Strona główna » Dokumenty » RADA GMINY » Protokoły z sesji Rady » Protokół obrad VII sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 11 kwietnia 2007r.

Protokół obrad VII sesji Rady Gminy Pępowo w dniu 11 kwietnia 2007r.


Protokół

obrad VII sesji Rady Gminy Pępowo

w dniu 11 kwietnia 2007r.

 

Obradom przewodniczył Kazimierz Zaremba Przewodniczący Rady Gminy. Dokonał otwarcia sesji, powitał radnych, zaproszonych gości i przybyłą publiczność. Sesja rozpoczęła się o godzinie 1430, a zakończyła o godzinie 1625.

W sesji uczestniczyło 15 radnych tj. 100 % ustawowego składu Rady.  W obradach uczestniczyli również: Stanisław Krysicki - Wójt Gminy, Urszula Wabińska - Sekretarz Gminy, Ryszard Zjeżdżałka - Skarbnik Gminy,  Kierownicy poszczególnych wydziałów Urzędu, Dyrektorzy Szkół, Sołtysi, przedstawiciele firmy „DOMREL” ze Szczecina realizującej projekt budowy siłowni wiatrowych oraz zainteresowani tym przedsięwzięciem właściciele gruntów.

Lista obecności stanowi załącznik do niniejszego protokółu.

Uwag do porządku obrad  nie zgłoszono i przyjęto go jednomyślnie – 15 głosami za.

Porządek obrad sesji:

1.      Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji,

2.      Interpelacje i zapytania radnych,

3.      Informacja o działalności Wójta w okresie międzysesyjnym,

4.      Informacja o realizacji projektu budowy siłowni wiatrowych,

5.      Podjęcie uchwał w sprawie:

a)powiadomienia Sekretarza Gminy i Skarbnika Gminy o obowiązku  złożenia oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa i współpracy z tymi organami w okresie od 22 lipca 1944r. do 31 lipca 1990r.

b) zbycia nieruchomości zabudowanej (garaże).

6. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych,

7.  Wolne głosy i wnioski.

 

            W punkcie 1 – Przewodniczący poinformował, że protokół obrad był do wglądu w biurze Rady jak i na stronie internetowej Urzędu. W związku z tym zaproponował jego przegłosowanie bez odczytywania. Uwag do protokółu nie zgłoszono i przyjęto go jednomyślnie – 15 głosami za.

            W punkcie 2 – interpelacje i zapytania radnych – nie zgłoszono

            W punkcie 3 – Wójt przedstawił informację ze swej działalności w okresie międzysesyjnym – informacja w załączeniu do niniejszego protokółu.

Uwag do informacji nie zgłoszono.

            W punkcie 4 – Przedstawiciele firmy DOMREL omówili projekt budowy siłowni wiatrowych na terenie gminy Pępowo. W pierwszej części zostały omówione założenia projektowe przedsięwzięcia. Prezentacji tej dokonał projektant zadania, który przedstawił zagadnienie etapami od samego początku czyli od opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego poprzez wszystkie niezbędne uzgodnienia aż do momentu przystąpienia do realizacji inwestycji.   W drugiej części przedstawiciel firmy odpowiadał na pytania zadawanie przez wszystkich obecnych na sesji:

Pytania te dotyczyły:

- jakie oddziaływanie będą miały pracujące siłownie wiatrowe na odbiór programów telewizyjnych. Przedstawiciel firmy wyjaśnił, że siłownie wiatrowe nie mają żadnego wpływu na odbiór programów telewizyjnych, nie mają też wpływu na działanie telefonów komórkowych ani też negatywnego wpływu na zdrowie człowieka. Jedynym istotnym utrudnieniem jest hałas. Siłownie będą jednak usytuowane o bezpiecznej odległości od zabudowań i natężenie tego hałasu nie będzie przekraczało dopuszczalnych norm.

- wyjaśnienia sprawy lokalizacji siłowni w tym również omówienie planów związanych z miejscowością Babkowice. Sprawę tę przedstawiciel firmy wyjaśnił w następujący sposób: by wszystkie normy zostały spełnione zmieniono nieco pierwotną lokalizację siłowni. Postanowiono dodatkowo wytypować lokalizację w obrębie miejscowości Babkowice (miałyby tam stanąć 4 siłownie). Zaznaczył jednak że wszystkie wskazania lokalizacji są w fazie projektowej. Ostateczna lokalizacja siłowni będzie znana po uchwaleniu studium uwarunkowań. Uczulał na fakt, że podpisanie umowy wstępnej nie przesądza jeszcze o lokalizacji siłowni na tym terenie. Może się zdarzyć, że z nie wszystkimi z którymi podpisano te umowy w przyszłości zostaną podpisane umowy ostateczne.

- jaka powierzchnia działki będzie zajęta tylko  i wyłącznie pod inwestycję – przedstawiciel firmy DOMREL wyjaśnił, że będzie to minimum 30 x 30 m. Ten teren będzie utwardzony tłuczniem i będzie musiał być ciągle dostępny np. po to by w przypadku awarii mógł dojechać ciężki sprzęt.

- czy działka musi być w tym miejscu gdzie ustali firma, czy można będzie dokonać przesunięć – przesunięcia będą możliwe ale w niewielkim stopniu.

- co będzie z właścicielami przez których pola będą przebiegały kable – kable pójdą po granicy działki i dalej wzdłuż dróg  gminnych czy powiatowych. Jeżeli zajdzie potrzeba przejścia przez grunty rolnika to na wszystko zostanie spisana stosowna umowa i wypłacone będzie odszkodowanie.

- firma proponuje dzierżawę na okres 45 lat. Wiadomo że przy dzierżawie obowiązki co do tego gruntu ciążą na właścicielu. Co z tym zamierza zrobić firma – przedstawiciel firmy stwierdził, że nie bardzo wie o jakie obowiązki chodzi. Firma proponuje formę dzierżawę gruntu na 45 lat ale nic nie stoi na przeszkodzie by firma wykupiła ten grunt o ile tylko taka będzie wola właściciela.

- czy właściciel zostanie odpowiednio wcześniej poinformowany o konieczności udostępnienia gruntu firmie. Może się bowiem zdarzyć, że w momencie wejścia z inwestycją grunty te będą obsiane. Co się stanie w takim przypadku – wyjaśniono, że firma wcześniej poinformuje o terminie wejścia z inwestycją. Gdyby się jednak okazało że w trakcie prac dokonane zostaną pewne zniszczenia firma za wszystko wypłaci odszkodowanie.

- kolejne pytania dotyczyły wielkości fundamentów, zagospodarowania ziemi z wykopów pod fundamenty, naprawiania uszkodzeń sieci drenarskiej powstałych w trakcie prowadzenia prac, a także korzyści jakie ta inwestycje przyniesie przeciętnemu mieszkańcowi gminy.

Przedstawiciel firmy ustosunkował się do wszystkich postawionych pytań i tak:

- fundamenty będą wielkości 3 - 4 m, przy podstawie rurowej do 4 m głębokości. Ziemia z wykopów pod fundamenty zostanie wywieziona. Uszkodzone dreny zostaną naprawione. Koszty energii rosną i na pewno będą rosnąć dalej, ale w przypadku wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na pewno ich wzrost będzie niższy niż w przypadku gdyby tej energii nie było. Dalej wyjaśnił, że docelowo 20% energii elektrycznej będzie musiało pochodzić ze źródeł odnawialnych, jeżeli np. ENEA nie spełni tego warunku to będzie musiała zapłacić bardzo dużą karę, która na pewno wpłynie na cenę energii elektrycznej. Dalsze korzyści dla przeciętnego obywatela tej gminy to podatki płynące do budżetu gminy.

Na tym zakończono omawianie tego punktu.

            W punkcie 5 – podjęto uchwały  w sprawach:

a)powiadomienia Sekretarza Gminy i Skarbnika Gminy o obowiązku  złożenia oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa i współpracy z tymi organami w okresie od 22 lipca 1944r. do 31 lipca 1990r. – projekt uchwały omówił Przewodniczący Rady. Wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującą ustawą tzw. lustracyjną Sekretarza Gminy i Skarbnika Gminy o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego powiadamia właściwy organ powołujący. W tym przypadku jest to Rada Gminy i stąd propozycja tej uchwały.

Dyskusji nie podjęto.

Uchwałę w sprawie powiadomienia Sekretarza Gminy i Skarbnika Gminy o obowiązku  złożenia oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa i współpracy z tymi organami w okresie od 22 lipca 1944r. do 31 lipca 1990r podjęto jednomyślnie (na obecnych na sesji 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych) – uchwała Nr VII/44/2007.

b) zbycia nieruchomości zabudowanej (garaże) – projekt uchwały przedstawił Stanisław Krysicki Wójt Gminy. Wyjaśnił, że chodzi o garaże wybudowane  na początku lat 90 przy budynku przy ulicy Stanisławy Nadstawek 3 w Pępowie. Użytkownicy tych garaży zgłosili chęć ich wykupienia. Sprzedaż nastąpiłaby na rzecz obecnych najemców za cenę wynikającą z wyceny sporządzonej przez biegłego. Należność płatna byłaby w całości. Garaż należący do mieszkania Pani Ryś sprzedany byłby łącznie z tym mieszkaniem.

Dyskusji nie podjęto.

Uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej podjęto jednomyślnie - na obecnych na sesji 15 radnych w głosowaniu udział wzięło 15 radnych) – uchwała Nr VII/45/2007.

            W punkcie 6 – z uwagi na nie zgłoszenie interpelacji i zapytań radnych – punkt ten stał się bezprzedmiotowy.

            W punkcie 7 – wolne głosy i wnioski – głos zabrali:

- Radny Paweł Antkowiak – wnioskował o remont głównej drogi w Pasierbach wiodącej w stronę sklepu. Stwierdził, że są tam dziury.

- Wójt – wyjaśnił, że drogi będą robione w Pasierbach od pojutrza (13.04.br.). Zostały utworzone dwie ekipy – jedna naprawia drogi szutrowe, a druga drogi asfaltowe. W miesiącu kwietniu powinny zostać zrobione remonty podstawowe.

- Radny Józef Szlachetka – informował, że mieszkańcy bloku w Wilkonicach proszą o zamontowanie dodatkowej lampy między blokiem a sklepem, bo są tam studzienki kanalizacyjne i wieczorem można się o nie podknąć.

- Gabriel Krzywy – Sołtys wsi Kościuszkowo -  pytał czy poczyniono już jakieś kroki w sprawie przejęcia od SK terenu po „stodole polnej”. Podtrzymał wniosek który złożył na zebraniu wiejskim by w przypadku przejęcia tego terenu przeznaczyć go na boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci.

- Wójt  oraz Kierownik służb technicznych wyjaśnili, że lampy w Wilkonicach zamontowane są zgodnie z pozwoleniem. Montowanie dodatkowych lamp wymagałoby wznowienia całej procedury od nowa.

Odnośnie gruntu po tzw. stodole polnej Wójt wyjaśnił, że jest to teren należący do SK z którą obecnie współpraca nie układa się zbyt dobrze. Zastanawiał się czy w tym przypadku nie byłoby dobrze wystąpić z wnioskiem o wykupienie tego gruntu.

Radny Mirosław Stachowiak – nawiązał do sprawy oświetlenia ulicznego. Ponownie sygnalizował brak tego oświetlenia do posesji Pana Walczaka. Ponadto stwierdził, że do Pana Dorsza, który również mieszka na uboczu sam, oświetlenie jest zainstalowane a do posesji Pana Walczaka nie.

- Wójt – wyjaśnił, że w trakcie modernizacji oświetlenia ulicznego wszelkie zmiany były uzgadniane z Radami Sołeckimi i wówczas nie wnioskowano w tej sprawie. Stwierdził, że temat jest do rozmowy, ale trzeba wskazać skąd na jego realizację  wziąć środki finansowe.

- Stanisław Snela – wnioskował o obcięcie morwy rosnącej przy świetlicy w Magdalenkach. Gałęzie drzewa zachodzą na przewody elektryczne i podczas większego wiatru uszkadzają je przez co wieś Magdalenki często nie ma prądu.

- Radny Janusz Bzodek – informował, że w sprawę zgłoszoną przez Pana Snelę należy zgłosić do energetyki która tego typu sprawy załatwia.

- Raman Twardowski – informował, że na drodze żużlówce (za stacją) należałoby dołożyć jeszcze jedną lampę. Jak stwierdził nie potrzeba tam żadnych linek – wystarczy zamontować lampę.

- Konrad Pieprzyk – proponował przyjrzeć się drodze Babkowice – Siedlec, która niedawno była remontowana i znów się „sypie”.

- Radny Grzegorz Wajn – pytał czy będzie remontowany dojazd do Cegielni. Stwierdził, że mieszkańcy Cegielni skarżą się że droga zastała rozjechana przez firmę DEBON.

- Wójt – poinformował, że w najbliższym czasie będzie kruszenie kamienia, co następnie pozwoli na kompletny remont dróg. Wyjaśnił, że droga na Cegielnię będzie remontowana, ale w pierwszej kolejności będą remontowane te drogi na których odbywa się ruch.

Na tym dyskusję zakończono.

 

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął VII sesję Rady Gminy Pępowo.

 

 

            Protokółowała                                                            Przewodniczący

            Irena Chajec                                                             mgr Kazimierz Zaremba

 

 




Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Protokoły z sesji Rady
Kadencja: Kadencja V (2006 - 2010)
Autor informacji: Bogusław Grzelczak
Informację wprowadził: Bogusław Grzelczak
Opublikowany dnia: 2007-04-11
Wprowadzony do BIP dnia: 2007-08-01 (przeniesienie danych z poprzedniej wersji BIP)
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie