Strona główna » Dokumenty » Obwieszczenia » Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”.

Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”.

Numer dokumentu: WRG.6220.10.2019
Rok (4 cyfry): 2020

Pępowo, 27.03.2020 r.

WRG.6220.10.2019

ZAWIADOMIENIE

W trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256), dalej k.p.a , w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r.) zawiadamiam strony postępowania o wydanej w dniu 27.03.2020 r. decyzji, której treść podaję niżej.
Zawiadomienie uznaje się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.


Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak



Art. 61 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „O wszczęciu postępowania z urzędu lub na żądanie jednej ze stron należy zawiadomić wszystkie osoby będące stronami w sprawie.”

Art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „§ 1. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.
§ 2. Dzień, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej wskazuje się w treści tego obwieszczenia, ogłoszenia lub w Biuletynie Informacji Publicznej. Zawiadomienie uważa się za dokonane po upływie czternastu dni od dnia, w którym nastąpiło publiczne obwieszczenie, inne publiczne ogłoszenie lub udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej.”

Art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk: „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.”

Pępowo, 27.03.2020 r.


WRG.6220.10.2019

Decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104, art. 127 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256), art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2 art. 72 ust. 1 pkt. 1 i 3 art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283) po rozpatrzeniu wniosku Marka Prauzińskiego i Magdaleny Prauzińskiej zam. ul. Grunwaldzka 48, 63-840 Krobia, reprezentowanych przez Macieja Kasztelana, ul. Polna 4, 63-800 Gostyń

stwierdzam


I. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”.

II. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Prace związane z prowadzoną technologią prowadzić wyłącznie wewnątrz hali produkcyjnej w porze dziennej.
2. Przenieść istniejące kotły gazowe do projektowanej hali produkcyjnej.
3. Zorganizować zaplecze budowy zgodnie z wymogami ochrony środowiska, a w szczególności zapewnić dodatkowe zabezpieczenia uniemożliwiające przedostawanie się zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego.
4. Do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie.
5. Zabezpieczyć miejsca tankowania pojazdów i maszyn oraz zaopatrzyć te miejsca w środki do neutralizacji substancji ropopochodnych (sorbenty).
6. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
7. Odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
8. Uzyskać pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do ziemi-rowu.
9. Uzyskać pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu.

III. Integralną częścią decyzji jest załącznik nr 1 – charakterystyka przedsięwzięcia.


UZASADNIENIE

Do Urzędu Gminy Pępowo w dniu 30.12.2019 r. wpłynął wniosek Marka Prauzińskiego i Magdaleny Prauzińskiej, reprezentowanych przez Macieja Kasztelana, ul. Polna 4, 63-800 Gostyń w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko i przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 94 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), tj. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

Natomiast zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko wydanie decyzjo o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji jest Wójt Gminy Pępowo.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 9 ww. ustawy dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku prowadzonym przez Wójta Gminy Pępowo (karta 44/2019).

W przedmiotowej sprawie liczba stron postępowania przekracza 10, a więc maja tu zastosowanie przepisy art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Strony o dokonywanych czynnościach informowane były poprzez umieszczanie zawiadomień w BIP na stronie internetowej Gminy Pępowo. Ponadto zawiadomienia wywieszano na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Pępowo i w miejscowości Siedlec .

Na podstawie art. 64 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Pępowo pismem z dnia 22.01.2020 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu w opinii sanitarnej nr ON.NS-71/2-5/20 z dnia 6 lutego 2020 r. wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na: „Budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie nr WOO-IV.4220.95.2020.NB.1 z dnia 7.02.2020 r. wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska i wskazał warunki i wymagania które należy uwzględnić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie warunki i wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w opinii nr WR.ZZŚ.2.435.30.2020.AS z dnia 11.02.2020 r. wyraził opinię że, dla przedsięwzięcia pn: „Budowa instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki o nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazano jednocześnie wymagania konieczne do określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach które uwzględniono w niniejszej decyzji.

Po zapoznaniu się z przedstawianą przez wnioskodawcę kartą informacyjną przedsięwzięcia, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu, opinią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Pępowo stwierdził że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia ceny oddziaływania.

Przeanalizowano: rodzaj, cechy i skalę przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.

Uwzględniając kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok na działkach o nr ewid. 501 i 502, obręb Pępowo, miejscowość Siedlec gmina Pępowo. Firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży sera twardego długo dojrzewającego oraz świeżego sera tartego. Jest to jedyna tego typu grana na rynku polskim, produkowana ściśle według włoskiej receptury. Z uwagi na fakt, że firma jest jedynym zakładem w Polsce produkującym ser twardy w tej technologii, Wnioskodawca zastrzega i wnioskuje o wyłączenie z udostępnienia do publicznej wiadomości danych stanowiących tajemnicę handlową przedsiębiorstwa, w szczególności w zakresie konfiguracji instalacji i kolejności operacji technologicznych, które jednakże wskazane są w karcie informacyjnej przedsięwzięcia z grudnia 2019 r., stanowiącej podstawę do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wnioskodawca przewiduje budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni zabudowy wynoszącej około 5105,00 m2 oraz wykonanie niezbędnego utwardzenia na powierzchni około 3 700,00 m2. Istniejący w tej samej miejscowości obiekt produkcyjny zostanie wyłączony z eksploatacji i służyć będzie jako magazyn. Podstawowym surowcem do produkcji sera jest mleko, którego zużycie kształtować się będzie na poziomie około 130,00 ton na dobę. Z dostarczonego przez dostawców mleka, około 80 % stanowić będzie serwatka, z tego około 90 % oddawana jest jako produkt do innego producenta, natomiast około 10 % odbierają okoliczni rolnicy do skarmiania zwierząt. W zakładzie zatrudnionych będzie 30 pracowników.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. a i lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie gruntu ornego RIVa klasy bonitacyjnej. Sąsiedztwo przedsięwzięcia stanowią od wschodu i południa grunty orne. Od zachodu i południa teren zainwestowania sąsiaduje bezpośrednio z ciekiem wodnym, natomiast od północy, po przeciwnej stronie drogi zlokalizowany jest obecny teren zakładu. Najbliższa zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna zlokalizowana jest w odległości około 70 m na zachód od planowanego przedsięwzięcia. Źródłem emisji hałasu na etapie realizacji przedsięwzięcia będzie praca maszyn wykorzystywanych do budowy obiektów oraz pojazdy poruszające się po terenie zainwestowania. Będą to krótkotrwałe i odwracalne uciążliwości. Na etapie eksploatacji przedmiotowego przedsięwzięcia źródłem emisji hałasu, jak wskazano w karcie informacyjnej przedsięwzięcia, będzie wyłącznie projektowana hala produkcyjna oraz ruch pojazdów poruszających się po terenie zainwestowania i po terenie istniejącego zakładu przeznaczonego na powierzchnię magazynową. Wnioskodawca w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. wskazał, że wszelkie prace związane z prowadzoną technologią, pochodzącą od eksploatowanej instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich będą prowadzone wyłącznie wewnątrz projektowanej hali produkcyjnej. Produkcja prowadzona będzie wyłącznie w porze dziennej. Powyższe założenia zawarto w warunkach niniejszej decyzji w celu ograniczenia emisji hałasu do środowiska. Ponadto Wnioskodawca w karcie informacyjnej przedsięwzięcia oszacował natężenie ruchu samochodów ciężarowych obsługiwanych przez zakład produkcyjny na 6 pojazdów dostarczających mleko, 4 pojazdy odbierające serwatkę oraz 1 pojazd odbierający ser. Mając powyższe na uwadze oraz przedstawione w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wyniki analizy akustycznej w związku z eksploatacją planowanego przedsięwzięcia nie przewiduje się przekroczenia akustycznych standardów jakości środowiska.

Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że zorganizowanym źródłem emisji związanej z planowanym przedsięwzięciem będzie emisja zanieczyszczeń pochodzących od 4 kotłów gazowych, które zostaną przeniesione do projektowanej hali produkcyjnej z istniejącego obiektu (kocioł gazowy o nominalnej mocy cieplnej 1,012 MW, kocioł gazowy o nominalnej mocy cieplnej 2,435 MW, kocioł gazowy o nominalnej mocy cieplnej 0,163 MW, kocioł gazowy o nominalnej mocy cieplnej 0,0435 MW), co zawarto w warunkach niniejszej decyzji. Źródłem emisji substancji do powietrza będzie również spalanie paliw w silnikach pojazdów poruszających się po terenie inwestycji. Wnioskodawca w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazał, że na terenie zakładu nie występuje i nie będzie występować emisja zanieczyszczeń pochodząca od prowadzonych procesów technologicznych (proces produkcji sera twardego nie jest związany z jakąkolwiek emisja zorganizowaną do powietrza). Mając powyższe na uwadze oraz przedstawione w karcie informacyjnej przedsięwzięcia teoretyczne wyniki obliczeń emisji substancji do powietrza nie przewiduje się jego ponadnormatywnego wpływu na stan jakości powietrza w rejonie zainwestowania jak również zmiany stanu jakości powietrza.

Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nie ustalono dodatkowych przedsięwzięć których oddziaływania mogą prowadzić do skumulowania oddziaływań z planowaną inwestycją. Uwzględniając powyższe, biorąc pod uwagę charakter przedsięwzięcia i złożoność oddziaływania, nie przewiduje się znaczącego skumulowanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko.

Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko należy stwierdzić, że planowana inwestycja nie należy do zakładów o dużym ani zwiększonym ryzyku wystąpienia poważnej awarii wskazanych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 138) w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Ponadto uwzględniając realizację i eksploatację przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, ryzyko wystąpienia katastrof budowlanych będzie ograniczone. Teren planowanego przedsięwzięcia nie jest położony w strefie zagrożenia powodziowego, w strefie zagrożonej możliwością wystąpienia osuwisk, ruchów skorupy ziemskiej, klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez planowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj i skalę przedsięwzięcia oraz planowane rozwiązania techniczne należy stwierdzić, że przedsięwzięcie nie przyczyni się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń do powietrza i nie wpłynie znacząco na zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji.

Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że źródłem zaopatrzenia w wodę na cele bytowe i produkcyjne będzie sieć wodociągowa. Ścieki bytowe odprowadzane będą do sieci kanalizacyjnej. Powstające na etapie eksploatacji planowanego przedsięwzięcia ścieki przemysłowe z procesów mycia i dezynfekcji urządzeń odprowadzane będą do sieci kanalizacyjnej na podstawie pozwolenia wodnoprawnego. Wody opadowe i roztopowe z terenu projektowanego obiektu będą odprowadzane do istniejącego rowu na podstawie pozwolenia wodnoprawnego .

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na podstawie informacji zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że na etapie realizacji przedsięwzięcia powstawać będą głównie odpady z grupy 17. Odpady nie będą magazynowane na terenie budowy lecz na bieżąco zagospodarowywane zgodnie z przepisami szczegółowymi. Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia powstawać będą odpady z grupy 13, 15 i 16, które będą magazynowane selektywnie, w specjalnych pojemnikach zabezpieczonych przed dostępem osób trzecich, na szczelnym i utwardzonym podłożu. Zakład posiadać będzie umowy ze specjalistycznymi podmiotami posiadającymi stosowne zezwolenia na ich dalsze zagospodarowanie odpadów.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, c, d, f, g, h, i, j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że teren przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany w pobliżu obszarów wodno-błotnych, i innych obszarów o płytkim zaleganiu wód podziemnych, w tym siedlisk łęgowych oraz ujść rzek, obszarów objętych ochroną, w tym stref ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia nie wynika, aby przedsięwzięcie zlokalizowane było na obszarach o znaczeniu historycznym, kulturowym oraz archeologicznym, nie będzie zlokalizowane na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej oraz o dużej gęstości zaludnienia. Od strony zachodniej tren zainwestowania sąsiaduje z ciekiem wodnym. W związku z realizacją planowanego przedsięwzięcia przy uwzględnieniu planowanych rozwiązań i eksploatacji zgodnie ze wskazanymi w opinii warunkami nie przewiduje się przekroczenia standardów jakości środowiska.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w granicach jednostki planistycznej gospodarowania wodami – jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) – Dąbroczna o kodzie PLRW600017146669. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (Dz.U. z 2016 r. poz. 1967)- JCWP Dąbroczna została oceniona jako silnie zmieniona część wód (SZCW) o złym stanie, zagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego ,jakim jest dobry potencjał ekologiczny i dobry stan chemiczny. Dla JCWP określono odstępstwo – przedłużenie terminu osiągnięcia celu środowiskowego (2027 r.) ze względu na brak możliwości technicznych oraz występującą w zlewni presję rolniczą. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie jednolitych części wód podziemnych - JCWP nr 79 o kodzie PLGW600079, która charakteryzuje się dobrym stanem ilościowym i dobrym stanem chemicznym. JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny. Teren inwestycji nie jest zlokalizowany w obszarze Główngo Zbiornika Wód Podziemnych (GZWP). Teren inwestycji nie znajduje się w obrębie stref ochronnych ujęć wód podziemnych. Planowane przedsięwzięcie nie znajduje się na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi.
Po przeanalizowaniu wniosku wraz z załącznikami uwzględniając rodzaj, skalę, lokalizację oraz charakter planowanej inwestycji, która realizowana będzie przy zastosowaniu rozwiązań minimalizujących wpływ na środowisko oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie przewiduje się negatywnego wpływu przedmiotowej inwestycji na stan jednolitych części wód podziemnych (JCWPd) i powierzchniowych (JCWP) oraz możliwości osiągnięcia celów środowiskowych.

Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, iż eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz wpływem na różnorodność biologiczną.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko , na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r. poz. 55). Najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: obszar specjalnej ochrony ptaków Dąbrowy Krotoszyńskie PLB300007 i specjalny obszar ochrony siedlisk Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300007, oddalone o 16,1 km od przedsięwzięcia. Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie zlokalizowane na gruncie ornym w sąsiedztwie istniejącego zakładu mleczarskiego i jego realizacja nie będzie się wiązać z wycinką drzew i krzewów. Wzdłuż zachodniej granicy terenu przedsięwzięcia przepływa rzeka Dąbroczna. Mając na względzie lokalizację przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, na gruncie rolnym oraz brak konieczności wycinki drzew i krzewów, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na ciągłość korytarzy ekologicznych i funkcję ekosystemu.

Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.

Z uwagi na charakter i stopień złożoności oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz brak znacząco negatywnego wpływu na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną dla przedmiotowego przedsięwzięcia, nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko: „Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony”. Dla terenu objętego wnioskiem, tj. dla działki ew. nr 501 i 502 obręb Pępowo miejscowość Siedlec Gmina Pępowo nie posiada opracowanego obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Strony były każdorazowo informowane o podejmowanych czynnościach administracyjnych. Nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.


Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Mtuszak



Pouczenie

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Wójta Gminy Pępowo w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję.
Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Nie jest możliwe skuteczne cofnięcie oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania.

Załączniki:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia

Otrzymują:

1. Maciej Kasztelan, ul. Polna 4, 63-800 Gostyń – pełnomocnik wnioskodawcy
2. Pozostałe strony postępowania – zgodnie z art. 49 KPA.
3. a/a

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (ePUAP);
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (ePUAP);
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie;
4. Starosta Gostyński (po stwierdzeniu ostateczności decyzji).


ZAŁĄCZNIK NR 1 DO DECYZJI O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH NR: WRG.6220.10.2019 Z DNIA 27.03.2020 r.






Pępowo, dnia 27.03.2020 r.

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Budowa instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich o zdolności produkcyjnej nie mniejszej niż 50 ton na rok, na terenie nieruchomości stanowiących działki nr ewid. 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo w miejscowości Siedlec, gm. Pępowo”.
Inwestor: Marek Prauziński, Magdalena Prauzińska, ul. Grunwaldzka 48, 63-840 Krobia.
W ramach planowanego przedsięwzięcia Inwestor przewiduje budowę zakładu produkcyjnego (do produkcji sera) o powierzchni zabudowy wynoszącej około 5105,00 m2 oraz wykonanie niezbędnego utwardzenia na powierzchni około 3700,00 m2 (istniejący obiekt zostanie wyłączony z eksploatacji jako produkcyjny i służyć będzie jako magazyn).
Inwestycja realizowana będzie na terenie działek ew. nr 501 i 502 ark. mapy 5 obręb Pępowo, miejscowość Siedlec, gm. Pępowo. Teren planowanej inwestycji aktualnie stanowi grunt orny RIVa.
Obecnie na terenie działek ew. nr 489/21 i 489/23 obręb Pępowo ark. mapy 5 Firma Emilgrana produkuje ser. Firma ta specjalizuje się w produkcji i sprzedaży sera twardego długo dojrzewającego oraz świeżego sera tartego Emilgrana. Po zrealizowaniu inwestycji obiekt zostanie wyłączony z eksploatacji jako produkcyjny i służyć będzie jako magazyn. Podstawowym surowcem do produkcji sera jest mleko, którego zużycie kształtować się będzie na poziomie około 130,00 ton na dobę. Wszelkie prace związane z prowadzoną technologią, pochodzącą od eksploatowanej instalacji do produkcji wyrobów mleczarskich będą prowadzone wyłącznie wewnątrz projektowanej hali produkcyjnej, gwarantując wysoką izolacyjność akustyczną. W zakładzie zatrudnionych będzie 30 pracowników.
Na terenie zakładu nie występuje i nie będzie występować nadal emisja zanieczyszczeń pochodząca od prowadzonych procesów technologicznych (proces produkcji sera twardego nie jest związany z jakąkolwiek emisją zorganizowaną do powietrza). Jedynym zorganizowanym źródłem emisji związanej z planowanym przedsięwzięciem będzie emisja zanieczyszczeń gazowych i pyłowych pochodzących od 4 kotłów gazowych, które zostaną przeniesione do projektowanej hali produkcyjnej z istniejącego obiektu.:
• Kocioł gazowy Vaporex HP 800 o nominalnej mocy cieplnej 1,012 MW;
• Kocioł gazowy Viessmann GmbH o nominalnej mocy cieplnej 2,435 MW;
• Kocioł gazowy Uranos o nominalnej mocy cieplnej 0,163 MW;
• Kocioł gazowy Viessmann o nominalnej mocy cieplnej 0,0435 MW.
Projektowany zakład produkcyjny w miejscowości Siedlec, zaopatrywany będzie w wodę na cele produkcyjne i sanitarno – bytowe z miejskiej sieci wodociągowej poprzez projektowane przyłącze, na podstawie stosownej umowy o zaopatrzenie w wodę.
Ścieki socjalno-bytowe odprowadzane będą do istniejącej kanalizacji sanitarnej, na podstawie stosownej umowy z właścicielem sieci.
W związku z prowadzonym procesem technologicznym, na terenie zakładu produkcyjnego w miejscowości Siedlec występować będą ścieki przemysłowe, których źródłem będzie proces mycia i dezynfekcji. Powstające na terenie zakładu ścieki przemysłowe będą odprowadzane wyłącznie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji w Strzelcach Wielkich, na podstawie stosownego pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.
W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstawać będą wody opadowe i roztopowe wymagające zagospodarowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Powstające na terenie istniejącego zakładu wody opadowe i roztopowe wymagające zagospodarowania zgodnie z obowiązującymi przepisami. Powstając wody opadowe i roztopowe z terenu projektowanego obiektu odprowadzane będą do istniejącego rowu, niezbędne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia wodnoprawnego. Dodatkowo, celem zabezpieczenia przed możliwym zanieczyszczeniem środowiska gruntowo-wodnego wynikającym z funkcjonowania inwestycji, zakład wyposażony zostanie w sorbenty oraz maty filtracyjne do neutralizacji ewentualnych wycieków paliw i płynów z pojazdów.
Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia, polegającego na funkcjonowaniu zakładu produkcyjnego, powstawać będą minimalne ilości zarówno odpadów niebezpiecznych jak i innych niż niebezpieczne, typowe dla tego typu inwestycji. Wszystkie wytworzone przez Inwestora odpady magazynowane będą w specjalnie do tego przygotowanych pojemnikach, zabezpieczonych przed dostępem osób nieuprawnionych , na terenie nieruchomości będących we władaniu Inwestora. Zakład będzie posiadał na odbiór wytwarzanych odpadów umowy ze specjalistycznymi podmiotami zajmującymi się zagospodarowaniem danymi typami odpadów oraz prowadzić będzie wymaganą ewidencję odpdów.
Teren przeznaczony pod przedsięwzięcie zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Realizacje przedsięwzięcia nie będzie się wiązać z wycinką drzew i krzewów.


Wójt Gminy Pępowo
/-/Grzegorz Matuszak



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Obwieszczenia
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2024)
Autor informacji: Aldona Kaliszewska
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2020-03-27
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-03-27
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie