Strona główna » Dokumenty » Komunikaty » Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: "Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na działce ew. nr 476/6 obręb Pępowo.

Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: "Budowa elektrowni fotowoltaicznej o mocy do 1 MW na działce ew. nr 476/6 obręb Pępowo.

Numer dokumentu: WRG.6220.8.2020
Rok (4 cyfry): 2020

Pępowo, 10.07.2020 r.
WRG.6220.8.2020
ZAWIADOMIENIE
W trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), dalej k.p.a , w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) zawiadamiam strony postępowania o wydanej w dniu 9.07.2020 r. decyzji, której treść podaję niżej.
Zawiadomienie uznaje się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.



Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak

Art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „§ 1. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.

Art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk: „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.”





Pępowo, 10.07.2020 r.
WRG.6220.8.2020
Decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104, art. 127 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 256 z późn. zm.), art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku IBC SE PL 32 Sp. z o.o. ul. Puławska 145, 02-715 Warszawa działającego przez pełnomocnika Justynę Baron, ul. Kwiatowa 22a, 55-093 Kiełczów, o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

stwierdzam
I. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowa elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeń elektroenergetycznych na działce ew. 476/6 obręb Pępowo”.

II. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce. Taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
2. Koszenie roślinności pokrywającej teren elektrowni prowadzić na etapie eksploatacji przedsięwzięcia w okresie od 1 sierpnia do końca lutego.
3. W przypadku zastosowania transformatora olejowego, wyposażyć go w szczelną misę olejową o pojemności pozwalającej pomieścić całą objętość oleju znajdującego się w transformatorze oraz pozostałości po ewentualnej akcji gaśniczej.
4. W przypadku konieczności mycia paneli fotowoltaicznych wykorzystywać do tego celu wyłącznie wodę, bez dodatku substancji chemicznych.
5. Prace budowlane ograniczyć do pory dnia, to jest 6:00 - 22:00.
6. Zorganizować zaplecze budowy zgodnie z wymogami ochrony środowiska, a w szczególności zapewnić odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające przedostawanie się zanieczyszczeń do środowiska gruntowo-wodnego.
7. Miejsca postoju maszyn i urządzeń budowlanych, stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące.
8. Zabezpieczyć miejsca tankowania pojazdów i maszyn oraz zaopatrzyć te miejsca w środki do neutralizacji substancji ropopochodnych (sorbenty).
9. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
10. Zapewnić szczelność powierzchni w szczególności w strefach rozładunku i magazynowania materiałów budowlanych.
11. Przerwane sieci drenarskie należy odbudować w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie odwodnienie gruntów przyległych.
12. Potrzeby sanitarne ekip budowlanych i osób przebywających na terenie budowy zabezpieczyć poprzez ustawienie przenośnych sanitariatów (sanitariaty powinny posiadać szczelne zbiorniki na ścieki) opróżnianych przez wyspecjalizowane firmy.
13. Odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
14. Wody opadowe lub roztopowe odprowadzać do gruntu w sposób nie powodujący szkód na terenach sąsiednich.

III. Określam wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania decyzji, o których mowa w art. 72 ust.1 ustawy z dnia 3 października o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, w szczególności w projekcie budowlanym:

1. Zastosować moduły fotowoltaiczne o powierzchni antyrefleksyjnej.
2. Wykonać ogrodzenie ażurowe bez podmurówki z pozostawieniem minimum 0,2 m przerwy między ogrodzeniem a gruntem.
3. Panele słoneczne montować na wysokości minimum 0,8 m mierząc od dolnej krawędzi paneli słonecznych do powierzchni ziemi.

IV. Integralną częścią decyzji jest załącznik stanowiący charakterystykę przedsięwzięcia.


UZASADNIENIE

Do Urzędu Gminy Pępowo w dniu 23.04.2020 r. wpłynął wniosek IBC SE PL 32
Sp. z o.o. ul. Puławska 145, 02-715 Warszawa działającego przez pełnomocnika Justynę Baron, ul. Kwiatowa 22a, 55-093 Kiełczów w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeń elektroenergetycznych.”. Inwestycja zlokalizowana zostanie na terenie gminy Pępowo w obrębie geodezyjnym Pępowo, na działce o nr ewidencyjnym 476/6, powiat gostyński, województwo wielkopolskie.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z poźń. zm.) uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 54 lit b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), tj. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

Natomiast zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko wydanie decyzjo o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę ,decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji jest Wójt Gminy Pępowo.
Zgodnie z art. 74 ust. 3 z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) ustawy „Jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego”.
W przedmiotowej sprawie liczba stron postępowania przekracza 10, a więc mają tu zastosowanie przepisy art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Strony o dokonywanych czynnościach informowane były poprzez umieszczanie zawiadomień w BIP na stronie internetowej Gminy Pępowo. Ponadto zawiadomienia wywieszano na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Pępowo i w miejscowości Pępowo i Siedlec.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 9 ww. ustawy dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku prowadzonym przez Wójta Gminy Pępowo (karta 14/2020).
Na podstawie art. 64 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Pępowo pismem z dnia 08.05.2020 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie , Zarząd Zlewni w Lesznie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu w opinii sanitarnej nr ON.NS-71/2-20/20 z dnia 21 maja 2020 r. wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny odziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na: „Budowie elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeń elektroenergetycznych na działce ew. 476/6 obręb Pępowo”.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie w opinii nr WR.ZZŚ.2.435.153.2020.AS z dnia 25.05.2020 r. wyraził opinię że, dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeń elektroenergetycznych na działce ew. 476/6 obręb Pępowo” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazano jednocześnie wymagania które należy określić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie nr WOO-IV.4220.620.2020.MDK.1 z dnia 08.06.2020 r. wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska. Jednocześnie wskazano warunki i wymagania jakie należy uwzględnić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie warunki i wzmagania uwzględniono w niniejszej decyzji.
Po zapoznaniu się z przedstawianą przez wnioskodawcę kartą informacyjną przedsięwzięcia, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu, opinią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie oraz w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Pępowo stwierdził że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.
Przeanalizowano: rodzaj, cechy i skalę przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, możliwości ograniczenia oddziaływania, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.

Uwzględniając kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) na podstawie danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na działce nr 476/6, obręb Pępowo, gmina Pępowo. Powierzchnia terenu objętego wnioskiem wynosi 1,95 ha, inwestycja zajmować będzie całą powierzchnię działki 476/6. Wnioskodawca przewiduje użycie na farmie fotowoltaicznej do 3800 szt. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy do 1 MW. Panele zostaną umieszczone w rzędach na stelażach stalowych ocynkowanych lub aluminiowych skierowanych w stronę południową, posadowionych bezpośrednio w gruncie. Wysokość konstrukcji nie przekroczy 5 m n.p.t. Panele będą nachylone do ziemi pod kątem od 20 do 35 stopni. Moduły fotowoltaiczne będą ze sobą połączone za pomocą kabli solarnych tworząc łańcuchy. Łańcuchy zostaną połączone z falownikami za pomocą kabli solarnych, prowadzonych w rurach osłonowych. Następnie falowniki zostaną połączone ze stacją transformatorową nn/SN. Wnioskodawca planuje zastosowanie około 100 sztuk falowników oraz posadowienie kontenerowej stacji transformatorowej i opcjonalne kontenerowy magazyn energii. Teren elektrowni zostanie ogrodzony.

Biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i cechy przedmiotowego przedsięwzięcia, uwzględniając fakt, iż elektrownia fotowoltaiczna w trakcie swojej eksploatacji nie będzie źródłem emisji substancji do powietrza, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), nie przewiduje się jej wpływu na stan jakości powietrza w rejonie zainwestowania. Jedynie na etapie realizacji przedsięwzięcia, źródłem emisji substancji do powietrza będą procesy spalania paliw w silnikach pojazdów pracujących na placu budowy. Będzie to jednak oddziaływanie okresowe i ustanie po zakończeniu prac budowlanych.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. a i lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) ustalono, że działka przeznaczona pod realizację przedmiotowego przedsięwzięcia stanowi grunty orne RIVa i RV klas bonitacyjnych. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazano, że najbliższa zabudowa mieszkaniowa oddalona będzie o około 875 m od granicy działki w kierunku zachodnim. Działka na której planowane jest przedsięwzięcie znajduje się w otoczeniu gruntów ornych i dróg. Źródłem emisji hałasu na etapie realizacji przedsięwzięcia będą przede wszystkim urządzenia montażowe oraz pojazdy poruszające się po terenie zainwestowania. Wszelkie prace oraz ruch pojazdów będą ograniczone do pory dnia, co zostało uwzględnione w warunkach niniejszej decyzji. Będą to krótkotrwałe i odwracalne uciążliwości. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazano, iż nie przewiduje się montażu wentylatorów. Instalacja chłodzona będzie w sposób naturalny, przez obieg powietrza atmosferycznego. Jedynymi emitorami hałasu na etapie eksploatacji będą inwertery oraz transformator 04/15 kV umieszczony w stacji transformatorowej typu kontenerowego. Biorąc powyższe pod uwagę, w szczególności cechy i parametry przedsięwzięcia, posadowienie stacji transformatorowej typu kontenerowego, nie przewiduje się, aby realizacja i eksploatacja przedsięwzięcia mogła wiązać się z przekroczeniami dopuszczalnych poziomów hałasu i pól elektromagnetycznych w środowisku, określonych w przepisach szczegółowych.

Uwzględniając zapisy art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), z karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazano, iż w sąsiedztwie przedmiotowego przedsięwzięcia nie znajdują się inne instalacje fotowoltaiczne. Uwzględniając powyższe, biorąc pod uwagę charakter przedsięwzięcia, złożoność oddziaływania, a także realizację przedsięwzięcia zgodnie ze wskazanymi warunkami w niniejszej decyzji, nie przewiduje się skumulowanego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na środowisko ani powiązań z innymi przedsięwzięciami.

Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), należy uznać, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Mając na uwadze treść złożonej dokumentacji, przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 138). Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przyjęte rozwiązania techniczne, w tym konstrukcja paneli oraz zastosowane materiały posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty ograniczą wrażliwość przedsięwzięcia na zmiany klimatu. Ponadto przedsięwzięcie przyczyni się do zwiększenia produkcji energii odnawialnej, a tym samym do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery z innych źródeł, co wpłynie na mitygację zmian klimatu.

Analizując kryteria wskazane w art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie wiązała się ze stałym zapotrzebowaniem na wodę ani koniecznością odprowadzania ścieków. Projektowana elektrownia fotowoltaiczna będzie obiektem bezobsługowym. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazano, że mycie paneli odbywać się będzie wyłącznie przy użyciu czystej wody, bez dodatku substancji chemicznych, co zostało uwzględnione w warunkach niniejszej decyzji. Woda na ten cel dostarczana będzie beczkowozami. Wody opadowe i roztopowe nie będą ujmowane w systemy kanalizacyjne, lecz będą infiltrować w grunt w obrębie przedmiotowego terenu. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego planuje się posadowienie transformatora w stacji transformatorowej typu kontenerowego. W razie konieczności zastosowania transformatora olejowego, pod transformatorem zostanie zamontowana szczelna misa, mogąca zmagazynować całą objętość oleju. Powyższe rozwiązanie, w związku z tym, że stanowi działanie ograniczające potencjalny negatywny wpływ na środowisko gruntowo-wodne, zostało zawarte w warunkach wskazanych w niniejszej decyzji.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), ustalono, że w wyniku realizacji planowanego przedsięwzięcia, powstawać będą głównie odpady budowlane. Odpady będą przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym w tym zakresie podmiotom. Gospodarka odpadami będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Na etapie eksploatacji odpady z prac serwisowych nie będą magazynowane na terenie przedsięwzięcia tylko na bieżąco przekazywane do dalszego zagospodarowania uprawnionym w tym zakresie podmiotom przez świadczącego usługi. Mając na uwadze powyższe nie przewiduje się negatywnego wpływu planowanego przedsięwzięcia na środowisko gruntowo-wodne w rejonie zainwestowania.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w granicy jednostki planistycznej gospodarowania wodami - jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) - Dąbroczna o kodzie PLRW600017146699. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry (Dz. U. z 2016 r. poz. 1967) JCWP Dąbroczna została oceniona jako silnie zmieniona część wód (SZCW) o złym stanie, zagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry potencjał ekologiczny i dobry stan chemiczny. Dla JCWP określono odstępstwo - przedłużenie terminu osiągnięcia celu środowiskowego (2027r.) ze względu na brak możliwości technicznych oraz występującą presję rolniczą. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie jednolitej części wód podziemnych (JCWPd) nr 79 o kodzie PLGW600079, która charakteryzuje się dobrym stanem ilościowym i dobrym stanem chemicznym. JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny. Teren inwestycji zlokalizowany jest poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP). Przedmiotowy teren nie znajduje się w obrębie stref ochronnych ujęć wód podziemnych.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, g, h, i, j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.) z karty informacyjnej przedsięwzięcia, nie wynika, że teren przedsięwzięcia jest zlokalizowany w pobliżu obszarów wodno-błotnych i innych obszarów o płytkim poziomie zalegania wód podziemnych, obszarów wybrzeży i środowiska morskiego, górskich oraz obszarów przylegających do jezior. W karcie informacyjnej przedsięwzięcia wskazano, że przedsięwzięcie nie będzie znajdować się w strefach ochronnych ujęć wód i obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych oraz na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne. Przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach o dużej gęstości zaludnienia oraz obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej. Na podstawie danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia. nie stwierdzono, aby przedsięwzięcie realizowane było na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, ani nie przewiduje się ich przekroczenia w związku z realizacją i eksploatacją przedmiotowego przedsięwzięcia.

Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), należy uznać, iż realizacja i eksploatacja planowanego przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz wpływem na różnorodność biologiczną.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283 z póżn. zm.), na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren przeznaczony pod inwestycję zlokalizowany jest poza obszarami chronionymi na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55), a najbliżej położonymi obszarami Natura 2000 są: specjalny obszar ochrony siedlisk Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300002 oraz obszar specjalnej ochrony ptaków Dąbrowy Krotoszyńskie PLB300007, oddalone o 15,6 km od przedsięwzięcia. Przedmiotowe przedsięwzięcie będzie zlokalizowane na gruncie ornym i jego realizacja nie będzie się wiązać z wycinką drzew i krzewów. W otoczeniu przedsięwzięcia znajdują się grunty rolne, droga i rów melioracyjny przepływający wzdłuż północnej granicy działki. Na etapie eksploatacji przedsięwzięcia teren elektrowni obsiany zostanie mieszanką traw i roślin zielnych. Roślinność będzie wykaszana i usuwana. Nie przewiduje się stosowania nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin. W celu ochrony ptaków lęgowych nałożono w decyzji warunek koszenia terenu elektrowni na etapie eksploatacji przedsięwzięcia poza okresem lęgowym ptaków, który dla większości gatunków ptaków krajobrazu rolniczego przypada przeciętnie od 1 marca do 31 lipca. Nałożono także warunek montażu paneli słonecznych na wysokości co najmniej 0,8 m nad ziemią co pozwoli na rozwój roślinności i w konsekwencji, umożliwi ptakom wyprowadzenie lęgów, roślinom zawiązywanie nasion, a także pozwoli ograniczyć zacienienie paneli słonecznych przez roślinność. W celu ochrony zwierząt na etapie prowadzenia prac ziemnych oraz w celu umożliwienia migracji drobnym zwierzętom na etapie eksploatacji przedsięwzięcia w niniejszej decyzji nałożono warunek regularnych kontroli wykopów, uwalniania uwięzionych w nich zwierząt oraz warunek wykonania ażurowego ogrodzenia bez podmurówki z pozostawieniem minimum 0,2 m przerwy między ogrodzeniem, a gruntem. Aby zmniejszyć efekt olśnienia nałożono warunek zastosowania paneli słonecznych o powierzchni antyrefleksyjnej, co ograniczy negatywne oddziaływanie na ptaki. W celu ograniczenia wpływu przedsięwzięcia na krajobraz poszczególne elementy farmy słonecznej, jak ogrodzenie, wykonane zostaną w kolorach szarości lub zieleni. Mając na względzie lokalizację planowanego przedsięwzięcia poza obszarami chronionymi, na gruncie ornym, brak konieczności wycinki drzew i krzewów oraz realizację przedsięwzięcia zgodnie z nałożonymi w decyzji warunkami, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedlisk. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczególności na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedlisk, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, ani pogorszenia integralności obszarów Natura 2000 lub powiązania z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na krajobraz, korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.

Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 283) przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.

Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko: „Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony”. Dla. terenu działki ew. nr 476/6 obręb Pępowo Gmina nie posiada opracowanego obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Z uwagi na charakter i stopień złożoności oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz brak znacząco negatywnego wpływu na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu dla przedmiotowego przedsięwzięcia, nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Strony były każdorazowo informowane o podejmowanych czynnościach administracyjnych. Nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji niniejszej decyzji.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak

Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Wójta Gminy Pępowo w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.



Załącznik:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia

Otrzymują:
1. Justynę Baron, ul. Kwiatowa 22a, 55-093 Kiełczów, IBC SE PL 32 Sp. z o.o. ul. Puławska 145, 02-715 Warszawa – pełnomocnik wnioskodawcy
2. Pozostałe Strony Postepowania– zgodnie z art. 49 KPA.
3. a/a

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (ePUAP);
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (ePUAP);
3. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Zarząd Zlewni w Lesznie;
4. Starosta Gostyński (po stwierdzeniu ostateczności decyzji).





Pępowo, dnia 10.07.2020 r.


Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
WRG.6220.8.2020

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Budowa elektrowni fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW, linii SN wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi oraz urządzeń elektroenergetycznych na działce ew. 476/6 obręb Pępowo”

Inwestor: IBC SE PL 32 Sp. z o.o., ul. Puławska 145, 02-715 Warszawa.

Planowana inwestycja, której dotyczy wniosek polegać będzie na budowie elektrowni fotowoltaicznej PV Pępowo 1, linii kablowych SN, nn wraz z kablami sterowania i telekomunikacyjnymi, placów i dróg wewnętrznych oraz niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych na działce o numerze ewidencyjnym 476/6, położonej w obrębie Pępowo (0008), gmina Pępowo. Wydzielony pod inwestycję fragment będzie zajmował powierzchnię ok. 1,90 ha.
W celu realizacji inwestycji, na gruncie zostaną posadowione następujące obiekty:
- zespół paneli fotowoltaicznych- ok. 3800 szt. modułów fotowoltaicznych, umożliwiających przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną, zostaną one zamontowane na stelażach stalowych ocynkowanych lub aluminiowych, skierowanych w stronę południową i nachylone do ziemi pod kątem od 20 do 35. Panele zostaną umieszczone w rzędach, między którymi zostanie zostawiony odstęp od 3 do 10 m. Sposób montażu instalacji fotowoltaicznej będzie nieinwazyjny, wykorzystana zostanie metoda nabijania profili stalowych lub aluminiowych bezpośrednio do gruntu, nie spowoduje to usunięcia humusu. Wysokość paneli wraz ze słupkiem nie przekroczy 5m. Szkło hartowane antyrefleksyjne będzie zapewniało ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Moduły fotowoltaiczne układane będą na stołach montażowych, a poszczególne moduły będą ze sobą połączone za pomocą kabli solarnych, podwójnie izolowanych, które tworzą łańcuchy. Łańcuchy zostaną połączone z falownikami fotowoltaicznymi za pomocą kabli solarnych, prowadzonych w rurach osłonowych. Następnie falowniki fotowoltaiczne zostaną połączone ze stacją transformatorową nn/SN,
- ok. 100 sztuk inwerterów fotowoltaicznych AC/DC typu rozproszonego podwieszonych pod konstrukcją montażową, niepołączonych z gruntem, dokładny wybór technologii nastąpi na etapie projektu budowlanego,
- stacja transformatorowa rozdzielcza typu kontenerowego , wyposażona w niezbędne układy pomiarowo-zabezpieczające.
- opcjonalny kontenerowy magazyn energii- w kontenerze zostaną umieszczone baterie, inwertery, transformatory, aparatura pomiarowa, nadzorująca i sterująca pracą magazynu.
-ogrodzenie- teren zostanie ogrodzony siatką, na której zostanie zlokalizowany system monitoringowo-alarmowy. Planuje się budowę ogrodzenia o wysokości do 3m, bez podmurówki.
Planowane jest również pozostawienie wolnej przestrzeni wokół całej instalacji, aby umożliwić dojazd do urządzeń, a także do placu, na którym zostanie umieszczony kontener stacji transformatorowej, przestrzeń ta będzie miała szerokość 4m i będzie pełniła funkcję komunikacyjną. Wjazd na teren działki o numerze ewidencyjnym 476/6 będzie realizowany z drogi stanowiącej działkę o numerze ewidencyjnym 4.
Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie otwartym, o funkcji rolniczej, nie wymagającym wycinki drzew.
Na terenie inwestycji nie będzie odbywał się pobór wody, nie będą powstawały ścieki socjalno-bytowe, z wyjątkiem etapu budowy, podczas którego zaplecze budowy zostanie wyposażone w systemy odbioru i odprowadzania ścieków bytowych w postaci montażu przenośnych toalet typu ToiToi. Ścieki socjalno-bytowe będą odbierane przez firmy upoważnione do wywozu nieczystości.
W przypadku planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie farmy fotowoltaicznej „Pępowo 1” o mocy do 1 MW na powierzchni ok. 1,90 ha przewidywane jest mycie paneli przy użyciu szczotek teleskopowych wodą poddaną procesowi demineralizacji. Pozostała część użytej wody będzie odprowadzana do gruntu. Woda wykorzystywana do mycia paneli będzie dostarczana na teren farmy fotowoltaicznej przy użyciu autocystern o pojemności ok. 10 m3 istniejącymi już drogami.
W okresie eksploatacji nie przewiduje się zużycia i wykorzystywania surowców i materiałów mających negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Eksploatacja przedmiotowej inwestycji nie będzie wiązała się z poborem wody, wytwarzaniem odpadów, emisjami zanieczyszczeń do powietrza ani emisją hałasu. Oddziaływania te będą występowały na etapie realizacji i likwidacji przedsięwzięcia.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Komunikaty
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2024)
Autor informacji: Aldona Kaliszewska
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2020-07-10
Wprowadzony do BIP dnia: 2020-07-10
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie