Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad VI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 kwietnia 2003 r.

Protokół obrad VI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 kwietnia 2003 r.


Protokół
obrad VI sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 28 kwietnia 2003 r.


Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1000, a zakończyła o godzinie 1345.
W sesji uczestniczyło 15 radnych tj. 100% ustawowego składu Rady. W obradach uczestniczyli również: Ryszard Balczyński - Zastępca Komendanta Policji w Gostyniu, Robert Baran Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, Stanisław Snela Prezes ZOSP w Pępowie.
Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
Porządek obrad rozszerzono na wniosek Wójta o następujący punkt: podjęcie uchwały w sprawie przeznaczenia umorzonej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Propozycję wprowadzenia do porządku obrad powyższego tematu jak i całość porządku obrad Rada przyjęła jednomyślnie.
Porządek obrad sesji:

  1. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,

  2. Interpelacje i zapytania radnych,

  3. Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,

  4. Rozpatrzenie sprawozdań: z wykonania budżetu gminy za 2002 r., działalności gminy i gminnych jednostek organizacyjnych oraz podjęcie uchwały w sprawie absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu gminy w 2002r.,

  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego,

  6. Podjęcie stanowiska w sprawie utworzenia podregionu leszczyńskiego,

  7. Podjęcie uchwał w sprawie:

  • statutu Zespołu Szkół,

  • przeznaczenia umorzonej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

  1. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,

  2. Wolne głosy i wnioski.


W punkcie 1 jednomyślnie przyjęto protokół z obrad poprzedniej sesji.
W punkcie 2 - interpelacji i zapytań radnych nie zgłoszono.
W punkcie 3 - Stanisław Krysicki - Wójt Gminy przedstawił informację ze swej
działalności w okresie międzysesyjnym. W omawianym okresie rozstrzygnięto dwa przetargi ( na dokumentację techniczną na rozbudowę szkoły i na zakup sprzętu komputerowego dla Urzędu Gminy), uruchomiono biuro informacji europejskiej, wyremontowano salę posiedzeń w Urzędzie Gminy, przeprowadzono inwentaryzację oświetlenia ulicznego, przyjęto delegację holenderską, podjęto decyzję o obchodach świąt majowych, zdecydowano o zakupie beczkowozu, powołano komisję ds. opracowania statutu zespołu szkół, przystąpiono do uporządkowania spraw związanych z gruntami szkolnymi,, przeprowadzono rozmowy z firmami zajmującymi się utylizacją śmieci. Ponadto w okresie międzysesyjnym Wójt uczestniczył w wielu naradach i spotkaniach m.in. w spotkaniach Wójtów i Burmistrzów, Zgromadzeniu MZWiKW w Strzelcach Wielkich, Zgromadzeniu MZT"Wielkopolska Gościnna", naradzie w Urzędzie Pracy w sprawie podziału środków na prace interwencyjne, posiedzeniach straży pożarnej. Wójt odbył również staż we Francji organizowany przez Stowarzyszenie polsko - francuskie i WOKS w Poznaniu.
Informację przyjęto bez uwag
Tematem punktu 4 było udzielenie absolutorium dla Wójta z tytułu wykonania budżetu gminy w roku 2002. Zanim przystąpiono do realizacji tego punktu Przewodniczący przedstawił obowiązującą procedurę. Zgodnie z nią przystąpiono do realizacji obecnego punktu i tak:

  • Stanisław Krysicki - Wójt Gminy - przedstawił wykonanie budżetu gminy za 2002 rok. Stwierdził iż zasadniczym celem w roku 2002 było utrzymanie zrównoważonego budżetu i przygotowanie finansów gminy do zadań inwestycyjnych jakie czekają gminę w najbliższych latach. Na koniec roku 2002 zadłużenie gminy wynosiło 11% wielkości budżetu. Zadłużenie to to przede wszystkim pożyczki zaciągnięte na modernizację oczyszczalni ścieków. Zrównoważony budżet pozwoli na rozbudowę i modernizację szkoły oraz realizację innych zadań inwestycyjnych, które będzie można realizować przy udziale środków unijnych. Kolejnym działaniem było obniżenie zaległości podatkowych w stosunku do budżetu gminy. Budżet gminy po stronie dochodów został wykonany w 99,9 %.

Realizowane w roku 2002 inwestycje to: modernizacja oczyszczalni ścieków, remonty i wymiana systemów grzewczych w świetlicach wiejskich, wymiana sieci energetycznej, remonty dróg, kopanie rowów melioracyjnych, remont starej części Urzędu Gminy, przebudowa rowu melioracyjnego w Czeluścinie.
Na realizację zadań pozyskano ok. 400 tys. zł środków z zewnątrz. Zaplanowane na rok 2002 zadania inwestycyjne zostały wykonane w całości.

  • Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy przedstawił sprawozdanie z wykonania budżetu Gminy Pępowo za rok 2002 oraz opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu w sprawie powyższego sprawozdania - opinia i sprawozdanie stanowią załączniki do niniejszego protokółu.

  • Wiesław Krajka - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej - przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie wykonania budżetu gminy za rok 2002 oraz wniosek o udzielenie absolutorium dla Wójta Gminy wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej o powyższym wniosku. Wniosek i opinia RIO w załączeniu do protokółu.

Pozostałe sprawozdania z działalności gminy i gminnych jednostek organizacyjnych przyjęto do protokółu - stanowią one załączniki do protokółu.
Następnie Przewodniczący poszczególnych Komisji stałych przedstawili opinie Komisji nt. sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2002 rok i tak:

  • Zygmunt Gulcz - przewodniczący Komisji Budżetu, Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz Działalności Gospodarczej - opinia Komisji pozytywna - w załączeniu do protokółu,

  • Janusz Bzodek - Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Ochrony Środowiska - opinia pozytywna - w załączeniu do protokółu,

  • Marek Popiołek - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Wypoczynku - opinia pozytywna - w załączeniu do nin. protokółu.

W dyskusji nad sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2002 rok głos zabrali:

  • Stanisław Idkowski - prosił o wyjaśnienie rozbieżności wynikających ze sprawozdań z działalności szkół, a dotyczących remontu łazienek w gimnazjum.

  • Barbara Ptak - Dyrektor Gimnazjum wyjaśniła iż sam remont łazienek w gimnazjum kosztował ok. 35 tys. zł. W sprawozdaniu wykazano koszt remontu łazienek łącznie z kosztami remontu dachu.

  • Stanisław Idkowski - zauważył iż jak z powyższego wynika decyzja o utworzeniu zespołu szkół jest jak najbardziej trafna. Pozwoli to na przyszłość uniknąć tego typu rozbieżności. Uzyskaną odpowiedź uznał za zadawalającą.

  • Wiesław Krajka - wyjaśnił iż Komisja Rewizyjna bardzo szczegółowo badała sprawozdanie z wykonania budżetu. Nie był to tylko ten zakres który wynika z opinii Komisji.

  • Zygmunt Gulcz - pozytywnie ocenił wykonanie budżetu gminy za 2002 rok. Stwierdził iż kierunek pracy Wójta pozwolił na obniżenie zadłużenia gminy, co pozwoli na realizację inwestycji szkolnej w ekspresowym tempie. Na uwagę zasługuje fakt realizacji wielu inwestycji w tym modernizacja oczyszczalni ścieków.

Ponadto prosił o bliższe informacje nt. wyników osiąganych przez gimnazjum.

  • Barbara Ptak - wyjaśniła iż osiągane przez gimnazjum wyniki plasują je na miejscu średnim. Nie znaczy to jednak iż nie należy pracować nad ich poprawą.

  • Kazimierz Zaremba - pozytywnie ocenił realizację budżetu za 2002 rok. Świadczą o tym pełna realizacja dochodów jak i zaplanowanych zadań. Podziękował wszystkim tym, którzy w realizacji budżetu uczestniczyli.

Na tym dyskusję zakończono.
Uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi podjęto jednomyślnie (15 głosów za).
(Uchwała Nr VI/37/2003).
W tym miejscu Wójt podziękował za udzielenie absolutorium.

W punkcie 5 - informacje nt. bezpieczeństwa i porządku publicznego złożyli:

  • Marek Popiołek - Komendant Rewiru Dzielnicowych w Pępowie - informacja w załączeniu do protokółu.

  • Ryszard Balczyński - Zastępca Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu -który w swym wystąpieniu pozytywnie ocenił pracę rewiru dzielnicowych w Pępowie. Ubolewał jedynie nad zbyt małą obsadą policjantów. Ponadto poinformował iż ocena działalności Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu w skali województwa wielkopolskiego wypada bardzo pozytywnie. W roku 2002 zwiększyła się liczba przestępstw w zakresie przemocy w rodzinie. Zmniejszeniu uległa natomiast liczba kradzieży samochodów. W ostatnim czasie obserwuje się przechodzenie grup przestępczych z terenów miejskich na tereny wiejskie. Likwidacja tych grup wymaga często zaangażowania grup antyterrorystycznych . Dużo czasu i środków pochłaniają również konwoje wykonywane na zlecenie sądów. Apelował o inwestowanie w prewencję kryminalną. Ponadto wyjaśnił iż w roku 2002 nie zanotowano napadów z użyciem broni, nie było też napadów rozbójniczych. Niepokoi natomiast wzrost przestępstw związanych z prowadzeniem pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwym lub po użyciu alkoholu. Na zakończenie podziękował Wójtowi i Radzie Gminy za pomoc udzieloną Policji w roku ubiegłym.

W dyskusji zwracano uwagę na następujące zagadnienia: czy w celu odciążenia Policji nie zlecać konwojów licencjonowanym firmom ochroniarskim, z jakiego artykułu będą kierowane wnioski w stosunku do rolników uczestniczących w blokadach, dlaczego podobnych sankcji nie stosuje się wobec strajkujących pielęgniarek czy policjantów, co będzie dowodem w sprawie, czy Policja za nie zabezpieczenie porządku publicznego też będzie ukarana, czy policja posiada dane w sprawie samobójstw popełnianych na tle bankructw itp..

  • Ryszard Balczyński - wyjaśnił iż w stosunku do rolników toczyć się będzie normalna procedura przed sądem grodzkim. Wnioski będą o naruszenie przepisów o ruchu drogowym. Dowodem w sprawie mogą być zdjęcia, filmy, zeznania świadków itp. Protest pielęgniarek nie miał miejsca na tym terenie stąd nie podejmowano w tej sprawie czynności, protest policjantów został zorganizowany legalnie zgodnie z posiadanym zezwoleniem. Policja podejmowała działania w celu zapewnienia porządku i go zapewniła. Jeśli chodzi o samobójstwa to w roku 2002 nie zanotowano samobójstw, których przyczyną byłaby bankructwo czy zła sytuacja finansowa. Takie samobójstwo zanotowano w br.

  • Stanisław Krysicki - pozytywnie ocenił działania zapewniające bezpieczeństwo i porządek publiczny. Zauważył jednak że za bezpieczeństwo w gminie odpowiadają różne podmioty i tylko ich dobra współpraca daje wymierne efekty.

W następnej kolejności sprawozdania przedstawili:

  • Stanisław Snela - Prezes ZOSP w Pępowie - sprawozdanie w załączeniu do protokółu.

  • Robert Baran - Komendant Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gostyniu - który pozytywnie ocenił ochronę przeciwpożarową w gminie. Stwierdził iż jest to jedyna gmina, która ma taką niską statystykę jeżeli chodzi o pożary.W skali powiatu sytuacja nie jest taka dobra. W ostatnim okresie wzrasta dynamika zagrożeń miejscowych a nie pożarowych. Nie ukrywał iż są problemy z jednostką OSP Siedlec.

Powyższe sprawozdanie stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
W dyskusji zwrócono uwagę na:

  • Stanisław Krysicki - podziękował Policji i Straży za współpracę. Zwrócił uwagę na kolejny rysujący się problem a mianowicie zanieczyszczanie środowiska poprzez wyrzucanie różnych nieczystości do rowów i lasów.

  • Stanisław Idkowski - zwrócił uwagę na fakt, że przy byłych obiektach SK (suszarnia) znajdują się duże wykopy, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia, które stwarzają zagrożenie dla otoczenia.

Na tym dyskusję zakończono.
W punkcie 6 Rada przez aklamację podjęła deklarację w sprawie utworzenia
podregionu leszczyńskiego. Treść deklaracji stanowi załącznik do niniejszego protokółu.
W punkcie 7 Rada podjęła uchwały w sprawach:

  1. Statutu Zespołu Szkół w Pępowie. Statut omówił Stanisław Krysicki Wójt Gminy. Do opracowania statutu powołany został specjalny zespół. W myśl ustawy o systemie oświaty pierwszy statut Zespołowi szkół nadaje Rada Gminy, zaś zmiany statutu dokonuje Rada Pedagogiczna. Treść statutu stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

  • W dyskusji Przewodniczący Rady Gminy zwrócił uwagę iż podczas analizy projektu statutu na posiedzeniu Komisji Oświaty zauważono iż nazwa Zespołu szkół znajdująca się w statucie odbiega od nazwy określonej w akcie założycielskim. W związku z tym należy zmienić zapis § 2 pkt 1 statutu i doprowadzić do zgodności z aktem założycielskim.

  • Krystyna Klepacka wyjaśniła iż ustalając nazwę szkoły zasugerowała się nazwami używanymi przez inne zespoły szkół. Prosiła Radcę Prawnego o wyjaśnienie czy możliwe jest pozostawienie zamieszczonej w statucie nazwy szkoły.

  • Irena Wachowiak wyjaśniła iż takiej możliwości nie ma. Nazwa szkoły musi być zgodna z aktem założycielskim.

Dalszej dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w sprawie statutu zespołu szkół podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr VI/38/2003).

  1. Przeznaczenia umorzonej pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Temat omówił Ryszard Zjeżdżałka Skarbnik Gminy. Wyjaśnił iż środki pozostające w dyspozycji gminy z tytułu umorzenia części pożyczki zaciągniętej na budowę kanalizacji w Siedlcu, muszą być przeznaczone na ochronę środowiska. Zgodnie z umową pożyczkową wymagana jest uchwała Rady Gminy o ich przeznaczeniu. Zaproponował by środki te przeznaczyć na wydatki związane ze zmianą systemu grzewczego świetlic wiejskich.

Dyskusji nie podjęto.
Uchwałę w powyższej sprawie podjęto jednomyślnie. (Uchwała Nr VI/39/2003).
W punkcie 8 - w związku z nie zgłoszeniem interpelacji i zapytań radnych punkt ten stał się bezprzedmiotowy.
W punkcie 9 - wolne głosy i wnioski - głos zabrali:

  • Stanisław Idkowski - proponował by na kolejną sesję wprowadzić punkt dotyczący budżetu Międzygminnego Związku Turystycznego "Wielkopolska Gościnna".

  • Marek Popiołek - zapewnił iż sprawa wykopów obok suszarni zostanie odwrotnie wyjaśniona.

  • Kazimierz Zaremba - zaprosił radnych na mszę i uroczystości związane z obchodami święta 3 maja.

Na tym dyskusję zakończono.


W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął VI sesję Rady Gminy Pępowo.




Protokółowała Przewodniczący
Irena Chajec mgr Kazimierz Zaremba



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja IV (2002 - 2006)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2003-04-28
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie