WYDAWANIE DOWODÓW OSOBISTYCH
PO RAZ PIERWSZY / W ZWIĄZKU Z WYMIANĄ LUB UTRATĄ
Podstawa prawna: art.45 ust.1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974r.o ewidencji ludności i dowodach osobistych (tj. Dz. U. z 2006 r.Nr 139, poz. 993 z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz.U. z 2009.,r nr 47, poz. 384) ,
I WYMAGANE DOKUMENTY:
1.Wniosek o wydanie dowodu osobistego.
2.Załączniki:
- dwie aktualne fotografie o wym.3,50 x 4,50cm /widoczny lewy półprofil/
- odpis skrócony aktu urodzenia lub odpis skrócony aktu małżeństwa /w przypadku osób urodzonych poza terenem gminy Pępowo lub osób, które zawarły związek małżeński poza terenem gminy Pępowo.
- poświadczenie obywatelstwa polskiego lub inny dokument potwierdzający posiadanie polskiego obywatelstwa - okazywany na żądanie organu, jeśli dane zawarte w dokumentach budzą wątpliwości co do obywatelstwa osoby.
II OPŁATY:
- od 1 stycznia 2010 roku - opłaty nie pobiera się
III TERMIN ODPOWIEDZI:
Do 45 dni.
IV JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA:
Wydział Spraw Obywatelskich
V TRYB ODWOŁAWCZY:
Nie przysługuje.
VI UWAGI:
- Złożenie wniosku i odbiór dokumentu musi nastąpić osobiście.
- Za osoby małoletnie, które nie ukończyły 13 roku życia wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie, albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekuna ustanowionego przez sąd, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ gminy lub notariusza. Przy składaniu wniosku wymagana jest obecność osoby małoletniej jeżeli ukończyła 5 lat. Dowód osobisty odbiera jeden z rodziców lub opiekunów ustanowionych przez sąd.
- Za osoby małoletnie w wieku 13-18 lat ubiegające się dowód osobisty wniosek składa jeden z rodziców lub opiekun ustanowiony przez sąd. Przy składaniu wniosku wymagana jest obecność osoby małoletniej. Dowód osobisty odbiera osobiście małoletni albo jeden z rodziców lub opiekunów ustalonych przez sąd.
- W przypadku braku kompletu wymaganych dokumentów wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia i złożenia w Punkcie Informacyjnym, Kancelarii Urzędu lub w wydziale prowadzącym sprawę.
- Fotografia powinna być aktualna, wyraźna, przedstawiać osobę
- bez nakrycia głowy
- bez okularów z ciemnymi szkłami
- lewy półprofil z widocznym uchem
- równomiernie oświetlona twarz
- w przypadku niemowląt, na zdjęciu mogą być widoczne ręce podtrzymujące dziecko
Osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosku fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami.
- dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączania fotografii przedstawiających osobę w okularach z ciemnymi szkłami jest orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby do 16 roku życia lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby, któraukończyła 16 lat, z powodu wrodzonej lub nabytej wady narządu wzroku, wydane zgodnie z przepisami o orzekaniu niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania - może załączyć fotografie przedstawiające osobę z nakryciem głowy
- dokumentem poświadczającym uprawnienie do załączania fotografii przedstawiającej osobę w nakryciu głowy jest zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej.
Wpis archiwalny -
zobacz aktualnyTyp dokumentu:
Dowody osobisteKadencja: Kadencja VI (2010 - 2014)
Autor informacji: Grzegorz Matuszak
Informację wprowadził: Grzegorz Matuszak
Opublikowany dnia: 2012-11-26
Wprowadzony do BIP dnia: 2012-11-26