Strona główna » Dokumenty » Komunikaty » Zawiadomienie dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: Budowa ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą.

Zawiadomienie dot. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach: Budowa ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą.

Numer dokumentu: WRG.6220.5.2021
Rok (4 cyfry): 2021

Pępowo, 1.06.2021 r.
WRG.6220.5.2021
ZAWIADOMIENIE

W trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 735), dalej k.p.a , w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 247) zawiadamiam strony postępowania o wydanej w dniu 1.06.2021 r. decyzji, której treść podaję niżej.
Zawiadomienie uznaje się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak


Art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „§ 1. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.

Art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk: „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.”

Pępowo, 1.06.2021 r.
WRG.6220.5.2021


Decyzja
o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104, art. 127a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 735), art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2021 r. poz. 247 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Pępowo ul. St. Nadstawek 6, 63-830 Pępowo działającej przez pełnomocnika Krzysztofa Nawrockiego, KD-Projekt, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą”

stwierdzam
I. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą”.

II. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:

1. Prace wykonawcze w rejonie terenów podlegających ochronie akustycznej prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00.
2. Zaplecze budowy zabezpieczyć przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego.
3. Na placu budowy, na zapleczu budowy oraz w bazie materiałowo-sprzętowej zapewnić dostępność sorbentów, właściwych w zakresie ilości i rodzaju do potencjalnego zagrożenia, mogącego wystąpić w następstwie sytuacji awaryjnych.
4. Odpady magazynować w sposób zabezpieczony przed dostępem osób trzecich, a substancje niebezpieczne przechowywać w szczelnych i oznakowanych pojemnikach.
5. Odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
6. Zaplecze budowy zaopatrzyć w przenośne sanitariaty, a powstałe w trakcie realizacji inwestycji ścieki i odpady na bieżąco wywozić poza teren budowy, zlecając to podmiotom posiadającym wymagane prawem zezwolenia.
7. Nie wycinać drzew i krzewów w związku z realizacją przedsięwzięcia.
8. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew i krzewów nieprzeznaczonych do wycinki, wykonywać w sposób jak najmniej szkodzący drzewom i krzewom w szczególności:
- pnie drzew narażonych na uszkodzenia na czas budowy właściwie zabezpieczyć uwzględniając konieczność zapewnienia dostępu do schronień oraz w sposób niepowodujący zniszczenia, uszkodzenia lub zabicia występujących tam gatunków roślin, zwierząt i grzybów,
- nie obsypywać ziemią pni drzew powyżej wysokości 0,2 m i krzewów powyżej wysokości 0,1 m, ponad pierwotny poziom terenu,
- podczas prac ziemnych zabezpieczyć systemy korzeniowe przed przesychaniem i przemarzaniem,
- nie niszczyć korzeni odpowiedzialnych za statykę drzewa.
9. Miejsca składowania materiałów budowlanych oraz postoju ciężkiego sprzętu wyznaczyć poza obrysem rzutu koron drzew.
10. Na etapie prowadzenia prac zimnych codziennie minimum raz dziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce; taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
11. Do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie.
12. Miejsca postoju oraz tankowania maszyn i urządzeń budowlanych, stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące.
13. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
14. Zapewnić szczelność powierzchni w szczególności w strefach rozładunku i magazynowania materiałów budowlanych.
15. Uzyskać pozwolenie wodnoprawne w zakresie odprowadzania wód opadowych i roztopowych zebranych w system kanalizacyjny do rowu oraz pozwolenie wodnoprawne w zakresie wykonania wylotu kanalizacyjnego odprowadzającego ww. wody do rowu.

III. Integralną częścią decyzji jest załącznik stanowiący charakterystykę przedsięwzięcia.

UZASADNIENIE

Do Urzędu Gminy Pępowo w dniu 22.03.2021 r. wpłynął wniosek Gminy Pępowo działającej przez pełnomocnika Krzysztofa Nawrockiego, KD-Projekt, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą”

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 62 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), tj. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

Natomiast zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko wydanie decyzjo o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę ,decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji jest Wójt Gminy Pępowo.

Zgodnie z art. 74 ust. 3 z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustawy „Jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego”.

W przedmiotowej sprawie liczba stron postępowania przekracza 10, a więc mają tu zastosowanie przepisy art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Strony o dokonywanych czynnościach informowane były poprzez umieszczanie zawiadomień w BIP na stronie internetowej Gminy Pępowo. Ponadto zawiadomienia wywieszano na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Pępowo oraz w miejscowości Pępowo.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 9 ww. ustawy dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku prowadzonym przez Wójta Gminy Pępowo (karta 3/2021).

Na podstawie art. 64 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Pępowo wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu w opinii sanitarnej nr ON-NS.9011.2.21.2021 z dnia 15 kwietnia 2021 r. wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny odziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na: „Budowie ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą”

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie w opinii nr WR.ZZŚ.2.435.91.2021.RG z dnia 21.04.2021 r. wyraził opinię że, dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazano jednocześnie wymagania które należy określić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w postanowieniu nr WOO-II.4220.114.2021.JS.2 z dnia 29.04.2021 r. wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska. Jednocześnie wskazano warunki i wymagania jakie należy uwzględnić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie warunki i wzmagania uwzględniono w niniejszej decyzji.

Po zapoznaniu się z przedstawianą przez wnioskodawcę kartą informacyjną przedsięwzięcia, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu, opinią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie oraz w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Pępowo stwierdził że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia ceny oddziaływania na środowisko.

Przeanalizowano: rodzaj, cechy i skalę przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, możliwości ograniczenia oddziaływania, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt. 3 lit.. a i lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na podstawie danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że planowane przedsięwzięcie dotyczy budowy ulic: Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej Kwiatowej i Konarzewskich w miejscowości Pępowo, powiat Gostyński. Łączna długość dróg objętych wnioskiem wynosi ok. 2,9 km. Obecnie ulice charakteryzują się nawierzchnią gruntową i bitumiczną, a odwodnienie jest powierzchowne na przyległe tereny. W ramach przedsięwzięcia planuje się: budowę nawierzchni ulic, budowę chodników, przebudowę i budowę zjazdów, budowę odwodnienia, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego, realizację elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego, zakrycie istniejącego rowu poprzez budowę kolektora rurowego, budowę wylotu kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego. W przypadku ulicy Żniwnej przewiduje się jedynie, wykonanie kanalizacji deszczowej. Planowana inwestycja jest drogą gminną, o klasie technicznej L, kategorii ruchu KR-2, prędkości projektowej 50 km/h, szerokości jezdni 5,0-6,0 m, chodnika 1,50-2,0 m.

Planowana inwestycja ma na celu przede wszystkim wykonanie utwardzenia istniejących dróg poprzez wykonanie nawierzchni z betonowej kostki brukowej oraz betonu asfaltowego. W ramach inwestycji przewidziano również wykonanie chodników i oświetlenia ulicznego oraz kanału technologicznego. Cały układ drogowy zostanie odwodniony za pomocą nowoprojektowanej kanalizacji deszczowej. Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego i poprawy jakości przejazdu oraz poprawy warunków środowiskowych zwłaszcza w obrębie środowiska gruntowo-wodnego poprzez usprawnienie odprowadzania wód opadowych i roztopowych z korpusu projektowanych ulic.
Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz pkt 3 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, po zapoznaniu się z treścią karty informacyjnej przedsięwzięcia oraz uwzględniając istniejące w rejonie zainwestowania uwarunkowania przestrzenne, wielkość emisji oraz lokalizację przedsięwzięcia, nie przewiduje się skumulowanego oddziaływania planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami o tym samym charakterze.
Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ze względu na rodzaj i skalę przedsięwzięcia oraz funkcję jaką pełnić będzie przedmiotowa inwestycja, nie przewiduje się jej istotnego wpływu na stan jakości powietrza w rejonie zainwestowania na etapie eksploatacji. Na etapie realizacji przedsięwzięcia może nastąpić niewielka emisja substancji do powietrza (faza prowadzenia prac budowlanych). Będzie ona związana z powstawaniem pyłów, w związku z prowadzeniem robot ziemnych. Ponadto źródłem emisji substancji do powietrza będą także procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na budowie. Z uwagi jednak na fakt, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy oraz ustaną po zakończeniu prac budowlanych, należy je uznać za pomijalne. Jak podano w dokumentacji, transport materiałów sypkich odbywać się będzie z przykryciem skrzyń ładunkowych plandekami, zaś miejsca magazynowania materiałów sypkich, będą osłonięte przed wiatrem.
Droga przebiega po śladzie istniejących w terenie ulic. Inwestycja drogowa prowadzona jest w otoczeniu terenów rolnych i zabudowanych mieszkalnych, sąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanego przedsięwzięcia. Tereny zabudowy mieszkaniowej kwalifikują się do ochrony akustycznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. z 2014 r. poz. 112). Z przedstawionych w informacji wynika, ze obecnie natężenie ruchu na omawianych ulicach ma charakter jedynie lokalny związany z dojazdami do posesji. Jest to w przeważającej większości ruch pojazdów lekkich, natomiast ruch pojazdów ciężkich odbywa się sporadycznie. Przy istniejącym uksztaltowaniu terenu, projektowanym profilu analizowanych ulic i lokalnym charakterze ruchu, biorąc pod uwag rodzaj planowanej do budowy drogi, a także jej skalę nie przewiduje się przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu na terenach podlegających ochronie akustycznej, określonych w rozporządzeniu w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Realizacja przedsięwzięcia umożliwi upłynnienie ruchu, a dzięki zastosowaniu nowej nawierzchni drogowej zmniejszy emisję hałasu z drogi.
W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 3 lit. c, lit. d i lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia będzie wiązała się z oddziaływaniem na klimat akustyczny, w fazie realizacji. Na etapie prac wykonawczych spodziewać należy się krótkotrwałej i odwracalnej emisji hałasu do środowiska, której źródłem będzie praca urządzeń i pojazdów obsługujących budowę . Celem ograniczenia uciążliwości w tym zakresie nałożono warunek, aby prace wykonawcze, w rejonie terenów chronionych akustycznie, prowadzić wytaczanie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00.

Biorąc pod uwag rodzaj, skalę i lokalizację przedmiotowego przedsięwzięcia oraz przeprowadzoną analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w odniesieniu do zapisów art. 63 ust 1 pkt 1 lit. b i pkt 3 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, nie przewiduje się znaczących powiązań, ani kumulowania oddziaływań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami.

Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii oraz realizacji przedsięwzięcia zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii izakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 138). Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsienia ziemi czy osuwisk.
Planowane przedsięwzięcie charakteryzować się będzie oddziaływaniem na klimat. Na etapie realizacji przedsięwzięcia, wystąpi emisja dwutlenku węgla w wyniku spalania paliw w silnikach samochodów i maszyn wykorzystywanych na etapie prowadzenia robót. Wielkość emisji zależeć będzie od ilości sprzętu zaangażowanego do prac i ich parametrów. Emisja ta będzie stosunkowo niewielka i krótkotrwała, a więc oddziaływanie etapu budowy na klimat będzie pomijalne. Na etapie eksploatacji inwestycji, źródłem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery będzie głównie ruch pojazdów spalinowych na drodze. Wielkość natężenia ruchu pojazdów po terenie przedsięwzięcia wyklucza możliwość jego oddziaływania w sposób istotny na czynniki klimatotwórcze.
W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że gospodarowanie odpadami w związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia odbywać się będzie na zasadach określonych w aktualnie obowiązujących przepisach szczegółowych. Na etapie prac wykonawczych źródłem powstawania odpadów będą prace budowlane. Na tym etapie odpady gromadzone będą na placu budowy w pojemnikach, kontenerach lub pryzmach. Następnie odpady przekazywane będą innym podmiotom, posiadającym odpowiednie zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami, celem ich zagospodarowania. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego nałożono warunek, aby odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy oraz aby odpady magazynować w sposób zabezpieczony przed dostępem osób trzecich, a substancje niebezpieczne przechowywać w szczelnych i oznakowanych pojemnikach. Z uwagi na specyfikę przedsięwzięcia należy uznać, ze na etapie eksploatacji powstawać będą odpady związane z utrzymaniem i konserwacją nawierzchni drogi oraz ewentualnymi zdarzeniami losowymi na drodze.
W przedłożonej dokumentacji przedstawiono planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i organizacyjne majce na celu ochronę środowiska gruntowo-wodnego na etapie budowy. W odniesieniu do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, nie będzie ono negatywnie oddziaływać na lokalne warunki gruntowo-wodne. W celu zabezpieczenia środowiska gruntowo-wodnego przez potencjalnym zanieczyszczeniem określono warunki, aby zaplecze budowy zabezpieczyć przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego, miejsca postoju oraz tankowania maszyn i urządzeń budowlanych, stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące, na placu budowy, na zapleczu budowy oraz w bazie materiałowo-sprzętowej zapewnić dostępność sorbentów, właściwych w zakresie ilości i rodzaju do potencjalnego zagrożenia, mogącego wystąpić w następstwie sytuacji awaryjnych, miejsce postoju oraz tankowania maszyn i urządzeń budowlanych, stwarzających zagrożenie zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego substancjami ropopochodnymi, utwardzić i uszczelnić oraz wyposażyć w maty sorbujące. Dodatkowo, nałożono warunek, aby zaplecze budowy zaopatrzyć w przenośne sanitariaty, a powstałe w trakcie realizacji inwestycji ścieki i odpady na bieżąco wywozić poza teren budowy, zlecając to podmiotom posiadającym wymagane prawem zezwolenia. Naprawy sprzętu i ich konserwacja będzie prowadzona np. w specjalistycznych punktach serwisowych. Ponadto nałożona warunek aby do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
Drogi dojazdowe do obsługi zaplecza budowy zostaną wytyczone w oparciu o istniejącą siec lokalnych szlaków komunikacyjnych. Zaplecze budowy zostanie ogrodzone. Teren po zlikwidowaniu zaplecza budowy zostanie uporządkowany.
Z uwagi na charakter przedsięwzięcia na etapie jego realizacji i eksploatacji nie będą wytwarzane ścieki przemysłowe, które wymagałyby odpowiedniego zagospodarowania. W ramach inwestycji w przypadku wszystkich ulic poszczególne jezdnie przewidziano odwodnić za pomocą spadów poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.

Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w granicach jednostki planistycznej gospodarowania wodami – jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) – Dąbroczna o kodzie PLRW600017146699. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry - JCWP Dąbroczna została oceniona jako silnie zmieniona cześć wód (SZCW) o złym stanie, zagrożenia nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry potencjał ekologiczny i dobry stan chemiczny. Dla JCWP określono odstępstwo – przedłużenie terminu osiągnięcia celu środowiskowego (2027 r.) ze względu na brak możliwości technicznych oraz występującą presją rolniczą. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie jednolitych części wód podziemnych - JCWPd nr 79 o kodzie PLGW600079, która charakteryzuje się dobrym stanem ilościowym i dobrym stanem chemicznym. JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny. Teren inwestycji zlokalizowany jest poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP). Przedmiotowy teren nie znajduje się w obrębie stref ochronnych ujęć wód podziemnych.
W kontekście art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, lit. b, lit. c, lit. d, lit. f, lit. g, lit. h, lit. i, lit. j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na postawie dokumentacji ustalono, że przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na obszary wodno-błotne i inne obszary o płytkim zaleganiu wód gruntowych; strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych; obszary wybrzeży i środowiska morskiego; obszary górskie, leśne oraz obszary przylegające do jezior. Z karty informacyjnej przedsięwzięcia nie wynika, aby przedsięwzięcie zlokalizowane zostało na obszarach o znaczeniu historycznym, kulturowym oraz archeologicznym. Przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej. Na podstawie danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia nie stwierdzono, aby przedsięwzięcie realizowane było na obszarach, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone.
Uwzględniając kryteria, o których mowa w art. 63 ust.1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko należy stwierdzić że: eksploatacja przedsięwzięcia nie będzie wiązała się z nadmiernym wykorzystaniem zasobów naturalnych oraz z znaczącym negatywnym wpływem na bioróżnorodność. Wykorzystywane będą typowe dla tego rodzaju prac materiały budowlane i substancje w tym woda na cele budowlane i socjalno-bytowe, kruszywo naturalne, a także piasek, cement, żwir, kamień, prefabrykaty, humus, włókniny, beton asfaltowy, kostka brukowa, elementy betonowe, paliwa.
Biorąc pod uwag art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że planowane przedsięwzięcie położone jest poza obszarami podlegającymi ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 poz. 55 ze zm.). Najbliższym obszarem Natura 2000, położonym ok. 14,60 km od przedsięwzięcia, jest obszar specjalnej ochrony siedlisk Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300002. Przedsięwzięcie zlokalizowane jest poza korytarzami ekologicznymi wyznaczonymi w opracowaniu: Jędrzejewski W., Nowak S., Stachura K., Skierczyński M., Mysłajek R. W., Niedziałkowski K., Jędrzejewska B., Wójcik J. M., Zalewska H., Pilot M., Górny M., Kurek R.T., Ślusarczyk R. Projekt korytarzy ekologicznych łączących Europejską Siec Natura 2000 w Polsce. Zakład Badania Ssaków PAN, Białowieża 2011".
Jak wynika z karty informacyjnej przedsięwzięcia w ramach inwestycji nie będzie wykonana wycinka drzew i krzewów. Podczas przeprowadzonej wizji terenowej, na obszarze planowanej inwestycji nie stwierdzono występowania gatunków roślin, zwierząt, czy grzybów objętych prawną ochroną gatunkową, zarówno w granicach projektowanego pasa drogowego ulic jak i w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Uwzględniając powyższe i mając na uwadze ważną rolę drzew zarówno dla lokalnego ekosystemy i klimatu, jak i z uwagi na wartości kulturowe, krajobrazowe nałożono warunek nie dokonywania wycinki w ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia.
W celu ochrony drzew nieprzeznaczonych do wycinki nałożono szereg warunków mających na celu ich zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami, naruszeniem statyki. Dodatkowo nałożono warunek chroniący florę, faunę i biotę grzybów występujących na drzewach przydrożnych polegający na takim zabezpieczaniu pni drzew, które zapewni zachowanie występujących w ich obrębie gatunków zwierząt, roślin i grzybów. Nałożono także warunek wyznaczenia miejsc składowania materiałów budowlanych i postoju ciężkiego sprzętu poza obrysem rzutu koron drzew.
W celu ochrony zwierząt na etapie prowadzenia prac ziemnych nałożono warunek regularnych kontroli wykopów i uwalniania uwięzionych w nich zwierząt.
Mając na względzie lokalizację planowanego przedsięwzięcia po śladzie istniejących ciągów komunikacyjnych oraz realizacje zgodnie z nałożonymi w decyzji warunkami, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko przyrodnicze, w tym na różnorodność biologiczną, rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności chronionych, rzadkich lub ginących gatunków roślin, zwierząt i grzybów oraz ich siedliska. Realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie także na obszary chronione, a w szczeg6Inosci na siedliska przyrodnicze, gatunki roślin i zwierząt oraz ich siedliska, dla których ochrony zostały wyznaczone obszary Natura 2000, a także nie spowoduje pogorszenia integralności poszczególnych obszarów Natura 2000 lub ich powiązań z innymi obszarami. Ponadto przedsięwzięcie nie spowoduje utraty i fragmentacji siedlisk oraz nie wpłynie na korytarze ekologiczne i funkcję ekosystemu.
Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska, przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązania z innymi przedsięwzięciami i ustalono, ze realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożenia dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.

Z uwagi na charakter i stopień złożoności oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz brak znaczącego negatywnego wpływu na obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, uznano, że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko: „Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Nie dotyczy to decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanej dla drogi publicznej ….”. Biorąc powyższe pod uwagę Wójt Gminy Pępowo nie bada zgodności lokalizacji przedmiotowego przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Strony były każdorazowo informowane o podejmowanych czynnościach administracyjnych. Nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

Zgodnie z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwości zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacją sprawy.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji decyzji

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak

Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Wójta Gminy Pępowo w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Załącznik:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia

Otrzymują:
1. Gmina Pępowo, ul. St. Nadstawek 6, 63-830 Pępowo działająca przez pełnomocnika Krzysztofa Nawrockiego, ul. Roszczaka 2, 63-860 Pogorzela,
2. Pozostałe Strony Postepowania– zgodnie z art. 49 KPA.;
3. a/a.

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (ePUAP);
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (ePUAP);
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie;
4. Starosta Gostyński (po stwierdzeniu ostateczności decyzji).


Pępowo, 1.06.2021 r.
Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych
uwarunkowaniach nr WRG.6220.5.2021

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Budowa ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą”.

Inwestycją objęto ulicę Wiejską, Rolniczą, Ogrodową, Żniwną, Kwiatową i Konarzewskich w miejscowości Pępowo. Planowane przedsięwzięcie jest inwestycją o charakterze komunikacyjnym. Łączna długość dróg objętych omawianym zadaniem wynosi w przybliżeniu około 2,9 km.

Inwestycja zlokalizowana będzie na działkach o następujących numerach ewidencyjnych: 0008 obręb Pępowo: 130/1, 196/2, 130/5, 195, 148/4, 149/2, 150/2, 135/4, 136/2, 137/2, 138/2, 139/2, 140/2, 141/2, 142/6, 142/4, 143/2, 144/2, 145/2, 146/2, 147/2, 134, 130/5, 133, 132, 131/48, 131/118, 131/120, 131/66, 131/76, 131/71, 131/67, 131/112, 70/2, 693/1, 178/23, 608, 178/7.

Projekt „budowy ulicy Wiejskiej, Rolniczej, Ogrodowej, Żniwnej, Kwiatowej i Konarzewskich w m. Pępowo wraz z infrastrukturą” obejmuje: budowę nawierzchni ulic, budowę chodników, przebudowę i budowę zjazdów, odwodnienie - kanalizacja rowu, oznakowanie poziome i pionowe, elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zakrycie istniejącego rowu poprzez budowę kolektora rurowego, budowę wylotu kanalizacji deszczowej, budowę oświetlenia ulicznego.
W przypadku ul. Żniwnej przewiduje się jedynie wykonanie kanalizacji deszczowej.
Ul. Wiejska od km 0+000 do km 0+252 posiada nawierzchnię bitumiczną, a od km 0+252 do końca odcinka przewidziano nawierzchnię z betonowej kostki brukowej. Na całej długości zaprojektowano jezdnię o szerokości 6,0 m. Nawierzchnię przewidziano ograniczyć z obu stron krawężnikiem betonowym. Na odcinku od 0+000 do km 0+500 po stronie prawej jezdni zaprojektowano chodnik dla pieszych o nawierzchni z betonowej kostki brukowej i szerokości 2,0m. Na pozostałym odcinku przewidziano wykonać chodnik po obu stronach jezdni. Jezdnię przewidziano odwodnić za pomocą spadków poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.
Ul. Rolniczą zaprojektowano o szerokości 6,0 m i nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Jezdnię ograniczono z obu stron krawężnikiem. Od km 0+000 do km 0+220 zaprojektowano obustronny chodnik o szerokości 1,50 m. Na pozostałym odcinku przewidziano wykonanie chodnika jedynie po stronie lewej. Jezdnię przewidziano odwodnić za pomocą spadków poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.
Ul. Kwiatową zaprojektowano o szerokości 6,0 m i nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Jezdnię ograniczono z obu stron krawężnikiem. Na całym odcinku zaprojektowano obustronny chodnik z betonowej kostki brukowej o szerokości 1,50 m. Jezdnię przewidziano odwodnić za pomocą spadków poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.
Ul. Ogrodową zaprojektowano o szerokości 6,0 m i nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Jezdnię ograniczono z obu stron krawężnikiem. Na całym odcinku zaprojektowano obustronny chodnik z betonowej kostki brukowej o szerokości 1,50 m. Jezdnię przewidziano odwodnić za pomocą spadków poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.
Ul. Konarzewskich zaprojektowano o szerokości 5,0 m i nawierzchni z betonowej kostki brukowej. Jezdnię ograniczono z obu stron krawężnikiem. Na całym odcinku zaprojektowano obustronny chodnik z betonowej kostki brukowej o szerokości od 1,50 m – 2,0 m. Jezdnię przewidziano odwodnić za pomocą spadków poprzecznych i podłużnych do wpustów kanalizacji deszczowej, które odprowadzać będą wodę opadową do nowoprojektowanego kolektora kanalizacji deszczowej.
W ramach inwestycji przewidziano również wykonanie oświetlenia ulicznego oraz kanału technologicznego.
Cały układ drogowy ulic przewidziano odwodnić za pomocą nowoprojektowanej kanalizacji deszczowej. Wody opadowe po podczyszczeniu zostaną odprowadzone do istniejącego rowu.

Przy opracowaniu niniejszego projektu przyjmuje się następujące parametry techniczne:
• kategoria drogi - gminna,
• klasa techniczna: - L,
• dopuszczalny nacisk osi pojazdu - 100kN/oś,
• kategoria ruchu - KR-2,
• prędkość projektowa - 50 km/h,
• szerokość jezdni – 5,0 - 6,0 m,
• chodnik – 1,50 m – 2,0m,
• pochylenia poprzeczne nawierzchni na odcinkach prostych i = 2%,
• spadek poprzeczny na rampie – zmienny,
• przyjęto kształtowanie rampy poprzez obrót jezdni wokół osi,
• pozostałe parametry przyjęto zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 23 grudnia 2015 roku w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 2016 poz. 124).

W ramach planowanej inwestycji, w przypadku żadnej z analizowanych ulic nie jest planowana wycinka drzew ani też krzewów.

W ramach omawianej inwestycji nie przewidziano znaczących korekt wysokościowych projektowanych ulic. Projektowaną niweletę dostosowano do istniejących warunków. Na zjazdach, wlotach podporządkowanych oraz na skrzyżowaniach niweleta została zaprojektowana w dowiązaniu do istniejącej nawierzchni.


Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak







Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Komunikaty
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2024)
Autor informacji: Aldona Kaliszewska
Informację wprowadził:
Opublikowany dnia: 2021-06-01
Wprowadzony do BIP dnia: 2021-06-01
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie