Brak konkretnych działań, ustaw i przepisów doprowadziły do zapaści finansowej wielu gospodarstw. W każdej dziedzinie produkcji sytuacja z roku na rok pogarsza się. Niektóre ceny płodów rolnych są takie same jak 10 lat temu. Przy wzrastających kosztach produkcji i nieustannym podnoszeniu jakości produkcji sytuacja wielu gospodarstw jest wręcz tragiczna. Dlatego do stanowiska Rady Gminy w sprawie sytuacji w rolnictwie w imieniu Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska oraz własnym zaproponował wprowadzenie następującego zapisu:

  1. zapewnienie opłacalności produkcji rolnej,

  2. wstrzymanie nieuzasadnionego importu produktów rolnych,

  3. uchwalenie przez Sejm ustawy o biopaliwach,

  4. rzetelnej informacji o warunkach ewentualnego przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

  • Andrzej Nowakowski - przychylił się do propozycji przedmówcy i ustosunkował do przedstawionych propozycji. Wyraził nadzieję iż Sejm odrzuci weto Prezydenta do ustawy o biopaliwach i zacznie się produkcja biopaliwa w Polsce. Nie podpisując ustawy o biopaliwach Prezydent nie wziął pod uwagę sytuacji społeczeństwa wiejskiego. Społeczeństwo to kolejny raz zostało pokrzywdzone. Wprowadzenie biopaliwa na rynek to widoczny proces w zmniejszeniu wydatków na produkcję rolną. Był okres kiedy można było stosować legalnie paliwo opałowe i była to oszczędność. Gdyby biopaliwo nie miało akcyzy to będzie jeszcze tańsze niż paliwo opałowe. 25 - 35 % paliwa obiegowego w Polsce zużywa wieś. Nikt nikogo nie zmusza kupować biopaliwa i każdy kto zechce może kupować normalne paliwo. Należy nakłonić parlamentarzystów do odrzucenia weta w tej sprawie. Następnie ustosunkował się do sprawy informacji nt. wejścia Polski do Unii Europejskiej. W chwili obecnej przedstawia się jedynie rzeczy dobre. To co państwo i przedstawiciele państwa załatwili. Nikt nie mówi o problemach jakie czekają rolników w momencie wejścia do Unii Europejskiej. Pewne zobowiązania Polska na pewno będzie musiała ponieść i to chyba dość spore. Nikt nie mówi z Ministerstwa o cenach gwarantowanych jakie obowiązują na zachodzie. A przecież to jest podstawa produkcji rolnej, bo gdy rolnik będzie wiedział co się będzie opłacało to to będzie hodował. Nikt nie mówi o pożyczkach niskooprocentowanych dla rolników gdyż najprawdopodobniej pożyczki te musiałyby być wprowadzone już teraz. Już się mówi o ochronie środowiska, i jak to się ma do parku maszynowego jaki posiadają rolnicy gdzie średni staż ciągnika rolniczego to 25 lat, gdzie większość maszyn to również powyżej 20 lat. Czy Unia nie będzie żądała wprowadzenia katalizatorów do ciągników. Są to ogromne koszty które poniesie tylko rolnik. Czym bowiem będzie uprawiał jak mu zlikwidują możliwość użytkowania ciągnika. Również w rolnictwie brak jest uzbrojenia technicznego i infrastruktury rolniczej na składowanie gnojowic i składowanie innych odpadów czyli obornika. Koszty te również poniesie rolnik. Rolnicy mogą te sprawy zrobić ale przy pomocy państwa i to dużej pomocy. Wieś coraz bardziej ubożeje. Z jednej strony ogranicza się rolnikom produkcję, a z drugiej strony otwiera się milionowe inwestycje koło Bydgoszczy gdzie Amerykanie budują wielkie chlewnie na tysiąc, trzy tysiące macior, gdzie niema żadnego zaplecza paszowego. Ten kombinat trzody będzie sprowadzał pasze. Naszych rolników się tłamsi a tam zezwala na takie inwestycje. Proponował żeby na spotkaniu z parlamentarzystami i ludźmi znającymi problemy unii powiedziano rzetelnie o problemach wstąpienia Polski do Unii.

  • Andrzej Nowacki - Przedstawiciel Izby Rolniczej - stwierdził że trudna sytuacja w rolnictwie występuje od dłuższego czasu. W chwili obecnej sytuacja dojrzała do tego , że rolnicy musieli dość ostro zaprotestować. Dzień dzisiejszy jest dwudziestym dniem strajku rolniczego. Postulaty tam stawiane są postulatami wszystkich związków i organizacji rolniczych. Następnie przedstawił stanowisko Wielkopolskiego Porozumienia Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, które zostało przedstawione na spotkaniu z parlamentarzystami w dniu 17 lutego 2003r. Stanowisko w załączeniu do protokółu.

  • Henryk Mikołajczak - Kierownik Wydziału Inwestycji i Rolnictwa - stwierdził iż z jednej strony rozumie rolników bo to nie oni są od rozwiązywania problemów, od tego są władze z drugiej jednak strony nie rozumie rolników gdyż zadowalają się rzucanym im ochłapem, który rozwiąże problem na krótki czas po czym będzie jeszcze większy bałagan. Pytał dlaczego rolnicy nie żądają konkretnej polityki rolnej, której na dzień dzisiejszy nie ma. Jest tylko jedno, o czym nikt nie ma odwagi powiedzieć, że część gospodarstw rolnych musi zostać zlikwidowana. Dlaczego nie rozlicza się Agencji Rynku Rolnego. Dlaczego nikt nie kontroluje wzrostu kosztów produkcji. Dlaczego tak drożeją nawozy i środki chemiczne i kto na tym robi interes, a kto do tego dokłada i dlaczego. Dlaczego nikt tego nie kontroluje. Jego zdaniem gdyby uporządkować sprawy o których mówił sytuacja wsi byłaby zupełnie inna. Następnie stwierdził iż mimo iż jest za wprowadzeniem biopaliwa to wprowadzenie ustawy w tej chwili byłoby złe, gdyż na dzień dzisiejszy rolnicy nie mają posianego rzepaku i trzeba by go było choć w pierwszym okresie importować.

  • Andrzej Nowacki - proponował przedmówcy by przejechał się na blokady i zorientował się o czym rolnicy rozmawiają i jakie wysuwają postulaty.

  • Janusz Bzodek - pytał p. Mikołajczaka komu zadał te pytania, czy były one skierowane do rolników. Rolnicy wiedzą że jest korupcja, że dzieje się źle, ale czy rolnik musi produkować, protestować, rządzić tym krajem, bawić się w prokuratora czy policjanta itp.

  • Andrzej Puślecki - stwierdził iż zaciąganie kredytów na produkcję rolną podraża jeszcze jej koszty.

  • Kazimierz Zaremba - wyjaśnił iż Rada Gminy w swym stanowisku nie chciałaby powielać szczegółowych żądań rolników dlatego też proponował by do zaproponowanego stanowiska Rady Gminy dołączyć propozycję Przewodniczącego Komisji Rolnictwa, nie dołączać zaś zapisów zaprezentowanych przez przedstawiciela Izby Rolniczej.

Propozycję tę zaakceptowano.
Rada Gminy przyjęła stanowisko przez aklamację. Pełny tekst stanowiska w załączeniu do niniejszego protokółu.
W punkcie 7 - podjęto uchwały w następujących sprawach:

  1. utworzenia Zespołu Szkół - projekt uchwały przedstawił i omówił Wójt Gminy. Pokrótce poinformował o działaniach prowadzonych w celu utworzenia Zespołu. Sprawa była konsultowana na dwóch posiedzeniach Komisji Oświaty. Opinia Komisji Oświaty jest pozytywna. Propozycja ta została również zaopiniowana przez Rady Pedagogiczne Szkół. Szkoła Podstawowa wydała opinię pozytywną, zaś Gimnazjum opinię negatywną. Wyjaśnił iż opinie Rad Pedagogicznych są opiniami niewiążącymi.

Dyskusja:

  • Tomasz Bujak - prosił o przekazanie szerszych informacji na ten temat. Uważał iż tylko członkowie Komisji Oświaty posiadają informację na ten temat. Pozostali radni takiej wiedzy nie posiadają.

  • Kazimierz Zaremba - wyjaśnił iż pierwsze posiedzenie Komisji Oświaty było posiedzeniem rozszerzonym o którym zostali powiadomieni wszyscy radni i mogli w nim wziąć udział.

  • Stanisław Krysicki - wyjaśnił iż oszczędności z tytułu utworzenia zespołu szkół wynikają z ograniczenia liczby pracowników administracji Szkoły. Likwidacji ulegnie etat Dyrektora Gimnazjum, głównej księgowej oraz jest możliwość ograniczenia etatu sprzątaczki w Siedlcu. Będzie lepsza koordynacja dowożenia oraz majątku szkoły w tym również dyspozycja izbami lekcyjnymi. Nastąpi lepsza koordynacja w zakresie przesuwania kadry nauczycielskiej. Zauważył również iż spada liczba dzieci i dojdzie do sytuacji ograniczenia kadry nauczycielskiej. Jego zdaniem powołanie Zespołu zapewni lepszą organizację szkół. Obsługa administracyjna zostanie określona w statucie szkoły, który zostanie przedłożony Radzie Gminy do zatwierdzenia.

Dalszej dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkół podjęto 12 głosami za, przy braku przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się. (Uchwała Nr V/32/2003).

  1. przyjęcia planów pracy Rady Gminy, Komisji Rewizyjnej i Komisji stałych Rady. Projekty uchwał w powyższych sprawach przedstawił Przewodniczący Rady. Plany pracy stanowią załącznik do niniejszego protokółu.

Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.

  1. Uchwałę w sprawie ustalenia planu pracy Rady Gminy podjęto jednomyślnie (uchwała Nr V/33/2003).

  2. Uchwałę w sprawie ustalenia planu pracy Komisji Rewizyjnej podjęto jednomyślnie (Uchwała Nr V/ 34/2003),

  3. Uchwałę w sprawie przyjęcia planów pracy Komisji stałych Rady podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr V/ 35/ 2003).

  1. zmian w budżecie gminy na 2003 rok. Propozycję zmian przedstawił Skarbnik Gminy. Wyjaśnił iż proponuje się korekty w planie dochodów wynikające otrzymania dodatkowych dotacji od Wojewody oraz dodatkowej subwencji. Po stronie wydatkowej proponuje się przeznaczenie środków na zadanie z zakresu modernizacji oświetlenia ulicznego w gminie.

Szczegółowe propozycje zmian w budżecie w załączeniu do protokółu.
Dyskusji na powyższy temat nie podjęto.
Uchwałę w sprawie zmiany budżetu gminy na 2003 rok podjęto jednomyślnie. (Uchwała
Nr V/36/2003).
W punkcie 8 odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych Przewodniczący Rady odczytał odpowiedź na interpelację złożoną przez radnego Tomasza Bujaka na sesji w dniu 30 grudnia 2002r. Treść odpowiedzi w załączeniu do protokółu. Radny Bujak oświadczył iż otrzymana odpowiedź zadowala go.
W punkcie 9 - wolne głosy i wnioski głos zabrali:

  • Antoni Rogala - Przedstawiciel Izby Rolniczej - podziękował za zaproszenie do dyskusji nad problemami rolnictwa. Prosił radnych i sołtysów by przekazali rolnikom informację by zwracali się oni z problemami do członków Izb Rolniczych a oni będą je przekazywać dalej.

  • Tomasz Bujak - pytał czy w związku z protestami rolniczymi rolnicy mogą liczyć na pomoc Wójta.

  • Wójt Gminy - wyjaśnił iż samorządy starają się łagodzić sytuację choć nie leży to w ich kompetencji. Dalej poinformował, że nadal trwają prace nad rozwiązaniem problemów związanych z handlem obwoźnym. Rozważa się różne warianty by wybrać najbardziej racjonalne rozwiązanie tzn. wprowadzić stosowne opłaty dla handlujących a z drugiej strony nie pozbawić mieszkańców źródła zaopatrywania się w podstawowe artykuły spożywcze.

  • Franciszek Szafraniak - Sołtys wsi Magdalenki - stwierdził iż mieszkańcy wsi Magdalenki są bardzo zadowoleni z handlu obwoźnego.

  • Andrzej Puślecki - stwierdził iż w miejscowości Ludwinowo występuje nadmiar handlujących. Z ich powodu mogą ulec likwidacji funkcjonujące sklepy. Ponadto wnioskował o naprawę drogi powiatowej biegnącej przez Ludwinowo.

Na tym dyskusję zakończono.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął V sesję Rady Gminy Pępowo.




Protokółowała Przewodniczący
Irena Chajec mgr Kazimierz Zaremba



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2003-02-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie