Strona główna » Dokumenty » Obwieszczenia » Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia: "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo

Zawiadomienie o wydaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia: "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo

Numer dokumentu: WRG.6220.2.2024
Rok (4 cyfry): 2024

Pępowo, 14.05.2024 r.
WRG.6220.2.2024
ZAWIADOMIENIE
W trybie art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 572), dalej k.p.a , w związku z art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1094 z późn. zm.) zawiadamiam strony postępowania o wydanej w dniu 14.05.2024 r. decyzji, której treść podaję niżej.
Zawiadomienie uznaje się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak


Art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego: „§ 1. Jeżeli przepis szczególny tak stanowi, zawiadomienie stron o decyzjach i innych czynnościach organu administracji publicznej może nastąpić w formie publicznego obwieszczenia, w innej formie publicznego ogłoszenia zwyczajowo przyjętej w danej miejscowości lub przez udostępnienie pisma w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej właściwego organu administracji publicznej.

Art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisk: „Jeżeli liczba stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się przepis art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego.”



Pępowo, 14.05.2024 r.
WRG.6220.2.2024

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach

Na podstawie art. 104, art. 127 a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2024 r. poz. 572), art. 71 ust. 1 i ust. 2 pkt. 2, art. 75 ust. 1 pkt. 4, art. 84 i art. 85 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1094 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Gminy Pępowo ul. St. Nadstawek 6, 63-830 Pępowo działającej przez pełnomocnika Lecha Przybylaka, Biuro Projektowe, ul. Narutowicza 12, 64-100 Leszno o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gmina Pępowo”

stwierdzam
I. Brak potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gmina Pępowo”.

II. Określam istotne warunki korzystania ze środowiska w fazie realizacji i eksploatacji lub użytkowania przedsięwzięcia ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych, zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich:
1. Prace wykonawcze związane z realizacją przedsięwzięcia prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00.
2. Zaplecze techniczne, miejsca magazynowania materiałów budowlanych i odpadów oraz miejsca postoju maszyn budowlanych i sprzętu transportowego wyznaczyć poza obrysem rzutu koron drzew i zorganizować na terenie utwardzonym.
3. Tankowanie maszyn, koparek oraz drobnego sprzętu zorganizować na terenie utwardzonym.
4. Teren budowy, w tym miejsca tankowania wyposażyć w sorbenty; wszelkie wycieki niezwłocznie neutralizować.
5. Nie wycinać drzew i krzewów w związku z realizacją przedsięwzięcia.
6. Prace ziemne oraz inne prace związane z wykorzystaniem sprzętu mechanicznego prowadzone w obrębie bryły korzeniowej drzew i krzewów nieprzeznaczonych do wycinki, wykonywać w sposób jak najmniej szkodzący drzewom i krzewom w szczególności:
 pnie drzew narażonych na uszkodzenia na czas budowy właściwie zabezpieczyć uwzględniając konieczność zapewnienia dostępu do schronień oraz w sposób niepowodujący zniszczenia, uszkodzenia lub zabicia występujących tam gatunków roślin, zwierząt i grzybów;
 nie obsypywać ziemią pni drzew powyżej wysokości 0,2 m i krzewów powyżej wysokości 0,1 m, ponad pierwotny poziom terenu;
 podczas prac ziemnych zabezpieczyć systemy korzeniowe przed przesychaniem i przemarzaniem;
 nie niszczyć korzeni odpowiedzialnych za statykę drzewa.
7. Na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce. Taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.
8. W przypadku stwierdzenia migracji płazów w czasie realizacji inwestycji zabezpieczyć obszar tymczasowymi ogrodzeniami herpetologicznymi wkopanymi w ziemię na głębokość min. 10 cm, o wysokości co najmniej 0,5 m nad poziomem terenu, z odgiętą krawędzią górną (przewieszką) uniemożliwiającą wspinanie się zwierząt.
9. Do prac budowlanych oraz transportowych wykorzystywać wyłącznie sprzęt sprawny technicznie.
10. Odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
11. W trakcie prac budowlanych chronić otwarte wykopy przed ich zalaniem oraz przed możliwością przedostania się do nich zanieczyszczeń.
12. Potrzeby sanitarne ekip budowlanych i osób przebywających na terenie budowy zabezpieczyć poprzez ustawienie przenośnych sanitariatów (sanitariaty powinny posiadać szczelne zbiorniki na ścieki) opróżnianych przez wyspecjalizowane firmy.

III. Integralną częścią decyzji jest załącznik stanowiący charakterystykę przedsięwzięcia.


UZASADNIENIE

Do Urzędu Gminy Pępowo w dniu 18.03.2024 r. wpłynął wniosek Gminy Pępowo działającej przez pełnomocnika Lecha Przybylaka, Biuro Projektowe, ul. Narutowicza 121, 64-100 Leszno w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na „Budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gmina Pępowo”.

Zgodnie z art. 71 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 81 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2019 r. poz. 1839), tj. do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko może być stwierdzony.

Natomiast zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 1 i 3 ww. ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa ochronie środowiska oraz o cenach oddziaływania na środowisko wydanie decyzjo o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem m.in. decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie z art. 75 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowej inwestycji jest Wójt Gminy Pępowo.
Zgodnie z art. 74 ust. 3 z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustawy „Jeżeli liczba stron postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach lub innego postępowania dotyczącego tej decyzji przekracza 10, stosuje się art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego”.
W przedmiotowej sprawie liczba stron postępowania przekracza 10, a więc mają tu zastosowanie przepisy art. 49 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Strony o dokonywanych czynnościach informowane były poprzez umieszczanie zawiadomień w BIP na stronie internetowej Gminy Pępowo. Ponadto zawiadomienia wywieszano na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy Pępowo oraz w miejscowości Krzyżanki i Skoraszewice.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt. 9 ww. ustawy dane o złożonym wniosku zostały umieszczone w publicznie dostępnym wykazie danych o środowisku prowadzonym przez Wójta Gminy Pępowo (karta 1/2024).
Na podstawie art. 64 ust. 1 przedmiotowej ustawy Wójt Gminy Pępowo pismem z dnia 21.03.2024 r. wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego, Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie o wydanie opinii co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania ww. przedsięwzięcia na środowisko, a w przypadku stwierdzenia takiej potrzeby – co do zakresu raportu o odziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu w opinii sanitarnej nr ON-NS.9011.2.8.2024 z dnia 4 kwietnia 2024 r. wyraził opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny odziaływania przedsięwzięcia na środowisko polegającego na: „Budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo”.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie w opinii nr WR.ZZŚ.4901.63.2024.AS z dnia 5 kwietnia 2024 r. wyraził opinię że, dla przedsięwzięcia polegającego na: „Budowie sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo” nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Wskazano jednocześnie wymagania które należy określić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie wymagania uwzględniono w niniejszej decyzji.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie nr WOO-II.4220.50.2024.ET.1 z dnia 18.04.2024 r. wyraził opinię, że dla ww. przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowiska. Jednocześnie wskazano warunki i wymagania jakie należy uwzględnić w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wszystkie warunki i wzmagania uwzględniono w niniejszej decyzji.
Po zapoznaniu się z przedstawianą przez wnioskodawcę kartą informacyjną przedsięwzięcia, opinią Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu, opinią Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gostyniu, opinią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie oraz w oparciu o art. 63 ust. 1 ww. ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko Wójt Gminy Pępowo stwierdził że dla przedmiotowego przedsięwzięcia nie ma potrzeby przeprowadzenia ceny oddziaływania na środowisko.
Przeanalizowano: rodzaj, cechy i skalę przedsięwzięcia, wielkość zajmowanego terenu, zakres robót związanych z jego realizacją, prawdopodobieństwo, czas trwania, zasięg oddziaływania, możliwości ograniczenia oddziaływania oraz odwracalność oddziaływania, powiązania z innymi przedsięwzięciami, a także wykorzystanie zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, emisję i uciążliwości związane z eksploatacją przedsięwzięcia, możliwości ograniczenia oddziaływania, gęstość zaludnienia wokół przedsięwzięcia oraz usytuowanie przedsięwzięcia względem obszarów wymagających specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin, grzybów i zwierząt, ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszarów Natura 2000.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. a i pkt. 3 lit.. a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko na podstawie danych zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że planowane przedsięwzięcie polegać będzie na budowie sieci kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej i grawitacyjnej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi do granicy posesji w miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo o długości ok. 1230 m wykonanej z rur polietylenowych PVC -U o średnicy Ø200 mm i Ø160 mm; sieci kanalizacji tłocznej o długości ok. 2520 m wykonanej z rur polietylenowych PE o średnicy Ø 90 - 110 mm. Rurociągi będą układane w wykopie o szerokości od 0,8 m do 1,1 m, na głębokości od 1,3 m do 3,5 m p.p.t. W przypadku pojawienia się wody w kanale wykonane zostanie odwodnienie bezpośrednie lub z wykorzystaniem igłofiltrów. Ponadto zaplanowano także budowę: 45 szt. studni rewizyjnych, 1 szt. kompaktowej pompowni ścieków posadowionej w wykopie o głębokości do 4,5 m n.p.p.t., która zostanie wyposażona w zatapialne pompy. Planowane rurociągi będą podlegały próbom hydraulicznym na szczelność które zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Woda z prób zostanie odprowadzona do kanalizacji deszczowej lub do najbliższego rowu przydrożnego. Szczelna kanalizacja umożliwi odprowadzenia ścieków do oczyszczalni ścieków w m. Pępowo która posiada odpowiednie rezerwy przepustowości na przyjęcia dodatkowej ilości ścieków pochodzących z projektowanej kanalizacji.

Planowane przedsięwzięcie zostanie zlokalizowane na działkach o numerach ewidencyjnych 85, 150, 155/2 obręb Krzyżanki Gmina Pępowo oraz 131, 137/8, 138, 139, 140, 150/2, 152, 173/7, 184/1, 184/2, 185, 186, 188 obręb Skoraszewice Gmina Pępowo. Trasa kanalizacji realizowana będzie wzdłuż ciągów komunikacyjnych.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. c lit. d i lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że planowane przedsięwzięcie będzie wiązało się z oddziaływaniem na klimat akustyczny w rejonie zainwestowania. Na etapie prac wykonawczych spodziewać należy się krótkotrwałej i odwracalnej emisji hałasu do środowiska, której źródłem będzie praca urządzeń i pojazdów obsługujących budowę. Najbliższe tereny ochrony akustycznej tj. tereny zabudowy mieszkaniowej znajdują się w bliskim sąsiedztwie terenu planowanej inwestycji. Celem ograniczenia uciążliwości hałasowych na etapie realizacji przedsięwzięcia nałożono warunek aby prace wykonawcze w rejonie terenów podlegających ochronie akustycznej prowadzić wyłącznie w porze dnia, rozumianej jako przedział czasu od godziny 6:00 do godziny 22:00. W porze dnia, z uwagi na znacznie większy poziom tła akustycznego, roboty ziemne i budowlane nie będą odczuwalne jako uciążliwe.

Biorąc pod uwagę rodzaj, skalę inwestycji oraz planowaną do zastosowania technologię , w tym posadowienie projektowanej infrastruktury poniżej poziomu terenu stwierdzono, że na etapie eksploatacji przedsięwzięcie nie będzie źródłem uciążliwości akustycznych. Wobec powyższego, należy uznać iż w kontekście eksploatacji przedsięwzięcia dotrzymane zostaną akustyczne standardy jakości środowiska określone w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Ponadto należy stwierdzić , że realizacja przedsięwzięcia nie wpłynie na klimat akustyczny w rejonie zainwestowania w porównaniu do stanu istniejącego.

Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. d i lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, stwierdzono, że realizacja inwestycji wiązać się będzie z krótkotrwałą emisją substancji do powietrza. Emisja związana będzie z prowadzeniem robót ziemnych oraz z przemieszczaniem mas ziemnych. Źródłem emisji substancji do powietrza będą również procesy spalania paliw w silnikach maszyn i urządzeń pracujących na placu budowy. Wobec faktu, że emisje te będą miały charakter miejscowy i okresowy, a także ustaną po zakończeniu prac budowlanych uznano je za pomijalne. Mając na uwadze rodzaj planowanego przedsięwzięcia stwierdzono, że na etapie eksploatacji nie będzie źródłem emisji substancji do powietrza. W związku z powyższym stwierdzono, że realizacja przedsięwzięcia nie przyczyni się do znaczącego pogorszenia jakości powietrza w rejonie zainwestowania w porównaniu do stanu istniejącego.

W przedłożonej dokumentacji przedstawiono planowane do zastosowania rozwiązania techniczne i organizacyjne mające na celu ochronę środowiska gruntowo-wodnego na etapie budowy. Odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stwierdzono, że ze względu na skalę, rodzaj i charakter przedsięwzięcia, nie będzie ono negatywnie wpływać na lokalne warunki gruntowo wodne. Celem ochrony środowiska gruntowo-wodnego nałożono szereg warunków w tym aby plac budowy wyposażyć w środki no neutralizacji substancji ropopochodnych, zaplecze budowy zabezpieczyć przed możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego, plac budowy wyposażyć w przenośne sanitariaty, stosować sprawny sprzęt, odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, chronić wykopy przed zalaniem i możliwością dostania się zanieczyszczeń.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, na podstawie dany zawartych w karcie informacyjnej przedsięwzięcia ustalono, że na etapie realizacji przedsięwzięcia będą powstawać odpady związane z charakterem prowadzonych prac budowlanych oraz odpady związane z bytowaniem pracowników budowy. Zobowiązano aby odpady gromadzić selektywnie w wydzielonych i przystosowanych do tego miejscach, w warunkach zabezpieczających przed przedostaniem się do środowiska substancji szkodliwych oraz zapewnić ich regularny odbiór przez uprawnione firmy.
Projektowana inwestycja zlokalizowana jest w granicach jednostki planistycznej gospodarowania wodami – jednolitej części wód powierzchniowych (JCWP) – Dąbroczna o kodzie RW600017146699. Zgodnie z zapisami Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry - JCWP Dąbroczna została oceniona jako silnie zmieniona cześć wód (SZCW) o złym potencjale ekologicznym i dobrym stanie chemicznym. Stan JCWPd oceniono jako słaby. Ocena ryzyka nieosiągnięcia celu środowiskowego – zagrożona ilościowo i chemiczne. Celami środowiskowymi dla ww. JCWPd są: dla stanu chemicznego – dobry stan chemiczny, dla stanu ilościowego – dobry stan ilościowy. Dla JCWPd określono odstępstwo – przedłużenie terminu osiągnięcia celu środowiskowego (2027 r.) ze względu na brak możliwości technicznych oraz występującą presją rolniczą. Przedmiotowy obszar znajduje się w obrębie jednolitych części wód podziemnych - JCWPd nr 79 o kodzie GW600079, która charakteryzuje się słabym stanem ilościowym i słabym stanem chemicznym. Stan JCWPd została oceniona jako niezagrożona nieosiągnięciem celu środowiskowego, jakim jest dobry stan ilościowy i chemiczny. Teren inwestycji zlokalizowany jest poza obszarami Głównych Zbiorników Wód Podziemnych (GZWP). Przedmiotowy teren nie znajduje się w obrębie stref ochronnych ujęć wód podziemnych.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit. a, b, c, d, f, h, i, j ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko ustalono, że teren przedsięwzięcia nie jest zlokalizowany na obszarach wodno-błotnych i innych obszarach o płytkim poziomie zalegania wód podziemnych, w strefach ochronnych ujęć wód i obszarach ochronnych zbiorników wód śródlądowych, obszarach wybrzeży i środowiska morskiego oraz górskich i leśnych. Przedsięwzięcie nie zostanie zlokalizowane na obszarach o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe oraz archeologiczne, a także na obszarach uzdrowiskowych i ochrony uzdrowiskowej. Przedsięwzięcie nie będzie zlokalizowane na obszarach o dużej gęstości zaludnienia. W związku z realizacją przedmiotowego przedsięwzięcia nie przewiduje się przekroczenia standardów jakości środowiska.

Z uwagi na rodzaj, skalę oraz lokalizację planowanego przedsięwzięcia, odnosząc się do zapisów art. 63 ust. 1 pkt. 1 lit. e ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, należy stwierdzić, że przy uwzględnieniu stosowanych technologii oraz realizacji zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami ryzyko wystąpienia katastrofy budowlanej będzie ograniczone. Przedsięwzięcie nie zalicza się do kategorii zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii przemysłowych, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie rodzajów i ilości znajdujących się w zakładzie substancji niebezpiecznych, decydujących o zaliczeniu zakładu do zakładu o zwiększonym lub dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Ze względu na położenie geograficzne przedsięwzięcie nie jest zagrożone ryzykiem katastrofy naturalnej, w szczególności w wyniku wystąpienia: trzęsień ziemi, powodzi czy osuwisk. Przedsięwzięcie będzie zaadaptowane do zmieniających się warunków klimatycznych i możliwych zdarzeń ekstremalnych poprzez planowane rozwiązania konstrukcyjno-budowlane. Uwzględniając rodzaj i skalę przedsięwzięcia należy stwierdzić, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco na postępujące zmiany klimatu na etapie realizacji, eksploatacji i likwidacji. Przyjęte rozwiązania techniczne oraz zastosowane materiały ograniczą wrażliwość przedsięwzięcia na zmiany klimatu.

Biorąc pod uwagę rodzaj, skalę i lokalizację przedmiotowego przedsięwzięcia oraz przeprowadzoną analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko w odniesieniu do zapisów art. 63 ust. 1 pkt 1 lit. b pkt 3 lit. f ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, nie przewiduje się powiązań, ani kumulowania oddziaływań planowanej inwestycji z innymi przedsięwzięciami.

Odnosząc się do art. 63 ust. 1 pkt 2 lit e ustawy ooś, na podstawie przedstawionych materiałów stwierdzono, że teren planowanego przedsięwzięcia nie jest położony na obszarach podlegających ochronie na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2023 r. poz. 1336 z póżń. zm.). Zgodnie z opracowaną przez Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży siecią korytarzy ekologicznych, inwestycja będzie prowadzona poza terenem korytarzy ekologicznych (Projekt korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce. Zakład Badania Ssaków PAN, Białowieża 2011). W bezpośrednim sąsiedztwie przedsięwzięcia występuje jeden pomnik przyrody nr PL.ZIPOP.1393.PP.3004042.467. Zgodnie z informacją zawartą w k.i.p., realizacja inwestycji w żaden sposób mu nie zagraża.

Wnioskodawca zadeklarował, że nie będzie dokonywał wycinki istniejących drzew co oznacza, że realizacja przedsięwzięcia może być dokonana bez ich usuwania . Uwzględniając powyższe i mając na uwadze ich ważna rolę zarówno dla lokalnego ekosystemu i klimatu, jak i z uwagi na wartości kulturowe, krajobrazowe nałożono warunek nie dokonywania wycinki w ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia. W celu ochrony drzew znajdujących się w obszarze oddziaływania planowanego przedsięwzięcia nałożono szereg warunków mających na celu ich zabezpieczenie przez mechanicznymi uszkodzeniami, czy naruszeniem statyki. Dodatkowo nałożono warunek chroniący florę, faunę i biotę grzybów występujących na drzewach przydrożnych polegający na takim zabezpieczeniu pni drzew, które zapewni zachowanie występujących w ich obrębie gatunków zwierząt, roślin i grzybów.

Ze względu na to , że przedsięwzięcie wymaga wykonania prac ziemnych, które mogą wpłynąć negatywnie na zwierzęta, nałożono warunek aby na etapie prowadzenia prac ziemnych, minimum raz dziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce oraz aby taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów.

Ze względu na lokalizację przedsięwzięcia wzdłuż istniejących dróg, tymczasowe zajęcie powierzchni terenu na etapie realizacji oraz położenie rurociągów pod ziemią stwierdzono, że przedsięwzięcie nie powinno stanowić przeszkody dla migracji zwierząt. Przedsięwzięcie nie będzie miało także znaczącego negatywnego wpływu na walory krajobrazowe.

Z zapisów karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że na obszarze planowanego przedsięwzięcia, nie stwierdzono siedlisk oraz gatunków roślin, zwierząt i grzybów objętych ochrona prawną, wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin oraz w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów, a także gatunków zagrożonych wyginięciem (np. znajdujących się na regionalnej czerwonej liście) lub rzadkich.
W celu ochrony płazów i innych zwierząt nałożono warunek, aby na etapie prowadzenia prac ziemnych codziennie przed rozpoczęciem prac kontrolować wykopy, a uwięzione w nich zwierzęta niezwłocznie przenosić w bezpieczne miejsce oraz, aby taką samą kontrolę przeprowadzić bezpośrednio przed zasypaniem wykopów. Ponadto nałożono warunek, aby w przypadku stwierdzenia podczas realizacji inwestycji migracji płazów, zabezpieczyć obszar inwestycji tymczasowymi ogrodzeniami herpetologicznymi.
W przypadku natrafienia podczas planowanych prac na gatunki chronione lub miejsca lęgowe ptaków, prace należy przerwać do czasu uzyskania stosownego zezwolenia na odstępstwa od zakazów. Zezwolenie takie, na podstawie art. 56 ust. 1 i ust. 2 ustawy o ochronie przyrody może wydać Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub Regionalny Dyrektor.

Mając na uwadze lokalizację przedsięwzięcia, jego rodzaj oraz ww. rozwiązania, nie przewiduje się znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na bioróżnorodność rozumianą jako liczebność i kondycję populacji występujących gatunków, w szczególności gatunków chronionych, rzadkich lub ginących oraz ich siedliska, w tym utratę, fragmentację lub izolację siedlisk oraz zaburzenia funkcji przez nie pełnionych, a także ekosystemy – ich kondycję, stabilność odporność na zaburzenia, fragmentację i pełnione funkcje w środowisku. Przedsięwzięcie nie powinno także spowodować nadmiernej eksploatacji lub niewłaściwego wykorzystania zasobów przyrodniczych, czy przyczynić się do rozprzestrzeniania się gatunków obcych. Nie nastąpi również negatywne oddziaływanie na obszary chronione, w szczególności na gatunki siedliska gatunków lub siedliska przyrodnicze obszarów Natura 2000, integralność obszarów Natura 2000 lub ich powiązanie z innymi obszarami.

Zgodnie z art. 63 ust. 1 pkt 3 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przeanalizowano zasięg, wielkość i złożoność oddziaływania, jego prawdopodobieństwo, czas trwania, częstotliwość i odwracalność, możliwości ograniczenia oddziaływania, a także możliwość powiązań z innymi przedsięwzięciami i ustalono, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą zagrożeń dla środowiska i przedmiotowe przedsięwzięcie nie będzie transgranicznie oddziaływać na środowisko.

Ponadto zgodnie z art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko: „Właściwy organ wydaje decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach po stwierdzeniu zgodności lokalizacji przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony. Nie dotyczy to decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydawanej dla …. publicznych urządzeń służących do przesyłania i odprowadzania ścieków……..”. Biorąc powyższe pod uwagę Wójt Gminy Pępowo nie bada zgodności lokalizacji przedmiotowego przedsięwzięcia z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Strony były każdorazowo informowane o podejmowanych czynnościach administracyjnych. Nie wpłynęły żadne uwagi i wnioski.

Zgodnie z art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podaje do publicznej wiadomości informacje o wydanej decyzji i o możliwości zapoznania się z jej treścią oraz dokumentacja sprawy.

Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji decyzji


Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak


Pouczenie
Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lesznie za pośrednictwem Wójta Gminy Pępowo w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
W trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strony mogą zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu administracji publicznej, który wydał decyzję. Z dniem doręczenia organowi administracji publicznej oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania, przez ostatnią ze stron postępowania, decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

Załącznik:
1. Charakterystyka przedsięwzięcia

Otrzymują:
1. Pełnomocnik Gminy Pępowo – Lech Przybylak. Biuro Projektowe, ul. Narutowicza 121, 64-100 Leszno;
2. Pozostałe Strony Postepowania– zgodnie z art. 49 KPA.;
3. a/a.

Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu (ePUAP);
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (ePUAP);
3. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Lesznie;
4. Starosta Gostyński (po stwierdzeniu ostateczności decyzji).




Pępowo, dnia 14.05.2024 r.

Załącznik nr 1 do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach
Nr WRG.6220.2.2024 z dnia 14.05.2024 r.

CHARAKTERYSTYKA PRZEDSIĘWZIĘCIA
„Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skoraszewice, gm. Pępowo”

Inwestor: Gmina Pępowo ul. St. Nadstawek 6, 63-830 Pępowo. Pełnomocnik: Lech Przybylak, ul. Narutowicza 121, 64-100 Leszno.
Przedsięwzięcie polega na budowie sieci kanalizacji sanitarnej ciśnieniowej i grawitacyjnej z przyłączami kanalizacyjnymi do granicy posesji w części miejscowości Skoraszewice gm. Pępowo wraz z sieciową przepompownią ścieków w celu odprowadzenia ścieków bytowo-gospodarczych z przyległych gospodarstw domowych.
Sieć kanalizacyjna składać się będzie z kanałów zbiorczych grawitacyjnych o średnicach Dn 200 mm, przyłączy kanalizacyjnych o średnicy Dn 160 mm, rurociągów tłocznych o średnicach Dn 90 - 110 mm.
Łączna długość sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami kanalizacyjnymi wynosi ok. 4 020,0 m i obejmować będzie:
• zbiorcze kanały grawitacyjne tworzące sieć kanalizacyjną o długości ok. 1 746,0 m;
• przyłącza kanalizacyjne kierujące odprowadzenia ścieków z budynków do sieci kanalizacyjnej o długości ok. 260,0m;
• rurociągi tłoczne wyprowadzone z pompowni ścieków i kierujące ścieki do punktu odbioru o długości ok. 1 753,0m;
Integralnymi składnikami planowanej do budowy sieci kanalizacyjnej jest jedna projektowana kompaktowa sieciowa przepompownia ścieków. Zbiornik pompowni będzie okrągły. Przewiduje się wykonanie ogrodzonej przepompowni w terenie zielonym należącym do Gminy Pępowo. Na terenie przepompowni obok zbiornika pompowni zabudowana będzie szafka sterownicza pompowni. Planowane linie kablowe zasilające pompownię w energię elektryczną będą zrealizowane przez Zakład Energetyczny.
Rurociągi układane będą w wykopach wąsko-przestrzennych na głębokościach 1,3 ÷ 3,5 m pod powierzchnią terenu. Poszczególne odcinki rur układane będą na dnie wykopu i łączone będą w rurociąg kolejno, w zależności od rodzaju rur poprzez zgrzewanie doczołowe i elektrooporowe dla rur tworzywowych PE przy użyciu specjalistycznych urządzeń lub poprzez połączenia kielichowe wciskane z uszczelką dla rur z PVC. Wykonywanie rurociągów realizowane będzie kolejno krótkimi odcinkami o długości ok. 50 ÷ 100 m przy czym prace budowlane wykonywane będą jednocześnie na maksymalnie dwóch lub trzech odcinkach.
Po zamontowaniu rurociągu na kolejnym odcinku, rurociąg na tym odcinku poddany będzie kontroli szczelności celem sprawdzenia prawidłowości wykonania poszczególnych połączeń. Próby szczelności będą wykonywane odcinkami po ok. 50 m (od studni do studni) z wtórnym, cyklicznym wykorzystaniem wody do prób szczelności następnych odcinków realizowanych przewodów. Po zakończeniu prób woda zostanie odprowadzona do kanalizacji deszczowej lub rowu przydrożnego.
Planowana inwestycja zlokalizowana będzie w obrębie ewidencyjnym Krzyżanki i Skoraszewice gminie Pępowo, powiat gostyński, województwo wielkopolskie, na działkach:
a) przebieg sieci kanalizacji sanitarnej:
− Obręb Krzyżanki: 85, 150, 155/2;
− Obręb Skoraszewice: 131, 137/8, 138, 139, 140, 150/2, 152, 173/7, 184/1, 184/2, 185, 186,188.
Planowane przedsięwzięcie jest w przeważającej części inwestycją o charakterze liniowym stanowiącym uzbrojenie podziemne dla transportu ścieków do istniejącej pompowni ścieków wybudowanej w zadaniu pierwszym i dalej do oczyszczalni ścieków zlokalizowanej w miejscowości Pępowo która w swojej projektowanej przepustowości uwzględniała wielkość oraz ładunek ścieków z rozpatrywanych miejscowości. Średnia ilość ścieków dopływających obecnie do oczyszczalni w Pępowie wynosi około 750 m3 /d, natomiast maksymalna ilość ścieków jaką ta oczyszczalnia może przyjąć wynosi 1 130,0 m3 /d. Do projektowanej sieci kanalizacji sanitarnej podłączonych ma być około 169 mieszkańców oraz szkoła podstawowa, co odpowiada około 50,05 m3 /d.
Przebieg trasy planowanego uzbrojenia w terenie zabudowanym zlokalizowany będzie zasadniczo w nawiązaniu do istniejących drogowych ciągów komunikacyjnych lub na terenach bezpośrednio przylegających do pasów drogowych będących użytkami zielonymi, równolegle go granic nieruchomości.
Nie przewiduje się konieczności wycinki drzew i krzewów w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji.
Po zrealizowaniu inwestycji miejsce prowadzenia robót budowlanych przywrócone zostanie do stanu pierwotnego. Odtworzona zostanie nawierzchnia drogowa oraz przywrócone zostanie naturalne ukształtowanie terenu.

Wójt Gminy Pępowo
/-/ Grzegorz Matuszak



Informacje powiązane:




Typ dokumentu: Obwieszczenia
Kadencja: Kadencja VIII (2018 - 2024)
Autor informacji: Katarzyna Waleńska
Informację wprowadził: Katarzyna Waleńska
Opublikowany dnia: 2024-05-14
Wprowadzony do BIP dnia: 2024-05-14
Zmian: 0


Powiadom o zmianach w tym dokumencie